Հանրապետության Նախագահն ընդունել է ՀՀ գլխավոր դատախազին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 27-ին ընդունել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի հետ կապված ՀՀ դատախազության իրավասությանն առնչվող հարցերի շուրջ զեկույցի համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, գլխավոր դատախազը երկրի ղեկավարին զեկուցել է, որ դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզչության, բուն հանրաքվեի և դրան հաջորդող գործընթացների շրջանակներում ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացմանը և իրենց դիրքորոշումը արտահայտելուն որևէ ապօրինի միջամտության վերաբերյալ յուրաքանչյուր ահազանգի պատշաճ արձագանքելու նպատակով:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ հանրաքվեի բնականոն ընթացքը ապահովելու համար դատախազությունն իր լիազորությունների շրջանակում պետք է օպերատիվ արձագանքի անձանց ընտրական իրավունքի իրացմանը ցանկացած ապօրինի միջամտությանը և պատշաճ հսկողություն սահմանի ընտրական իրավունքի իրացման ողջ գործընթացի օրինականության նկատմամբ:

Президент Республики принял Генерального прокурора страны
Президент Серж Саргсян 27 ноября принял Генерального прокурора РА Геворга Костаняна. Геворг Костанян представил доклад о полномочиях генпрокуратуры в рамках референдума 6 декабря по Конституционным реформам.
Как сообщают «Арменпресс» в пресс-службе аппарата президента, генеральный прокурор доложил, что в генпрокуратуре создана рабочая группа, которая будет соответствующом образом реагировать на любые сообщения граждан РА о  незаконном вмешательстве в процесс агитации, голосования и последующих процедур.
Президент Армении отметил, что генпрокуратура в рамках своих полномочий должна оперативно реагировать на любые незаконные вмешательства в процесс голосования, а также установить контроль над законностью реализации избирательного права.