ՍԱՆԱ-ն անդրադարձել է Ֆրանցիսկոս պապի` Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված պատարագին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունն անդրադարձել է Վատիկանում Ֆրանցիսկոս պապի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի առիթով մատուցած պատարագին և քարոզին, ով հարյուր տարի առաջ օսմանցիների իրականացրած ոճրագործությունը որակել է «ցեղասպանություն» եզրույթով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Վատիկանի սուրբ Պետրոս տաճարում Պապը հայերի հանդեպ Օսմանյան Թուրքիայի հանցագործությունները համարել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:
Աղբյուրը նաև տեղեկացրել է, որ ի պատասխան Օսմանյան Թուրքիայի մասին Պապի ելույթի՝ Թուրքիայի կառավարությունը Վատիկանից հետ է կանչել իր դեսպանին: Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն դատապարտել է Պապի կողմից «ցեղասպանություն» բառի օգտագործումը:
Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ապրիլի 12-ի պատարագը պատմական է. առաջին անգամ  Հռոմի պապը պատարագ է մատուցել՝ հիշատակելով Հայոց ցեղասպանությունը: Մինչ այժմ եղել են միայն աղոթքներ տարբեր ցեղասպանությունների զոհերի հոգիների հանգստության համար, բայց պատարագ դեռևս չէր մատուցվել: Հատկանշական է, որ պատարագը նախաձեռնել է անձամբ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը: Թուրքական կողմն ամեն կերպ փորձել է խաթարել պատարագի անցկացումը, սակայն ջանքերը զուր են անցել: Ճնշումը  Պապի և Սուրբ Աթոռի վրա եղել է աննախադեպ…Պատարագը ոչ միայն մատուցվել է, այլև ուղիղ հեռարձակվել:

САНА пишет о мессе Папы Римского Франциска, посвященной 100-летию Геноцида армян
Сирийское новостное агентство САНА пишет о мессе Папы Римского Франциска, посвященной 100-летию Геноцида армян и его проповеди, в которой он назвал резню, осуществленную османцами 100 лет назад, Геноцидом. Как передает «Арменпресс», Папа сказал, что это преступление стало первым Геноцидом 20-го века.
Источник также сообщает, что посол Турции в Ватикане был отозван в Анкару на консультаций, а министр ИД Турции осудил употребление Папой слова геноцид.
Во время мессы 12-го апреля в Ватикане Папа Римский Франциск сказал, что Геноцид армян - это бесконечно безумное преступление, необходимо помнить, ибо там, где нет памяти, зло не дает ране зарасти. Замалчивать преступление, значит позволять ране и дальше кровоточить.
На мессе присурствовали президент Армении Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин II,  глава Великого Дома КиликийскогоАрамI. Месса транслировалась в прямом эфире.