Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան հանրաքվե պահանջել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծին, որով հաստատվում է հանրության նախաձեռնությամբ հանրաքվե կազմակերպելու կարգը: ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ սահմանադրական օրենքների ինստիտուտը, որպես պետական կառուցվածքի համար համակարգաստեղծ, մտցվել է 2015 թվականի դեկտեմբերին կայացած սահմանադրական բարեփոխումներով:
«Բարեփոխումները հասարակական պահանջով հանրաքվե անցկացնելու հնարավորություն սահմանեցին: Օրենքը հաստատում է այն կազմակերպելու կարգը և հարցերի շրջանակը, որոնք հանրաքվեի դրվելու ենթակա չեն՝ պաշտպանություն ու պետական անվտանգություն, համաներում, պետական բյուջե, հարկեր, երկրի վարչատարածքային բաժանում, կառավարության աշխատակազմ, սահմանադրական օրենքներ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Հանրաքվե կարող է նախաձեռնել 50 մարդուց կազմված խումբը, որը պետք է գրանցվի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում և սկսի 200 հազար ստորագրությունների հավաքումը: Դրանից հետո ԿԸՀ-ն պետք է ստուգի դրանց կեղծված չլինելը:

Armenian citizens to be able to demand referendum
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. The Armenian government approved the draft on making changes in the Law on ‘Referendum’ which establishes the procedure on organizing a referendum by public’s initiative, reports Armenpress.
Justice minister Davit Harutyunyan said the institute of constitutional laws was introduced by the constitutional reforms held in December, 2015.
“The reforms provided an opportunity to hold a referendum by public demand. The law establishes the procedure on organizing the referendum and the range of issues that are not subject to referendum, such as defense and state security, amnesty, state budget, taxes, country’s administrative division, government staff, constitutional laws”, the justice minister said.
The referendum can be initiated by a group consisting of 50 people which must be registered in the Central Electoral Commission and start collecting 200.000 signatures. After that the CEC will check if they are fake or not.