ՀՀ և Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի հետ կապված հարցեր
ՀՀ և Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են Հարավային
Կովկասում անվտանգային իրավիճակի հետ կապված հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 16-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Էստոնիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ի շարունակություն սեպտեմբերին Նյու Յորքում երկու նախարարների հանդիպման՝ հեռախոսազանգի ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակի հետ կապված հարցեր:
«Նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ չնայած միջազգային գործընկերների հասցեական ուղերձներին՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին հերթական անգամ դիմեց ուժի կիրառման, և Լեռնային Ղարաբաղի 9 ամիս տևած շրջափակումից հետո ավելի քան 100 հազար հայ ստիպված էր լքել իր հայրենիքը և ապահով ապաստան գտնել Հայաստանում: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները մաս էին կազմում նախապես ծրագրված էթնիկ զտումների քաղաքականության, որի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակաբար ահազանգում էր: Անդրադարձ է կատարվել Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի համար առկա հումանիտար մարտահրավերներին և նրանց իրավունքների հասցեագրման հարցերին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ տարածաշրջանում անվտանգային ընդհանուր իրավիճակի համատեքստում ընդգծվել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ նկրտման զսպման անհրաժեշտությունը:
Նշվում է, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Էստոնիա երկկողմ օրակարգի, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հարցերի, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության վերաբերյալ:

Главы МИД Армении и Эстонии обсудили вопросы безопасности на Южном Кавказе
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 16 октября провел телефонный разговор с Министром иностранных дел Эстонской Республики Маргусом Цахкной.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в продолжение встречи двух министров в Нью-Йорке в сентябре текущего года в ходе телефонного разговора были обсуждены вопросы текущей ситуации на Южном Кавказе в сфере безопасности.
Министр Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на целенаправленные призывы международных партнеров, 19 сентября Азербайджан вновь прибегнул к применению силы, а после 9-месячной блокады Нагорного Карабаха более 100 тысяч армян были вынуждены покинуть свою родину и найти безопасное убежище в Армении. Арарат Мирзоян подчеркнул, что действия Азербайджана являются частью заранее спланированной политики этнических чисток, о которой Армения постоянно с тревогой сообщала.
Собеседники затронули текущие гуманитарные проблемы, с которыми сталкиваются вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха и вопросы защиты их прав.
В контексте общей ситуации безопасности в регионе была подчеркнута необходимость сдерживания любых попыток подорвать суверенитет и территориальную целостность Республики Армения.
Собеседники обменялись мнениями по двусторонней повестке дня Армения-Эстония, вопросам углубления партнерства Армения-ЕС, а также темам сотрудничества на многосторонних площадках.