Հայաստանը 2030թ. պլանավորում է հասնել պետություն-բիզնես փոխգործակցության 100 տոկոս թվայնացման
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պլանավորում է 2030թ. հասնել պետություն-բիզնես փոխգործակցության 100 տոկոս և քաղաքացիներին ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ 80 տոկոս թվայնացման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 2-ին Ալմաթիում կայացած «Օրվա թվային օրակարգը գլոբալիզացիայի դարաշրջանում» խորագրով ֆորումի ժամանակ, որին մասնակցել են ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը: «2030թ. Հայաստանը պլանավորում է հասնել պետություն-բիզնես փոխգործակցության 100 տոկոս և քաղաքացիներին ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ 80 տոկոս թվայնացման»,- հայտարարել է Կարեն Կարապետյանը:
Ֆորումի ընթացքում ունեցած ելույթում ՀՀ վարչապետը խոսել է Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման մասին: Նա ընդգծել է, որ արդեն մի քանի տարի այդ ոլորտում աճը կազմում է շուրջ 25 տոկոս, իսկ 2017թ. արդյունքներով պետք է հասնի 28-30 տոկոսի: Վարչապետը նշել է, որ հստակեցվել են Հայաստանի թվային զարգացման 6 կարևոր ուղղություններ՝ թվային կառավարություն, կիբեռանվտանգություն, մասնավոր հատված, ինստիտուցիոնալ հիմք,  թվային հմտություններ և ենթակառուցվածքներ:
«Թվային տրանսֆորմացիան ոչ միայն առաջ  քայլ է տեխնոլոգիական առաջընթացի ուղղությամբ, այլ կարճ ժամանակահատվածում տնտեսական կառավարման արդյունավետ համակարգ ունեցող պետություն դառնալու միակ հնարավորությունն է, դրան այլընտրանք չկա»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:

Армения планирует к 2030 году достичь 100%-й оцифровки по линии услуг «государство - бизнес»
С целью эффективной координации продвижения национальной цифровой повестки, правительство Армении в 2017 году учредило Фонд «Цифровая Армения», была проработана программа развития «Повестки цифровой трансформации Армении до 2030 года». Согласно Цифровой Повестке к 2030 году Армения намерена достичь 100%-го показателя по линии услуг «государство - бизнес» и 80%-го цифрового взаимодействия по линии услуг «государство – бизнес. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Карен Карапетян на форуме «Цифровая повестка в эпоху глобализации» в Алмате.
«Сфера информационных технологий в Армении активно развивается. В последние годы в этой области у нас имеется ежегодный рост порядка 25%. В этом году мы еще не подвели окончательные итоги, но рассчитываем на рост в 28-30%», - отметил Карен Карапетян.
Обратившись к цифровой повестке, премьер-министр Армении подчеркнул, что на данный момент происходит ускоренное продвижение по 6 основным направлениям цифровой трансформации:
• цифровое правительство
• цифровые навыки
• инфраструктура
• кибербезопасность
• частный сектор
• институциональные основы.
«Цифровая трансформация - это не только шаг к технологическому процессу, а единственный шанс в кратчайшие сроки стать государством с эффективным управлением и экономикой, подчеркнув, что есть здесь для нас альтернативы не существует», - отметил премьер.