«Սուրմալու»-ում որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են. պայթյունից տուժածներից 4-ը բուժվում է
«Սուրմալու»-ում որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են.
պայթյունից տուժածներից 4-ը բուժվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում, օգոստոսի 17-ին, ժամը 19։30-ի դրությամբ, որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են.այդտեղ օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած պայթյունից 4 տուժածներ բուժվում են հիվանդանոցներում։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից։
«Հրդեհը մեկուսացվել է օգոստոսի 16-ի ժամը 14։38-ին, մարվել՝ 17։49-ին։ Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների իրականացման տարածքը նախնական տվյալներով կազմում է մոտ 1 հա։ Փլուզվել է եռհարկանի շինությունը (մոտ 2889 քմ)։
Որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել է 16 քաղաքացու դի (Միսակ Պատվականի Մարգարյան, ծնված 1964 թ․, Անահիտ Վազգենի Մխիթարյան, ծնված 1967 թ․, Ջեմմա Սարգսի Նազարյան, ծնված 1960 թ․, Անահիտ Զարզանդի Խալաթյան, Վարդան Գուրգենի Քոչարյան, ծնված 1960 թ․, Գայանե Արտավազդի Ավետիսյան, ծնված 1965 թ․, Արամ Կոմիսարի Հայրապետյան, ծնված 1980 թ․, Վաչագան Վահագնի Եղոյան, ծնված 2000 թ․, Էռնա Մանվելի Գրիգորյան, ծնված 1980 թ․, Հարություն Սամվելի Գարաքյան, ծնված 1987 թ․, Մարիամ Արմենի Խաչատրյան, ծնված 1992 թ․, Սիրարփի Արմենի Խաչատրյան, ծնված 1994 թ․, Մարատ Կարենի Շահբազյան, ծնված 2018 թ․, Հրաչյա Ֆանբերգի Սարգսյան, ծնված 1976 թ․, Արտավազդ Հայրապետյան, ծնված 1951 թ․ և անձը չպարզված մեկ քաղաքացու դի)։
Երևան քաղաքի ԲԿ-ներ է դիմել 62 քաղաքացի, որոնցից 4-ը շարունակում է բուժում ստանալ, իսկ մնացածը ստանալով համապատասխան բուժօգնություն, դուրս են գրվել։
Դեպքի վայրում աշխատում են մոտ 94 փրկարարական ծառայող, այդ թվում՝ ԱԻՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության 21, Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության 7 հրշեջ և 1 փրկարարական տեխնիկա, 1 ավտոսանդուղք, Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի օպերատիվ, Փրկարարական ուժերի վարչության հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական, ԱԹՍ մասնագիտացված և կինոլոգիական, Բժշկական ապահովման վարչության, Հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի հերթապահ խմբերը, Հոգեբանական աջակցության բաժնի հերթապահ հոգեբանը, Կոտայքի մարզային փրկարարական վարչությունից՝ 20 հրշեջ-փրկարար, ինչպես նաև 13 կամավոր՝ «Կարմիր Խաչ» մարդասիրական կազմակերպությունից։
Որոնողափրկարարական աշխատանքներն իրականացվում են 4 տեղամասով։ Աշխատանքներում ներգրավվել են նաև քաղաքապետարանի 3 տրակտոր, 7 բեռնատար ինքնաթափ, 2 ջրատար և 1 ավտոկռունկ։
Օգոստոսի 14-ից 17-ն ընկած ժամանակահատվածում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում հրդեհաշիջման և որոնողափրկարարական աշխատանքներին հերթափոխերով մասնակցել են ՓԾ տարածքային և կառուցվածքային ստորաբաժանումներից մոտ 935 փրկարարական ծառայող։
Դեպքի վայրում են գտնվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գ․Սանոսյանը։
ԱԻՆ «911» թեժ գծին ստացված զանգերի արդյունքում «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում անհետ կորած կարող են համարվել հետևյալ քաղաքացիները՝
1․ Գագիկ Կարապետյան
2․ Վանիկ Ամիրխանյան»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ ԱԻՆ-ն անհետ կորած քաղաքացիների վերաբերյալ որևէ տեղեկություն ունենալու դեպքում խնդրում է զանգահարել «911» թեժ գիծ և հիշեցնում, որ օգոստոսի 14-ին, ժամը 13։23-ին Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Երևանի Արշակունյաց 15 հասցեում գտնվող «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկմամբ, ինչի հետևանքով եռահարկ շինությունը մասնակի փլուզվել է։

Поисково-спасательные работы в "Сурмалу" продолжаются. 4 пострадавших от взрыва проходят лечение
«Пожар локализован 16 августа в 14:38 и потушен в 17:49. По предварительным данным, площадь пожарно-спасательных работ составляет около 1 га. Обрушилось трехэтажное здание (около 2889 квадратных метров).
В результате поисково-спасательных работ обнаружены тела 16 граждан (Маргарян Мисак Патваканович, 1964 г.р., Мхитарян Анаит Вазгеновна, 1967 г.р., Назарян Джемма Саркисовна, 1960 г.р., Халатян Анаит Зарзандовна, Кочарян Вардан Гургенович, 1960 г.р. Аветисян Гаяне Артаваздовна, 1965 г.р., Айрапетян Арам Комисарович, 1980 г.р., Егоян Вачаган Ваагнович, 2000 г.р., Григорян Эрна Манвеловна, 1980 г.р., Гаракян Арутюн Самвелович, 1987 г.р., Хачатрян Мариам Арменовна, 1992 г.р. Хачатрян Сирарпи Арменовна, 1994 г.р., Шахбазян Марат Каренович, 2018 г.р., Саргсян Грачья Фанбергович, 1976 г.р., Айрапетян Артавазд, 1951 г.р. и неопознанное тело одного гражданина).
В МЦ Еревана обратились 62 гражданина, 4 из которых продолжают получать лечение, а остальные, получив соответствующую медицинскую помощь, выписаны.
На месте работают около 94 спасателей, в том числе: 21 спасатель Ереванского городского спасательного управления МЧС, 7 пожарных и 1 спасательная техника Ереванского городского спасательного управления, 1 автолестница, оперативники Национального центра управления кризисными ситуациями, спасателиЦентра аварийно-спасательных работ специального назначения, специализированные и кинологические отряды, дежурные группы для  проведения специальных работ, дежурный психолог, 20 пожарных и спасателей Котайкского регионального спасательного управления, а также 13 волонтеров гуманитарной организации Красный Крест.
Поисково-спасательные работы осуществляются по 4 участкам. К работам были привлечены также 3 трактора мэрии, 7 грузовых самосвалов, 2 водовоза и 1 автокран.
В период с 14 по 17 августа в торговом центре «Сурмалу» в противопожарных и поисково-спасательных работах в смены приняли участие около 935 спасателей из территориальных и структурных подразделений Спасательной  службы.
Дежурная группа отдела психологической поддержки оказывает психологическую поддержку гражданам на месте. Граждане также могут получить психологическую поддержку, позвонив на горячую линию 911.