Կարեն Կարապետյանն արդարացրել է ՀՀԿ-ի սպասելիքները. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը պաշտոնավարման մեկ տարվա ընթացքում արդարացրել է իշխող Հանրապետական կուսակցության սպասելիքները: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը: «Այս ընթացքում մենք տեսնում ենք, որ տնտեսական ակտիվության աճ կա, զբոսաշրջության և արտահանման զգալի աճ ենք նկատում: Լավ աշխատանքի դեպքում կարող ենք իրականացնել այն ծրագրերը, որ միասին ընդունել ենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Շարմազանովը:
Հարցին` դա նշանակո՞ւմ է, որ 2018-ից հետո էլ Կարապետյանն է լինելու վարչապետ, Շարմազանովը պատասխանեց. «Այսօրվա և 2018-ի վարչապետների ֆունկցիաները շատ տարբեր են լինելու: Այսօրվա վարչապետը չունի 2018-ի վարչապետի` արտաքին քաղաքականություն իրականացնելու և ղեկավարելու, գործադիրն ամբողջությամբ, ուժային կառույցները ղեկավարելու  որևէ գործառույթ: 2018թ.  խորհրդարանական կառավարման համակարգի վարչապետն ունենալու է այլ լիազորություններ, որտեղ անկասկած տեղ են ունենալու ոչ միայն տնտեսությունը, այլ, նախևառաջ, անվանգությունը և արտաքին քաղաքականությունը: Վարչապետի մեր թեկնածուի հարցի հետ կապված` օրը կգա, բարին հետը, կքննարկենք»:

YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan has lived up to the ruling party’s expectations during his one year in office, Vice Speaker of Parliament Eduard Sharmazanov, who is also the spokesman for the ruling Republican Party, told a press briefing.
“During this time we see that economic growth exists, we notice significant growth in tourism and exports. We can implement the programs which we have adopted together in case of good work”, Sharmazanov said.
Asked whether or not this means that after 2018 Karapetyan will remain in office, Sharmazanov said: “The functions of the current and 2018 PMs will be very different. Today’s PM doesn’t have any function of the 2018 PM’s to implement and lead foreign policy, to lead the government completely and the power structures. The PM of the 2018 parliamentary system will have other powers, where undoubtedly not only the economy will be included, but first of all security and foreign policy. Regarding the issue of our candidate for PM, the day will come and we will discuss”.