Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Մոնթեբելոյի քաղաքապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 28-ին այցելել է ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Մոնթեբելո քաղաք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, այցի սկզբում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում նախարարը հարգանքի տուրք է մատուցել Եղեռնի զոհերի հիշատակին։ Այնուհետև տեղի է ունեցել Դավիթ Բաբայանի և Մոնթեբելոյի քաղաքապետ Քիմբերլի Էն Կոբոս-Քոութորնիի հանդիպումը, որին մասնակցել են նաև քաղաքային իշխանությունների մի խումբ ներկայացուցիչներ։ Քննարկվել են Մոնթեբելո-Արցախ փոխհարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր։
Նախարար Բաբայանն ընգծել է, որ Արցախում կարևորում են Մոնթեբելոյի հետ փոխհարաբերությունները՝ այս համատեքստում արժևորելով Ստեփանակերտ-Մոնթեբելո քույր-քաղաքների համաձայնագիրը, որը տարիներ շարունակ կարևոր դերակատարություն է ունեցել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում Արցախի Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Artsakh FM meets with Mayor of Montebello
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. On September 28, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan visited the city of Montebello, State of California, USA. First, the Minister visited the Armenian Genocide Memorial Complex to pay tribute to the memory of the Genocide victims. Then, David Babayan had a meeting with Montebello Mayor Kimberly Ann Cobos-Cawthorne. Representatives of the city authorities participated in the meeting as well, the Foreign Ministry said.
A range of issues related to the Montebello-Artsakh relations were discussed during the meeting. Minister Babayan stressed that the people of Artsakh consider important the relations with Montebello, appreciating in this context the twin-city agreement between Stepanakert and Montebello, which has played a significant role in the development of bilateral relations for years.
Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Artsakh Lernik Hovhannisyan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA and Canada Robert Avetisyan participated in the meeting.