Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Մոնթեբելոյի քաղաքապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը սեպտեմբերի 28-ին այցելել է ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Մոնթեբելո քաղաք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, այցի սկզբում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում նախարարը հարգանքի տուրք է մատուցել Եղեռնի զոհերի հիշատակին։ Այնուհետև տեղի է ունեցել Դավիթ Բաբայանի և Մոնթեբելոյի քաղաքապետ Քիմբերլի Էն Կոբոս-Քոութորնիի հանդիպումը, որին մասնակցել են նաև քաղաքային իշխանությունների մի խումբ ներկայացուցիչներ։ Քննարկվել են Մոնթեբելո-Արցախ փոխհարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր։
Նախարար Բաբայանն ընգծել է, որ Արցախում կարևորում են Մոնթեբելոյի հետ փոխհարաբերությունները՝ այս համատեքստում արժևորելով Ստեփանակերտ-Մոնթեբելո քույր-քաղաքների համաձայնագիրը, որը տարիներ շարունակ կարևոր դերակատարություն է ունեցել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում Արցախի Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Глава МИД Арцаха встретился с мэром Монтебелло
28 сентября министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян посетил город Монтебелло, штат Калифорния, США.
Как стало известно «Арменпресс» из сообщения МИД Арцаха, в начале визита министр почтил память жертв Геноцида в Мемориальном комплексе Геноцида армян. После этого состоялась встреча Давида Бабаяна с мэром Монтебелло Кимберли Энн Кобос-Коуторн, на которой присутствовали и представители городских властей. Был обсужден ряд вопросов, касающихся отношений Монтебелло-Арцах.
Министр Бабаян подчеркнул, что в Арцахе придают важность взаимоотношениям с Монтебелло. Он высоко оценил соглашение побратимства между Степанакертом и Монтебелло, которое на протяжении многих лет играло важную роль в развитии двусторонних отношений.
Во встрече приняли участие также заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Арцаха Лерник Ованнисян и постоянный представитель Арцаха в США и Канаде Роберт Аветисян.