Տիգրան Սարգսյանը հնարավոր է համարում արդեն դեկտեմբերին ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի ստորագրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի օրակարգում է ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի փաստաթուղթը: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Եվրասիական գործընկերության միջազգային առաջին համաժողովի բացման ընթացքում ասաց ՀՀ նախկին վարչապետ, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովը աշխատանք է տանում այն արդեն այս տարվա դեկտեմբերին ստորագրելու ուղղությամբ: «Հանձնաժողովը արդեն երկար ժամանակ է՝ աշխատում է օրենսգրքի վրա, ներգրավված են նաեւ միության երկրների պետական մարմինները, ինչպես նաեւ բիզնես համայնքի ներկայացուցիչները՝ ապահովելու այնպիսի նորմերի ընդունումը,  որոնք առավելագույնս հաշվի կառնեն գործարար ոլորտի հետաքրքրությունները»,-ընդգծեց Տիգրան Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական ֆորումին՝ նա նշեց, որ այն ձեւավորում է լավ ավանդույթ, որտեղ գործարար համայնքը ստանում է հնարավորություն գտնել գործընկերների, փոխգործակցել պետական մարմինների հետ՝ ներկայացնելով, ոլորտի խնդիրները:
«Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիան նոր հիմք է ձեւավորում ձեռնարկատիրական համայնքի աշխատանքի համար: Եվրասիական ինտեգրացիոն նախագիծը ընդլայնել  է տնտեսական սահմանները բոլոր երկրների համար,  ստեղծել ընդարձակ, համարյա 200 մլն-ի հասնող շուկա առանց մաքսային սահմանների, դյուրացրել է բիզնեսի վարման կանոնները մի շարք ոլորտներում: Ինտեգրացիայի շնորհիվ բիզնեսը ստանում է ավելի լայն տիրույթ գործունեություն ծավալելու համար»,-նշեց հանձնաժողովի նախագահը:
Նա տեղեկացրեց, որ այժմ մշակվում են առեւտրատնտեսական համաձայնագրեր Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Իրանի, Մոնղոլիայի, Իսրայելի, Սինգապուրի եւ այլ երկրների հետ: Արդեն իսկ կնքվել է ԵԱՏՄ-Վիետնամի Հանրապետություն ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը:

Tigran Sargsyan says EEU Customs Code may be signed in December
YEREVAN, OCTOBER 14, ARMENPRESS. The EEU’s Customs Code is on the agenda of the Eurasian Economic Commission, EEC Chairman of the Board, former PM Tigran Sargsyan said in his opening remarks during the 1st International Forum of the Eurasian Partnership.
According to him, the commission is working in the direction of signing the Code in December. “The commission has been working for a long time now on the Code, state agencies of member states are also involved, so are representatives of the business community for providing the adoption of norms which would maximally take into consideration the interests of business sector”, Sargsyan said.
Speaking on the Economic Forum, he mentioned that it forms a good tradition, when the business community gets the chance to find partners, cooperate with state agencies by presenting the problems of the sector.
“The Eurasian Economic Integration forms new ground for the works of the business community. The Eurasian Integration project has expanded the economic borders for all countries, created a wide, almost 200 million large market without customs borders, facilitated rules of engaging in business in a number of fields. Business gets a better domain for its activities due to integration”, he said.
Sargsyan said currently trade-economic agreements with India, Egypt, Iran, Mongolia, Israel, Singapore and other countries are being elaborated.