ՀՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի համագործակցությունը միտված է համազգային նշանակության հարցերի լուծմանը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն դեկտեմբերի11-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության անդամներին և ՀՅԴ 125-ամյակի տոնակատարության մասնակիցներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության հիմնադրման 125-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հիմնադրումից ի վեր՝ կուսակցությունը հանդիսացել է հայոց քաղաքական կյանքի առաջատար ուժերից մեկը՝ մշտապես հանդես գալով հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի առաջնագծում և իր ուժերի ներածին չափով ձգտելով նպաստել մեր արդար դատին:
Անուրանալի է կուսակցության դերակատարությունն անկախ հայոց պետականության վերականգնման գործում: Արամ Մանուկյանի և նրա զինակիցների անունը նվիրական է ողջ հայ ժողովրդի համար: Նրանց սխրանքը ոսկե տառերով է գրվել հայոց պատմության էջերում:
1921 թվականին Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության երթն ընդհատվեց մայր Հայաստանում: Սակայն դա ամենևին չթուլացրեց այս կազմակերպության շրջանակներում համախմբված ազատատենչ հայորդիների նվիրումը հայրենիքին: Ընդհակառակը, ՀՅԴ-ն ամրապնդվեց սփյուռքում, համառորեն լծվեց հայապահպանության գործին և սերնդեսերունդ փոխանցեց Հայաստանի անկախ պետականության տեսլականը:
Ուրախալի է, որ այսօր ևս Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը շարունակում է լրջագույն ջանքեր գործադրել սփյուռքում հայապահպանության ուղղությամբ՝ հակազդելով մեր քույրերի և եղբայրների ուծացմանը:
Հայաստանի երրորդ Հանրապետության առաջին իսկ ընձեռած հնարավորությամբ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը վերահաստատվեց հայրենիքում: Չնայած որոշ դժվարություններին և վայրիվերումներին՝ այս ավանդական կուսակցությունը զբաղեցրեց իր արժանի և կայուն տեղը Հայաստանի քաղաքական կյանքում: Դրա վկայությունն է ՀՅԴ շարունակական ներկայությունը Հայաստանի երրորդ Հանրապետության բոլոր գումարումների խորհրդարանում: Այս առումով այն մեր երկրի եզակի քաղաքական ուժերից մեկն է:
Կուսակցության ընդդիմադիր կարգավիճակը բնավ չխոչընդոտեց Հայաստանի իշխող քաղաքական ուժի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության համագործակցությանը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության բարեփոխման ընթացքում: Ավելին, բանավիճելով, փոխզիջումներով համաձայնության գալով, մենք բոլորին ի ցույց դրեցինք քաղաքական ուժերի համագործակցության մի օրինակ, որը միտված էր համազգային նշանակության հարցերի լուծմանը:
Կրկին շնորհավորում եմ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության մեր գործընկերներին այս նշանակալի հոբելյանի առթիվ: Հայաստանը հզոր է և ամուր նաև ձեր գործունեության շնորհիվ: Մաղթում եմ ձեզ նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ՝ հանուն մեր ազգային իղձերի իրականացման: Համոզված եմ, որ ձեր ներուժն ու կարողությունները մշտապես պահանջված են լինելու` գտնելով իրենց արժանի կիրառումը»:

Сотрудничество между РПА и АРФД направлено на решение вопросов общенационального значения: президент Армении
Сотрудничество между РПА и АРФД направлено на решение вопросов
общенационального значения: президент Армении
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание в связи с 125-летием Армянской революционной фракции «Дашнакцутюн» (АРФД).
От всего сердца поздравляю вас с 125-летним основанием АРФД.
Со дня основания партия была одним из лидирующим сил армянской политической жизни, постоянно выступая на передовой линии освободительской борьбы армянского народа и стремясь в рамках своих возможностей способствовать решению нашего справедливого вопроса.
Невозможно забыть роль партии в восстановлении независимой армянской государственности. Имя Арама Манукяна и его соратников священно для всего армянского народа. Их храбрые дела золотыми буквами написаны на страницах армянской истории.
В 1921 году шествие АРФД было приостановлено в Армении. Однако это отнюдь не ослабило посвященность собранных в рамках этой организации свободолюбивых сынов Армении своей Родине. Наоборот, АРФД укрепилась в диаспоре, стремительно начала деятельность по сохранению армянства и передавала из поколения в поколение видение независимой государственности Армении.
Радует тот факт, что и сегодня АРФД продолжает прилагать серьезнейшие усилия по сохранению армянства в диаспоре и противостоит ассимиляции наших сестер и братьев.
При первой же возможности, данной Третьей Республикой Армения, АРФД вернулась на родину. Несмотря на некоторые трудности, эта традиционная партия заняла свое достойное и стабильное место в политической жизни Армении. Свидетельством этого является продолжительное присутствие АРФД в парламенте Армении всех созывов. В этом плане это исключительная политическая сила в нашей стране.
Оппозиционный статус партии не стал препятствием для сотрудничества между правящей Республиканской партией и АРФД в ходе реформы Конституции. Более того, придя к согласию посредством диалогов и компромиссов, мы показали всем пример сотрудничества политических сил, направленное на решение вопросов общенационального значения.
Еще раз поздравляю наших партнеров из АРФД с этим значительным юбилеем. Армения сильна и крепка в том числе и благодаря вашей деятельности. Желаю вам новых успехов и достижений во благо реализации наших национальных желаний. Уверен, что ваш потенциал и возможности всегда будут востребованы и найдут свое достойное применение».