ՀՀ և Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի հետ կապված հարցեր
ՀՀ և Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են Հարավային
Կովկասում անվտանգային իրավիճակի հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 16-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ի շարունակություն սեպտեմբերին Նյու Յորքում երկու նախարարների հանդիպման՝ հեռախոսազանգի ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակի հետ կապված հարցեր:
«Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ չնայած միջազգային գործընկերների հասցեական ուղերձներին՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին հերթական անգամ դիմեց ուժի կիրառման, և Լեռնային Ղարաբաղի 9 ամիս տևած շրջափակումից հետո ավելի քան 100 հազար հայ ստիպված էր լքել իր հայրենիքը և ապահով ապաստան գտնել Հայաստանում: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները մաս էին կազմում նախապես ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականության, որի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակաբար ահազանգում էր: Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի համար առկա հումանիտար մարտահրավերներին և նրանց իրավունքների հասցեագրման հարցերին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ տարածաշրջանում անվտանգային ընդհանուր իրավիճակի համատեքստում ընդգծվել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ նկրտման զսպման անհրաժեշտությունը:
Նշվում է, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ օրակարգի, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության վերաբերյալ:

Armenian, Estonian Foreign Ministers discuss current security situation in the South Caucasus
YEREVAN, 16 OCTOBER, ARMENPRESS.  On October 16, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan had a telephone conversation with Margus Tsahkna, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Estonia.
As a continuation of the meeting of the two Ministers in New York in September, issues on the current security situation in the South Caucasus were discussed during the phone call, the foreign ministry said in a readout.
Minister Mirzoyan emphasized that despite the targeted appeals by international partners, Azerbaijan once again resorted to the use of force on September 19, and after the 9-month-long blockade of Nagorno-Karabakh more than 100,000 Armenians were forced to leave their homeland and find safe refuge in Armenia.
Ararat Mirzoyan emphasized that Azerbaijan's actions were part of the pre-planned policy of ethnic cleansing, about which Armenia was continuously alarming. The interlocutors touched upon current humanitarian challenges faced by the Armenians displaced from Nagorno-Karabakh and the issues of addressing their rights.
In the context of the overall security situation in the region, the imperative to restrain any attempts to undermine the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Armenia was emphasized.
The interlocutors exchanged views on the Armenia-Estonia bilateral agenda, issues of deepening the Armenia-EU partnership, as well as topics of cooperation in multilateral platforms.