Հանրապետության Նախագահն ընդունել է ՀՀ գլխավոր դատախազին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 27-ին ընդունել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի հետ կապված ՀՀ դատախազության իրավասությանն առնչվող հարցերի շուրջ զեկույցի համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, գլխավոր դատախազը երկրի ղեկավարին զեկուցել է, որ դատախազությունում ստեղծվել է աշխատանքային խումբ` Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզչության, բուն հանրաքվեի և դրան հաջորդող գործընթացների շրջանակներում ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացմանը և իրենց դիրքորոշումը արտահայտելուն որևէ ապօրինի միջամտության վերաբերյալ յուրաքանչյուր ահազանգի պատշաճ արձագանքելու նպատակով:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ հանրաքվեի բնականոն ընթացքը ապահովելու համար դատախազությունն իր լիազորությունների շրջանակում պետք է օպերատիվ արձագանքի անձանց ընտրական իրավունքի իրացմանը ցանկացած ապօրինի միջամտությանը և պատշաճ հսկողություն սահմանի ընտրական իրավունքի իրացման ողջ գործընթացի օրինականության նկատմամբ:

YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan received Prosecutor General of the Republic of Armenia Gevorg Kostanyan on November 27 for the report on the issues of Armenian Prosecutor’s office jurisdiction connected with Armenian referendum on constitutional reforms, held on December 6.
As Public Relations and Information Department of the Armenian President's office informed “Armenpress”, the Prosecutor General reported the President that a working group was created in the Prosecutor’s office for the purpose to react properly to each alert during the campaign of the referendum on constitutional reforms, the procedures subsequent to the referendum, over unlawful Interference against Armenian citizens’ exercising of their right to vote and against the expression of their position.
Armenian President mentioned that the prosecution office, within its power, must properly react operatively to any unlawful Interference against Armenian citizens’ exercising of their right to vote and to organize proper control over the legitimacy during the entire process of exercising the right to vote.