ԱՄՆ-ն աջակցում է Հայաստանում հակամրցակցային գործունեության բացահայտմանն ու կասեցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը մեկնարկել է հնգամյա ծրագիր, որն ուղղված է Հայաստանում կայուն տնտեսական աճի ապահովմանը: Ծրագրի թիրախային ոլորտներն են` բարձր տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, պտուղ-բանջարեղենի վերամշակումն ու դեղագործությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Մրցակցային խնդիրներ, վերլուծություն եւ լուծումներ» համաժողովի մեկնարկից առաջ, հունիսի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշեց, որ  աշխատանքները հիմնականում ուղղված են մրցակցային ոլորտի խնդիրների վերհանմանը: «17 մլն ԱՄն դոլար արժողությամբ այս ծրագրի թիրախային 4 ոլորտները հենց այնպես չեն ընտրվել: Մենք գտնում ենք, որ այդ բնագավառներում ձեռնարկատիրության եւ մրցակցության համար մեծ ներուժ եւ հեռանկար կա»,- ասաց Հեֆերնը:
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանի խոսքով` արդար մրցակցային դաշտի առկայությունը խիստ կարեւոր է ոչ միայն տնտեսական աճի եւ բարեկեցության  բարձր մակարդակի, այլ նաեւ միջազգային մրցունակության ապահովման  ու սպառողների շահերի պաշտպանության տեսանկյունից: Նա կոչ արեց հակամրցակցային խնդիրների դեպքում անպայման դիմել Հանձնաժողով:
«Մրցակցային խնդիրներ, վերլուծություն եւ լուծումներ» համաժողովի նպատակն է հակամրցակցային գործունեության բացահայտման եւ կասեցման ասպարեզում առկա գիտելիքներն ու լավագույն փորձը փոխանցել ԱՄՆ ՄԶԳ / Ի-Դի-Էմ-Սի ծրագրի 4 ոլորներում գործող ընկերություններին:

США содействую раскрытию и пресечению антиконкурентной деятельности в Армении
Агентство международного развития США начало реализацию пятилетней программы, которая направлена на обеспечение стабильного экономического роста Армении. Целевыми сферами программы будут высокие технологии, туризм, переработка фруктов и овощей, фармакология.
Как сообщает Арменпресс, перед стартом конференции «Конкуренция, ограничения и решения» 14 июня в ходе встречи с журналистами посол США в Армении Джон Хефферн отметил, что работы в основном направлены на поднятие проблем сферы конкуренции.
«4 целевые сферы этой программы стоимостью в 17 млн. долларов США были выбраны не случайно. Мы считаем, что в этих сферах наличествует большой потенциал и перспективы для предпринимательства и конкуренции», - сказал посол.
Председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян отметил, что наличие честного конкурентного поля очень важно не только для экономического роста и высокого уровня благополучия, но и в плане обеспечения международной конкурентоспособности и защиты интересов потребителей. Он призвал обязательно обращаться в комиссию в случае антиконкурентных проблем.
Целью конференции «Конкуренция, ограничения и решения» является обмен опытом и знаниями в сфере раскрытия и пресечения антиконкурентной деятельности в четырех отмеченных сферах.