Թրամփը հավաստել Է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ Է միջուկային զենք կիրառել ԿԺԴՀ-ի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հավաստել Է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ Է միջուկային զենք կիրառել ԿԺԴՀ-ի դեմ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով Սպիտակ տան մամուլի ծառայությանը:
Նշվում Է, որ քաղաքական ղեկավարները քննարկել են նախօրյակին Փենյանի կողմից անցկացված միջուկային փորձարկումը: Թրամփը հաստատել Է, որ Վաշինգտոնը կպաշտպանի իրեն ու ու իր դաշնակիցներին՝ «օգտագործելով դիվանագիտական, սովորական ու միջուկային հնարավորությունների ողջ սպեկտրը»:
Սեպտեմբերի 3-ին Պետանգոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ի զինված ուժերը պատրաստ են «արդյունավետ ու կործանիչ ռազմական պատասխան» տալ ԱՄՆ-ի կամ Վաշինգտոնի դաշնակիցների տարածքների համար Փենյանի կողից սպառնալիքի ծագման դեպքում: Նա պարզաբանել Է, որ նախագահին առաջարկել Է Կորեական թերակղզում ճգնաժամի լուծման մի քանի ուժային տարբերակ, սակայն ճշտել Է, որ Ամրիկան չի ձգտում Հյուսիսային Կորեայի լիակատար ոչնչացման: Հյուսիսային Կորեան սեպտեմբերի 3-ին հայտնել Է ջրածնային ռումբի հաջող փորձարկման մասին: ԿԺԴՀ-ում հայտարարել են, որ խոսքը վերաբերում Է մարտալիցքի, որը կարող Է օգտագործվել բալիստիկ միջմայրցամաքային հրթիռների հանդերձման համար: Հարավկորեացի զինվորականները պայթյունի հզորությունը գնահատել են 100 կիլոտոննա:
Հյուսիսային Կորեայի կողմից անցկացված միջուկային փորձարկումը հարուցել Է միջազգային հանրակցության կոշտ հակազդեցությունը: Այդ կապակցությամբ ՄԱԿ-ի Անվտանգոթյան խորհուրդը սեպտեմբերի 4-ին կանցկացնի արտահերթ նիստ:

Трамп подтвердил готовность США применить против КНДР ядерное оружие
Президент США Дональд Трамп в ходе телефонного разговора с премьер-министром Японии Синдзо Абэ подтвердил готовность применить против КНДР ядерное оружие. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агенствоReutersсо ссылкой на пресс-службу Белого дома.
Отмечается, что политические лидеры обсудили проведенное накануне испытание Пхеньяном ядерной бомбы. Трамп подтвердил, что Вашингтон будет защищать себя и своих союзников, «используя весь спектр дипломатических, обычных и ядерных возможностей».
3 сентября глава Пентагона Джеймс Мэттисзаявил, что вооруженные силы США готовы дать «эффективный и подавляющий военный ответ» в случае угрозы для американских территорий или союзников Вашингтона со стороны КНДР. Он пояснил, что президенту было предложено несколько силовых вариантов разрешения кризиса на Корейском полуострове, однако уточнил, что Америка не стремится к полному уничтожению Северной Кореи.
Северная Кореясообщилаоб успешном испытании водородной бомбы утром 3 сентября. В КНДР заявили, что речь идет о боезаряде, который может быть использован для оснащения межконтинентальных баллистических ракет. Южнокорейские военныеоценилимощность взрыва в 100 килотонн.
КНДР в воскресенье объявила об успешном испытании водородного заряда, который может быть использован в качестве боеголовки для межконтинентальной баллистической ракеты. Это вызвало жесткую реакцию международного сообщества. Совет Безопасности ООН проведет в понедельник экстренное заседание, посвященное ядерному испытанию КНДР.