Տիգրան Սարգսյանը հնարավոր է համարում արդեն դեկտեմբերին ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի օրակարգում է ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի փաստաթուղթը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Եվրասիական գործընկերության միջազգային առաջին համաժողովի բացման ընթացքում ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովը աշխատանք է տանում այն արդեն այս տարվա դեկտեմբերին ստորագրելու ուղղությամբ: «Հանձնաժողովը արդեն երկար ժամանակ է՝ աշխատում է օրենսգրքի վրա, ներգրավված են նաեւ միության երկրների պետական մարմինները, ինչպես նաեւ բիզնես համայնքի ներկայացուցիչները՝ ապահովելու այնպիսի նորմերի ընդունումը,  որոնք առավելագույնս հաշվի կառնեն գործարար ոլորտի հետաքրքրությունները»,-ընդգծեց Տիգրան Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական ֆորումին՝ նա նշեց, որ այն ձեւավորում է լավ ավանդույթ, որտեղ գործարար համայնքը ստանում է հնարավորություն գտնել գործընկերների, փոխգործակցել պետական մարմինների հետ՝ ներկայացնելով, ոլորտի խնդիրները:
«Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիան նոր հիմք է ձեւավորում ձեռնարկատիրական համայնքի աշխատանքի համար: Եվրասիական ինտեգրացիոն նախագիծը ընդլայնել  է տնտեսական սահմանները բոլոր երկրների համար,  ստեղծել ընդարձակ, համարյա 200 մլն-ի հասնող շուկա առանց մաքսային սահմանների, դյուրացրել է բիզնեսի վարման կանոնները մի շարք ոլորտներում: Ինտեգրացիայի շնորհիվ բիզնեսը ստանում է ավելի լայն տիրույթ գործունեություն ծավալելու համար»,-նշեց հանձնաժողովի նախագահը:
Նա տեղեկացրեց, որ այժմ մշակվում են առեւտրատնտեսական համաձայնագրեր Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Իրանի, Մոնղոլիայի, Իսրայելի, Սինգապուրի եւ այլ երկրների հետ: Արդեն իսկ կնքվել է ԵԱՏՄ-Վիետնամի Հանրապետություն ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը:

Тигран Саргсян считает возможным подписание таможенного кодекса ЕАЭС уже в декабре
Подписание таможенного кодекса ЕАЭС находится на повестке дня. Об этом, как передает «Арменпресс», заявил на открытии первого международного конгресса Евразийского партнерства бывший премьер Армении, председатель Евразийской экономической комиссии Тигран Саргсян.
По его словам, комиссия работает над тем, чтобы представить его на подпись уже в декабре нынешнего года. “Комиссия уже давно работает над кодексом, вовлечены государственные органы стран Союза, а также представители деловых кругов  для обеспечения принятия таких норм, которые максимально будут учитывать их интересы”, - подчеркнул Тигран Саргсян.
Обратившись к работе экономического форума, он отметил, что формируется хорошая традиция, когда деловое сообщество получает возможность находить партнеров, сотрудничать с государственными структурами, представляя проблемы области.
“Евразийская экономическая интеграция формирует новую основу для работы предпринимательского сообщества. Европейский интеграционный проект расширяет экономические границы всех стран, создает большой, до 200 млн потребителей, рынок без таможенных границ, облегчает правила ведения бизнеса в целом  ряде отраслей. Благодаря интеграции бизнес расширяет пределы своей деятельности”, - отметил председатель комиссии.
Он сообщил, что сейчас разрабатываются торгово-экономические соглашения с Индией, Египтом, Ираном, Монголией, Израилем, Сингапуром и другими странами. Уже заключено соглашение о свободной торговле  ЕАЭС с республикой Вьетнам.