Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում անցկացվել Է ակցիա՝ նվիրված Ստալինգրադի ճակատամարտում հաղթանակի 75-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստալինգրադի ճակատամարտում խորհրդային բանակի կողմից գերմանաֆաշիստական զորքերի ջախջախման 75-ամյակի տոնակատարության նախաշեմին Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում անցկացվել Է «1+1. հիշի՛ր, հպարտացի՛ր, փոխանցի՛ր Ստալինգրադի մասին հիշատակը» ակցիան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունում, ակցիայի շրջանակներում Գյումրիի եւ Երեւանի զինվորական կայազորների սպաների տներն ստացել են 300-ից ավելի պատմական գրքեր եւ շուրջ 100 տարբեր ֆիլմեր: Գյումրի եւ Երեւան քաղաքներում զորամասերի անձնակազմի հետ աշխատանքի բաժնի սպաների կողմից տարվա ընթացքում գեղարվեստական գրականություն Է հավաքվել պատերազմական տարիների թեմատիկայով, որում տեղ են գտել այն վեպերը, վիպակներն ու պատմվածքները, որոնց մոտիվներով նկարահանվել են գեղարվեստական ֆիլմեր:
Նախագծում ներգրավված են Ռուսաստանի պատմությանը նվիրված ստեղծագործություններ, անցյալի հերոսների մասին պատմող հրատարակություններ, գրքեր Առաջին համաշխարհային պատերազմի, Հայրենական մեծ պատերազմի, ռուս-պարսկական եւ ռուս-թուրքական պատերազմների մասին: Հատուկ տեղ են զբաղեցնում Ստալինգրադի ճակատամարտի պաշտպանների հիշատակին նվիրված հրատարակությունները: Նոր ֆիլմադարանում հայտնված ժապավենների թվում են՝ «Քաղաքը՝ կրակի մեջ», «Ալտան» ընդդեմ Ռայխի», «Կյանք եւ ճակատագիր», «Սատանայի թեւերը», «Ստալինգրադ» եւ այլ ֆիլմեր:
Այս տարվա փետրվարին բոլոր ռուսական զորամիավորման զինվորական ավաններում եւ դպրոցներում կանցկացվի նկարների ու գրքերի ցուցահանդես՝ նվիրված «Ստալինգրադում հաղթանակի 75-ամյակին», որտեղ կարող են այցելել զինծառայողներն ու նրանց ընտանիքների անդամները, ինչպես նաեւ կկազմակերպվի Ստալինգրադի ճակատամարտի՝ Հայրենական մեծ պատերազմի գլխավոր բեկումնային ճակատամարտերից մեկի մասին ֆիլմերի ցուցադրություն:

В Армении в воинских частях ЮВО проведена акция в преддверии празднования 75- летия победы в Сталинградской битве
В Армении в воинских частях ЮВО проведена акция в преддверии празднования 75-
летия победы в Сталинградской битве
В российской военной базе Южного военного округа, дислоцированной в Армении, в преддверии празднования 75-летия разгрома советскими войсками немецко-фашистских войск в Сталинградской битве, проведена акция «1+1: Помни, гордись, передай память о Сталинграде!». В рамках данной акции в дома офицеров Гюмрийского и Ереванского военных гарнизонов поступило более 300 исторических книг и порядка 100 различных фильмов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, oфицерами отдела по работе с личным составом воинских частей в городах Гюмри и Ереван в течение года был проведен сбор художественной литературы по тематике военных лет, куда вошли романы, повести и рассказы, по мотивам которых были сняты художественные фильмы.
В проект привлечены произведения по отечественной истории, издания о героях прошлого, книги о Первой Мировой, Великой Отечественной, русско-персидской и русско-турецкой войнах. Особое место занимают издания военно-исторической тематики о памяти защитников Сталинградской битвы.
В новой фильмотеке художественные и документальные отечественные и зарубежные фильмы. В проект вошли такие киноленты как: «Город в огне», «Альта» против Рейха», «Жизнь и судьба», «Крылья дьявола», «Один в поле воин», «Сталинград» и т.п.
В российском соединении в феврале текущего года во всех военных городках и школах будет проведена картинная и книжная выставка, посвященная «75-летию победы в  Сталинграде», которую смогут посетить военнослужащие и члены их семей, а также пройдет показ фильмов о Сталинградской битве - одном из главных переломных сражений Великой Отечественной войны, символе стойкости русской армии, мужества русского солдата.