ՏՏ ոլորտում հաջողված հայրենադարձները իրենց փորձը կփոխանցեն Թեհրանի հայկական համայնքին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների Հայաստանի մասնագետները երկրի ձեռքբերումները ներկայացնող հանդիպումներ կունենան Թեհրանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Ապրիլի 14-17-ը ծրագրված ֆորումի ընթացքում Թեհրանում հանդիպումներին կմասնակցեն նաեւ արդեն հայրենիքում հաստատված իրանահայերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների միությունից, միջոցառման շրջանակներում Հայաստանում հաստատված հայրենադարձները կխոսեն Հայաստանի հետ կապեր հաստատելու հնարավորությունների մասին, կներկայացնեն գործող պետական և ոչ պետական կրթական, ճանաչողական ու կամավորական ծրագրերը, կզրուցեն իրենց անձնական փորձառության մասին: Հիմնական ծրագրից բացի, ԻՏՁՄ-ի ներկայացուցիչները կներկայացնեն Հայաստանում արագ զարգացող ՏՏ ոլորտի ձեռքբերումները, հեռանկարներն ու մասնագիտական հնարավորությունները:
«Ճանաչիր Հայաստանը» (Imagine Armenia) խորագիրը կրող ֆորումը կազմակերպել են Թեհրանում «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամը Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիական ձեռնարկությունների միության հետ համատեղ`Սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ: Այցի շրջանակներում խումբը նախատեսում է իրականացնել երեք առանձին հանդիպում համայնքի ղեկավար ներկայացուցիչների, երիտասարդական ու ուսանողական միությունների անդամների և ֆորումով հետաքրքրված գործարարների հետ:

Армянские репатрианты из Ирана поделятся опытом в сфере ИТ с армянской общиной Тегерана
Армянские специалисты сферы информационных технологий представят свои достижения на встречах с представителями армянской общины Тегерана. В форуме, организуемом  14-17 апреля, примут участие и иранские армяне, уже репатриировавшие на родину. Как сообщили Арменпресс в Союзе предприятий ИТ, в рамках форума репатрианты - наши соотечественники из Ирана, уже обосновавшиеся на постоянное жительство в Армении, коснутся возможностей установления связей с Арменией, представят действующие государственные и негосударственные образовательные, ознакомительные и волонтерские программы, поделятся  опытом. Кроме основной программы, представители Союза предприятий ИТ представят также достижения быстро развивающейся сферы информационных технологий в Армении, ее перспективы и профессиональные возможности.
Форум под девизом «Узнай Армению» (Imagine Armenia) организуется тегеранским фондом «Возвращение в Армению» совместно с Союзом предприятий ИТ при содействии Министерства диаспоры. В рамках визита в Тегеран армянские специалисты планируют провести три отдельные встречи с руководящим составом местной армянской общины, членами молодежных и студенческих союзов и предпринимателями, заинтересованными в этом форуме.