ԵԱՏՄ-ում 2017 թվականին տնտեսական մի քանի առանցքային ուղղություններով աճ է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ-ում 2017 թվականին տնտեսական մի քանի առանցքային ուղղություններով աճ է գրանցվել: Եվրասիական փորձագիտական ակումբի` «ԵԱՏՄ երեք տարիները. նվաճումներ եւ հեռանկարներ» խորագրով ամենամյա ժողովին ՀՀ-ում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպան  Իգոր Նազարուկը նշեց, որ փոխադարձ առևտուրը աճել է գրեթե 27 տոկոսով, արտաքին առևտուրը` գրեթե 25 տոկոսով: Արդյունաբերության ոլորտում աճը կարող է կազմել` 2.5 տոկոս աճ, գյուղատնտեսությունում` 3.2: Դեսպանը նկատեց, որ Հայաստանում հենց այս ուղղություններով ցուցանիշները համեմատաբար բարձր են:
«Գիտեք, այս ցուցանիշներն ավելին կլինեին, եթե մեր գործընկերները, ինչպես նաև Բելառուսը չլինեին պատժամիջոցների ներքո: Մեր գործընկերները, այդ թվում մենք զգացինք տնտեսական և ֆինանսական ճգնաժամի ազդեցությունը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց դեսպանը:
Նրա խոսքով, մի քանի ուղղություններով կան արգելքներ, բայց աշխատանք է իրականացվում դրանց վերացման ուղղությամբ: Ներկայում իրականցվում է այս կամ այն շուկայի ազատականացում: Աշխատանք է տարվում ԵԱՏՄ-ում արտադրված ապրանքներին կարգավիճակ տալու ուղղությամբ, որ արտաքին շուկայում դիրքավորվեն որպես միասնական արտադրանք:
«2018 թվականին մենք ակնկալում ենք թռիչք, վստահ ենք, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կանի ամեն հնարավորը դրա համար: Քննարկումներ են անցկացվում ԵԱՏՄ-ի գործընկեր պետությունների հետ` համագործակցությունն ընդլայնելու համար: Ավարտում ենք Իրանի հետ քննարկումները, Իսրայելի հետ քննարկումներում դրական տեղաշարժեր, նույնը Ինդոնեզիայի դեպքում: Մենք կանգ չենք առնում նույն տեղում, պետք է շարունակել ջանքերը` զարգացնելով տարբեր շուկաներ»,-ասաց դեսպանը:
Որպես նոր գործոն դեսպանը նշեց Հայաստանի և Եվրամիության միջև կնքված համաձայնագիրը: Դա կարող է հավելյալ բաղադրիչ լինել, որը կբարձրացնի երկու շատ ուժեղ տարածաշրջանային միավորումների արդյունավետությունը:
Դեսպանը նաև նշեց, որ նոյեմբերին կայացավ ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովը, որի ընթացքում ընդունվեց ավելի քան 20 փաստաթուղթ, այդ թվում հայտարարությունը ՀԱՊԿ-ի պաշտպանական ներուժն ամրապնդելու, ղարաբաղյան կոնֆլիկտի կարգավորմանն աջակցելու մասին:

В 2017г. в ЕАЭС отмечен рост экономики по некоторым стрежневым направлениям
В 2017г. в  ЕАЭС отмечен рост экономики по некоторым стрежневым направлениям. На ежегодном форуме под девизом «3 года ЕАЭС: достижения и перспективы» посол Беларуси Игорь Назарук отметил, что рост взаимной торговли вырос почти на 27%, внешняя торговля – на 2.5, сельское  хозяйство – на 3.2. Он отметил, что в этих направлениях в Армении показатели сравнительно высокие.
«Показатели были бы выше, если бы наши партнеры, как и Беларусь, не  были под санкциями», - как передает Арменпресс, сказал посол.
По его словам, в некоторых направлениях есть препятствия, но идет работа  по их устранению. Проводится либерализация рынков, идет работа  по статусу товаров, произведенных в ЕАЭС, с тем чтобы на внешнем рынке они представлялись как единое  производство.
«В 2018г. мы  ожидаем взлет и уверены, что ЕЭК  под руководство Тиграна Саркисяна сделает все возможное  для  этого. Обсуждаются возможности расширения  сотрудничества со странами-партнерами. Завершаются переговоры с  Ираном, есть позитив  в  переговорах с Израилем, а также с Индонезией. Мы  не  стоим на  месте, мы  продолжаем усилия по выходу на разные  рынки», - сказал Назарук.
В качестве  нового фактора он отметил недавно подписанное соглашение ЕС-Армения. Оно может существенно повысить эффективность взаимодействия двух крупных региональных объединений.
Посол отметил также, что в ноябре  состоялся саммит ОДКБ, на котором было принято более 20 документов, в том числе  и заявление об укреплении оборонительного потенциала ОДКБ, о содействии в урегулировании карабахского конфликта.