ՍԱՆԱ-ն անդրադարձել է Ֆրանցիսկոս պապի` Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված պատարագին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունն անդրադարձել է Վատիկանում Ֆրանցիսկոս պապի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի առիթով մատուցած պատարագին և քարոզին, ով հարյուր տարի առաջ օսմանցիների իրականացրած ոճրագործությունը որակել է «ցեղասպանություն» եզրույթով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Վատիկանի սուրբ Պետրոս տաճարում Պապը հայերի հանդեպ Օսմանյան Թուրքիայի հանցագործությունները համարել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:
Աղբյուրը նաև տեղեկացրել է, որ ի պատասխան Օսմանյան Թուրքիայի մասին Պապի ելույթի՝ Թուրքիայի կառավարությունը Վատիկանից հետ է կանչել իր դեսպանին: Թուրքիայի Արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն դատապարտել է Պապի կողմից «ցեղասպանություն» բառի օգտագործումը:
Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ապրիլի 12-ի պատարագը պատմական է. առաջին անգամ  Հռոմի պապը պատարագ է մատուցել՝ հիշատակելով Հայոց ցեղասպանությունը: Մինչ այժմ եղել են միայն աղոթքներ տարբեր ցեղասպանությունների զոհերի հոգիների հանգստության համար, բայց պատարագ դեռևս չէր մատուցվել: Հատկանշական է, որ պատարագը նախաձեռնել է անձամբ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը: Թուրքական կողմն ամեն կերպ փորձել է խաթարել պատարագի անցկացումը, սակայն ջանքերը զուր են անցել: Ճնշումը  Պապի և Սուրբ Աթոռի վրա եղել է աննախադեպ…Պատարագը ոչ միայն մատուցվել է, այլև ուղիղ հեռարձակվել:

YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS: The Syrian agency SANA touched upon the service, conducted by Pope Francis in Vatican, on the occasion of the centenary of the Armenian Genocide, who stressed Sunday that the mass killing of Armenians under Ottoman rule 100 years ago amounted to “genocide”. Armenpress reports that speaking at a Vatican church service in Rome, Pope Francis said the Ottoman Turks’ crimes against the Armenian people were “widely considered ‘the first genocide of the 20th century’.”
The source also informed that he was citing a statement signed by John Paul II and the Armenian patriarch in 2000 which mentioned three other “massive and unprecedented tragedies” that were committed in the past century. This was the first time the Pope has used the term “genocide” to describe the bloody massacres in which up to 1.5 million Armenian people were systematically killed by Ottoman forces in 1915, while millions of others were displaced.