Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան հանրաքվե պահանջել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հանրաքվեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագծին, որով հաստատվում է հանրության նախաձեռնությամբ հանրաքվե կազմակերպելու կարգը: ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ սահմանադրական օրենքների ինստիտուտը, որպես պետական կառուցվածքի համար համակարգաստեղծ, մտցվել է 2015 թվականի դեկտեմբերին կայացած սահմանադրական բարեփոխումներով:
«Բարեփոխումները հասարակական պահանջով հանրաքվե անցկացնելու հնարավորություն սահմանեցին: Օրենքը հաստատում է այն կազմակերպելու կարգը և հարցերի շրջանակը, որոնք հանրաքվեի դրվելու ենթակա չեն՝ պաշտպանություն ու պետական անվտանգություն, համաներում, պետական բյուջե, հարկեր, երկրի վարչատարածքային բաժանում, կառավարության աշխատակազմ, սահմանադրական օրենքներ»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Հանրաքվե կարող է նախաձեռնել 50 մարդուց կազմված խումբը, որը պետք է գրանցվի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում և սկսի 200 հազար ստորագրությունների հավաքումը: Դրանից հետո ԿԸՀ-ն պետք է ստուգի դրանց կեղծված չլինելը:

Народ в Армении сможет требовать проведения референдума
В Армении утвердят порядок организации референдума по инициативе общества. Как передает «Арменпресс», проект закона «О референдуме», в новой редакции и на правах конституционного закона, был одобрен на заседании правительства Армении 19-го октября. Институт конституционных законов, как системообразующих для государственного строя, был введён реформами Конституции, принятыми на референдуме в декабре 2015 г.
Эти же реформы ввели возможность референдума по общественному требованию. Закон утверждает порядок его организации и круг вопросов, которые референдуму не подлежат: оборона и госбезопасность, амнистия, госбюджет, налоги, административно-территориальное деление страны, аппарат Правительства, конституционные законы.
Референдум может инициировать группа из 50 человек, которая должна зарегистрироваться в Центризбиркоме и начать сбор 200 тыс. подписей. После этого ЦИК должен проверить их подлинность.