ՀՀԿ-ի և ՀՅԴ-ի համագործակցությունը միտված է համազգային նշանակության հարցերի լուծմանը. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն դեկտեմբերի11-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության անդամներին և ՀՅԴ 125-ամյակի տոնակատարության մասնակիցներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
«Հարգելի՛ տիկնայք և պարոնայք,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության հիմնադրման 125-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հիմնադրումից ի վեր՝ կուսակցությունը հանդիսացել է հայոց քաղաքական կյանքի առաջատար ուժերից մեկը՝ մշտապես հանդես գալով հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի առաջնագծում և իր ուժերի ներածին չափով ձգտելով նպաստել մեր արդար դատին:
Անուրանալի է կուսակցության դերակատարությունն անկախ հայոց պետականության վերականգնման գործում: Արամ Մանուկյանի և նրա զինակիցների անունը նվիրական է ողջ հայ ժողովրդի համար: Նրանց սխրանքը ոսկե տառերով է գրվել հայոց պատմության էջերում:
1921 թվականին Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության երթն ընդհատվեց մայր Հայաստանում: Սակայն դա ամենևին չթուլացրեց այս կազմակերպության շրջանակներում համախմբված ազատատենչ հայորդիների նվիրումը հայրենիքին: Ընդհակառակը, ՀՅԴ-ն ամրապնդվեց սփյուռքում, համառորեն լծվեց հայապահպանության գործին և սերնդեսերունդ փոխանցեց Հայաստանի անկախ պետականության տեսլականը:
Ուրախալի է, որ այսօր ևս Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը շարունակում է լրջագույն ջանքեր գործադրել սփյուռքում հայապահպանության ուղղությամբ՝ հակազդելով մեր քույրերի և եղբայրների ուծացմանը:
Հայաստանի երրորդ Հանրապետության առաջին իսկ ընձեռած հնարավորությամբ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը վերահաստատվեց հայրենիքում: Չնայած որոշ դժվարություններին և վայրիվերումներին՝ այս ավանդական կուսակցությունը զբաղեցրեց իր արժանի և կայուն տեղը Հայաստանի քաղաքական կյանքում: Դրա վկայությունն է ՀՅԴ շարունակական ներկայությունը Հայաստանի երրորդ Հանրապետության բոլոր գումարումների խորհրդարանում: Այս առումով այն մեր երկրի եզակի քաղաքական ուժերից մեկն է:
Կուսակցության ընդդիմադիր կարգավիճակը բնավ չխոչընդոտեց Հայաստանի իշխող քաղաքական ուժի` Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության համագործակցությանը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության բարեփոխման ընթացքում: Ավելին, բանավիճելով, փոխզիջումներով համաձայնության գալով, մենք բոլորին ի ցույց դրեցինք քաղաքական ուժերի համագործակցության մի օրինակ, որը միտված էր համազգային նշանակության հարցերի լուծմանը:
Կրկին շնորհավորում եմ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության մեր գործընկերներին այս նշանակալի հոբելյանի առթիվ: Հայաստանը հզոր է և ամուր նաև ձեր գործունեության շնորհիվ: Մաղթում եմ ձեզ նորանոր հաջողություններ և ձեռքբերումներ՝ հանուն մեր ազգային իղձերի իրականացման: Համոզված եմ, որ ձեր ներուժն ու կարողությունները մշտապես պահանջված են լինելու` գտնելով իրենց արժանի կիրառումը»:

RPA and ARF cooperation aimed at solving issues of national importance: Armenian President
YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan sent today a congratulatory message to the members of the Armenian Revolutionary Federation and participants of the festive events dedicated to the 125th anniversary of the ARF. As the Department of Public Relations and Mass Media informed “Armenpress”, the message states:
“Ladies and Gentlemen,
I cordially congratulate you on the occasion of the 125th anniversary of the creation of the Armenian Revolutionary Federation. From the moment of its conception, the Party has been a leading force in the Armenian political life, always in the vanguard of the liberation struggle of the Armenian people, striving within its capabilities to promote our just cause.
The Party’s role in the re-establishment of the Armenian statehood is uncontestable. Names of Aram Manukian and his brothers in arms are cherished by the entire Armenian nation. Their heroism was written in gold on the pages of the Armenian history. In 1921, the march of the Armenian Revolutionary Federation in the Motherland, in Armenia was terminated. Nonetheless it didn’t lessen the devotion of the freedom loving sons and daughters, who rallied around the Party, for their Motherland. On the contrary, the ARF consolidated its position in the Diaspora, stanchly took up the task of the preservation of the Armenian identity, and passed from generation to generation the vision of Independent Armenia.
It is most pleasing that nowadays the Armenian Revolutionary Federation continues to make the most serious efforts aimed at the preservation of the Armenian identity in Spyurk, defying the assimilation of our brothers and sisters.
With the first opportunity provided by the Third Republic of Armenia, the Armenian Revolutionary Federation reinstated itself in the Motherland. Despite certain difficulties, ups and downs, this traditional Party occupied its worthy and firm place in Armenia’s political life. With this regard, the ARF is a unique political force in our country. The oppositional status of the Party did not hold back the cooperation of Armenia’s leading political force, the Republican Party of Armenia and ARF in the process of reformation of the Constitution of the Republic. Moreover, through the discussions and compromise, we demonstrated an example of cooperation of different political forces which was called for the resolution of the pan-national issues.
I once again congratulate our colleagues from the Armenian Revolutionary Federation on this momentous jubilee. Armenia is strong and powerful also thanks to your activities. I wish you new success and new achievements for the benefit of our national aspirations. I am confident that your potential and abilities will always be required and will find their proper use.”