ՀՀ Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Նիգերիայի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հունվարի 18-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիգերիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իբրահիմ Համզաթը (նստավայրը՝ Թեհրան): Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանն ու Նիգերիան միջազգային կառույցների շրջանակներում համագործակցությունից բացի կզարգացնեն երկկողմ հարաբերությունները փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ ժամանակակից աշխարհում աշխարհագրական հեռավորությունն այլևս խոչընդոտ չէ փոխգործակցության զարգացման համար:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային անհրաժեշտ հիմքի ստեղծումը, ինչպես նաև արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացումը:
Դեսպան Իբրահիմ Համզաթը նշել է, որ Նիգերիան շահագրգռված է հատկապես տնտեսական ոլորտում Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացմամբ և տեղեկացրել, որ իր երկիրն այժմ ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում տնտեսության բազմազանեցման ուղղությամբ: Դեսպանն ընդգծել է, որ փոխգործակցության զարգացման հետաքրքրություն կա մասնավորապես հանքարդյունաբերության ոլորտում, որտեղ Հայաստանը զգալի փորձ է կուտակել, ինչպես նաև գյուղատնտեսության, առողջապահության, կրթության բնագավառներում: Նորանշանակ դեսպանը վստահեցրել է, որ ջանք չի խնայի պաշտոնավարման ժամանակահատվածում լավագույնս իրականացնելու իր առաքելությունը՝ նպաստելով հայ-նիգերիական հարաբերությունների ամրապնդմանը:

Newly appointed Ambassador of Nigeria presents credentials to Armenian President
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of the Federal Republic of Nigeria to Armenia Ibrahim Hamzat (residence in Tehran) presented his credentials to Armenian President Serzh Sargsyan on January 18, the Presidential office told Armenpress.
The President congratulated the Ambassador on his appointment and expressed hope that during his tenure Armenia and Nigeria, in addition to the cooperation within the frames of the international structures, will develop the bilateral relations in the fields of mutual interest.
The officials agreed that in the contemporary world the geographical distance is no longer an obstacle for the development of mutual partnership.
President Sargsyan attached importance to the creation of the necessary legal framework between the two countries, as well as holding consultations between the two foreign ministries.
In his turn the Ambassador said Nigeria is interested in deepening the ties with Armenia especially in the economic field and informed that his country currently takes active steps to diversify the economy. The Ambassador stated that there is especially an interest towards development of mutual partnership in mining industry where Armenia has a great experience, as well as in the fields of agriculture, healthcare and education. Ibrahim Hamzat assured that he will make all efforts to conduct his mission at best by contributing to strengthening the bilateral relations.