«իԳործ»-ի շրջանակներում Հայաստան վերադարձած մասնագետը կարծում է, որ հզոր երկիր կառուցելու համար պետք է զարգացնեն մարզերը
«իԳործ»-ի շրջանակներում Հայաստան վերադարձած մասնագետը կարծում է, որ հզոր
երկիր կառուցելու համար պետք է զարգացնեն մարզերը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանից 16 տարեկանում Ամերիկա տեղափոխված Տաթև Մանուչարյանը 2021 թվականին «իԳործ» նախագծի շրջանակում հնարավորություն ստացավ վերադառնալ Հայաստան ու աշխատել Շրջակա միջավայրի նախարարությունում՝ ներդնելով սեփական փորձն ու գիտելիքները  ոլորտի բարելավման, զարգացման և քաղաքականությունների ու ծրագրերի մշակման գործում:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ  զրույցում Տաթևը պատմեց, որ  ծնվել և մինչև 16 տարեկանը ապրել է Երևանում, հետո ընտանիքով տեղափոխվել են Լոս Անջելես: Այնտեղ դպրոցն ավարտելուց հետո համալսարանում սովորել է  քաղաքագիտություն: Այնուհետև տեղափոխվել է  Եվրոպա, ապրել Նիդերլանդներում, որտեղ մագիստրատուրայում սովորել է «Եվրամիության օրենսդրություն»:
Որոշում, որը բերեց Հայաստան
«Հոլանդիայում ուսումս ավարտելուց հետո աշխատել եմ  նույն  համալսարանում որպես հետազոտող, ինչպես նաև դասավանդել եմ «Եվրամիության օրենսդրություն»: Ասեմ, որ գնալուս պահից սկսած միշտ ցանկություն եմ ունեցել վերադառնալ Հայաստան, աշխատել այստեղ, պատերազմից հետո այդ ցանկությունս ավելի մեծացավ: Մտածեցի, իսկ ես ի՞նչ եմ արել, որ կանխեմ նման երևույթները, այսինքն` երկրից գնացել եմ և ոչ մի բանով չեմ նպաստել իմ hայրենիքին՝ բացի որպես զբոսաշրջիկ գալով: Իրականում միշտ երազանքս է եղել գալ  և ապրել Հայաստանում, աշխատել այստեղ և այդպես որոշեցի գամ ու վերջապես երազանքս իրականություն դարձնեմ՝ նպաստելով երկրիս զարգացմանը»,- ասաց Տաթևը:
Խնդիրներ և երևույթներ, որոնց բախվեց
Անդրադառնալով խնդիրներին, որոնց բախվել է Հայաստան գալով՝ նշեց, որ խնդիրներ՝ որպես այդպիսիք գրեթե չի ունեցել, ուղղակի կան որոշ երևույթներ, որ դրսում ապրելով նկատում ես: «Քանի որ աշխատանքս բնապահպանության հետ է կապված, շատ կցանկանայի, որ Երևանի բնակիչները և առհասարակ Հայաստանի բնակչությունը քաղաքի և շրջապատի նկատմամբ ավելի հոգատար վերաբերմունք դրսևորեն: Շատ տխուր է, որ տեսնում ես ամենուր աղբ՝ քաղաքներում, բնության գրկում, մեր տեսարժան վայրերում, ճանապարհներին, մի խոսքով՝ աղբահանության խնդիրն է ինձ շատ հուզում և Երևանում օդի աղտոտվածությունը, մնացած հարցերում շատ լավ ընտելացել եմ»,- ասաց նա:
Տաթևը նշեց, որ  տարբեր երկրներում կան առավելություններ և՛ լավ, և՛ վատ կողմեր, բայց ոչ մի երկրում դու քեզ տանը չես զգում այնպես, ինչպես քո սեփական ծննդավայրում: «Ես Երևանում եմ ծնվել մեծացել, և այդ զգացողությունն ինձ համար շատ-շատ կարևոր է: Շատ հաճելի է  լինել այստեղ և զգալ քեզ տանը»,-ասաց նա:
Ապագայի հետ կապված ծրագրեր
Խոսելով ապագայի ծրագրերից՝ Տաթևը նշեց, որ դրանք դեռ հստակ չեն, այս պահին «իԳործ» ծրագիրը դեռ կեսն է անցել, այն կավարտվի 2022 թվականի սեպտեմբերին: Ապագայի պլանները կախված կլինեն, թե այս ընթացքում ինչպես կդասավորվի և ինչ աշխատանքային հնարավորություններ կլինեն:
«Հայաստանում մնալու գաղափարը կարելի է ասել միշտ մտքումս եղել է: Հույս ունեմ այս ընթացքում էլի այդպիսի հնարավորություններ կլինեն, որ կարողանամ աշխատել և ապրել Հայաստանում: Համենայնդեպս, պատերազմից հետո հասկացա, որ որոշ ժամանակով և որպես զբոսաշրջիկ Հայաստան գալով, ոչնչով չեմ օգնի իմ հայրենիքին,- ասաց նա:
Աշխատանքը Հայաստանում
Մասնագետը նշեց, որ աշխատանքի վայրում դժվարություններ կարելի է ասել չեն եղել, որովհետև, կարծես թե, հայտնվել է ճիշտ տեղում, աշխատանքի վայրում բոլորին շատ լավ հարմարվել է:
«Աշխատում եմ Շրջակա միջավայրի նախարարության կլիմայական քաղաքականության վարչությունում, որտեղ բոլորը շատ բաց մարդիկ են, և իրենց հետ աշխատելը ինձ համար շատ հեշտ է: Պետք է նշեմ, որ սովորելու տեղ միշտ էլ կա և այստեղ շատ բաներ եմ սովորել Հայաստանի բնապահպանական խնդիրների, դրանց հնարավոր լուծումների մասին և մի շարք այլ կարևոր հարցեր: Ինձ շատ հետաքրքիր է այդ ամենը: Ինձ համար, այո, Հայաստանում աշխատելը հեշտ է, հետաքրքիր ու հաճելի»,-ասաց նա:
Հայաստանի համն ու բույրը
Տաթևը խոստովանեց, որ ամենասիրելի տեսարանը ծաղկած ծիրանենիների այգիներն են, ամենասիրելի բույրը՝ ծիրանի, որովհետև դա ուրիշ ոչ մի տեղ չես կարող զգալ:
Երազանքներ
«Երևի  հիմա ամենամեծ երազանքս հզոր Հայաստան տեսնելն է, որ ունենանք մի երկիր, որով կհպարտանանք: Հայաստանը շատ-շատ լավ կողմեր ունի, բայց շատ չօգտագործվող պոտենցիալ եմ ես տեսնում բոլոր բնագավառներում: Կուզեի, որ կրթության ոլորտում ներդրումները՝ թե՛ պետական, և թե՛ ոչ պետական,  մեծ լինեին, որպեսզի մենք այդ ոլորտում և առհասարակ բոլոր ոլորտներում առաջատար լինենք: Իմ ցանկությունն է, որ մենք լինենք տարածաշրջանում առաջատարը բոլոր ոլորտներում:  Նաև մարզերի զարգացման հարցն է ինձ համար շատ-շատ կարևոր: Մենք միայն մեր մարզերը զարգացնելով կկարողանանք մեր երկիրը զարգացնել: Նաև մեծ ցանկություն ունեմ աղբի խնդիրը բարձրացնելու, որպեսզի մարդիկ ավելի իրազեկված լինեն ու մի քիչ ավելի հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերեն մեր երկրի ու բնության նկատմամբ»,-ասաց Տաթևը:
Ես սիրում եմ Հայաստանը հատկապես…
Բնությունը, մարդկանց մեջ եղած լավ գծերը՝ հասնող, օգնող:
«Ես հիացած եմ այստեղի մշակութային կյանքով, քանի որ շատ-շատ եմ սիրում արվեստ, թանգարաններ և այլն: Այստեղ շատ տաղանդավոր մարդիկ կան, և միշտ՝ տեսնելու նոր բաներ: Նաև սիրում եմ արշավների գնալ, ուզում եմ վայելել և ծանոթանալ Հայաստանի բնությանը: Ավանդական ուտելիքների մասին էլ չեմ խոսում. շատ սիրում եմ մեր ավանդական հայկական խորովածը, տոլման, գաթան և, իհարկե, թոնրից նոր հանած լավաշն ու պանիրը՝դրանից լավ բան, երևի, չկա»,- պատմեց Տաթև Մանուչարյանը:
Տաթև Մանուչարյանը «ԻԳործ» նախագծի շրջանակում Հայաստան է եկել է 2021 թվականի սեպտեմբերին, ծրագրի տևողությունը մեկ տարի է:

Diaspora-Armenian Tatev Manucharyan says in order to build strong country it's necessary to develop provinces
Diaspora-Armenian Tatev Manucharyan says in order to build strong country it's necessary to
develop provinces
YEREVAN, JUNE 30, ARMENPRESS. Tatev Manucharyan, a Diaspora-Armenian who moved to live in the United States of America at the age of 16, got an opportunity in 2021 to return back to Armenia within the framework of iGorts project and work at the Ministry of Environment by investing her experience and knowledge for improving the field and developing policies and programs.
In an interview to ARMENPRESS, Tatev said that she was born in Yerevan and later moved with her family to Los Angeles. After graduating from school there she studied political science in a university. Later Tatev moved to Europe, lived in the Netherlands and studied EU Legislation in her Master’s Degree.
“After graduating from the university in the Netherlands, I have worked in the same university as a researcher, as well as taught EU Legislation. I would like to state that I have always wished to return to Armenia, work here, and after the war my desire further intensified. I thought what I have done to prevent such phenomena? In other words I left the country and didn’t bring any contribution to my homeland, expect from visiting as a tourist. In fact, I have always dreamed of coming to and living in Armenia, working here, and thus, I decided to come and make my dream true, by contributing to the development of my country”, she said.
Touching upon the problems she faced in Armenia, Tatev said she almost didn’t have any problems, but mentioned some phenomena. “As my work is connected with environment, I would like very much if the residents of Yerevan and the population of Armenia in general show more care to the city and the environment. It’s very sad to see garbage everywhere, in cities, in nature, in our beautiful sites, on roads. I am more concerned about the waste management issue and the air pollution in Yerevan, but as for other issues, I got used to them”, she said.
Tatev says different countries have advantages both good sides and bad sides, but you don’t feel at home in any country than in your birthplace. “I was born and grew up in Yerevan, and this feeling is very very important for me. Being here and feeling like home is very nice”, she said.
As for the plans for the future, Tatev Manucharyan said they are not clear yet as she has not completed the iGorts program, it will end in September 2022. “It can be said the idea of staying in Armenia has always been on my mind. I hope there will be more opportunities at this period so that I can work and live in Armenia. In any case after the war I understood that I cannot help my homeland only with visiting Armenia for a certain time and as a tourist”, she noted.
Talking about her dreams, she said: “Perhaps now my biggest dream is to see Armenia strong, to have a country which we will be proud of. Armenia has many good sides, but I see potential in all areas that is not used much. I would like to see more investments, both public and private, in education sector, so that we could be leaders in this and other areas. My desire is for us to be a leader in the region in all areas. The issue of development of provinces is also very important for me. We could develop our country only by developing our provinces”, she stated.