Հոկտեմբերից Գյումրիի օդանավակայանից իրականացվող թռիչքների քանակը կավելանա
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնելու Գյումրիում, ինչպես նաև մյուս համայնքներում տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը: Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ պատասխանելով «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանի հարցին: «Մենք չենք կարծում, որ հարկային արտոնություններով է, որ մենք պետք է Գյումրին զարգացնենք: Հատկապես այն պարագայում, երբ մենք ներմուծման ժամանակ ունենք հատուկ գործիքակազմ, երբ ավելացված արժեքի հարկի և մաքսատուրքի հետաձգում ենք նախատեսում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը ստացել է հանձնարարություն՝ զբաղվել Գյումրիի զարգացման ծրագրով: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը համաձայնեց պատգամավորի դիտարկմանը, որ Գյումրիում զբոսաշրջությունը զարգացնելու մեծ ներուժ կա: «Դրա համար մենք նախաձեռնել ենք Կումայրիի ծրագիրը, որը իր բնույթով կորպորատիվ նոր մշակույթ է բերում իր հետ: Ես համոզված եմ, որ Գյումրիի զբոսաշրջային գրավչության ներուժը մենք լիարժեք չենք օգտագործում, սակայն լինելու է համալիր ծրագիր: Դուք գիտեք, որ մենք աշխուժացրել ենք Գյումրիի օդանավակայանի աշխատանքը: Երկու ավիաընկերություն արդեն աշխատում է այդ օդանավակայանում, իսկ հոկտեմբերից ավելանալու է թռիչքների քանակը»,- նշեց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը նաև հայտնեց, որ Գյումրիի օդանավակայանում աշխատող ավիաընկերությունների առջև հստակ խնդիր են դրել՝ մեծացնել թռիչքների աշխարհագրությունը:

Starting from October number of flights from Gyumri’s airport will increase
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The Government of Armenia will pay great attention to the implementation of economic projects in Gyumri, as well as in other communities, Prime Minister Karen Karapetyan said during the Q&A session in the Parliament in response to the question of Vardan Ghukasyan from “Tsarukyan” bloc. “We do not think that it is by tax privileges that we should develop Gyumri. Particularly, when we have special toolkits applied during imports, that is the payment of VAT and customs duties can be postponed”, ARMENPRESS reports Karapetyan saying.
The Prime Minister added that the Development Foundation of Armenia has been tasked to set to Gyumri’s development. Premier Karapetyan agreed with the remark of the MP that Gyumri has great potential for tourism development. “For that goal we have initiated the Kumayri project, which brings a new corporal culture with it. I believe that we do not fully utilize Gyumri’s touristic attractiveness, but there will be a complex project soon. You know that we have activated the works of Gyumri airport. Two airlines already cooperate with that airport, while the number of the flights will be increased starting from October”, the PM said.
Karen Karapetyan also informed that the airlines operating in Gyumri airport have been tasked to enlarge the geography of the flights.