Էրդողանը Միացյալ Նահանգներում է. քննարկվելու է Գյուլենի արտահանձնման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ժամանել է Միացյալ Նահանգներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Էրդողանին Էնդրյուս ավիաբազայում դիմավորել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի արարողակարգի ղեկավարի տեղակալ Ռոզմերի Պաուլին և Թուրքիայի դեսպան Սերդար Քըլըչը: Էրդողանի հետ Միացյալ Նահանգներ են ժամանել արդարադատության, արտաքին գործերի, էկոնոմիկայի, էներգետիկայի և բնական պաշարների, ազգային պաշտպանության նախարարները:
Թուրքիայի նախագահը հանդիպելու է ԱՄՆ գործընկերոջ՝ Դոնալդ Թրամփի հետ: Ակնկալվում է, որ հանդիպման ժամանակ քննարկման հիմնական թեմաներից են լինելու չափավոր իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման, ինչպես նաև Սիրիայի քրդերին զինելու մասին Թրամփի կայացրած որոշմանն առնչվող հարցեր:

Эрдоган находится в США: будет обсуждаться вопрос экстрадиции Гюлена
Президент Турции Эрдоган находится в США. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство  «Анадолу».
На авиабазе Эндрюс Эрдогана встречали замруководителя службы протокола Госдепа США Розмери Паули и посол Турции в США Сердар Кылыч. Вместе с Эрдоганом прилетели министры юстиции, иностранных дел, экономики, энергетики, нацобороны.
Президент Турции Эрдоган встретится с президентом США Трампом. Предполагается, что в ходе встречи одной из тем станет вопрос экстрадиции Гюлена, а также вопрос вооружения курдов Сирии, решение о котором принял Трамп.