Կառավարությունը հակաճգնաժամային միջոցառումներ է քննարկում, կատարում ծախսերի վերաբաշխումներ. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հիմա հակաճգնաժամային բազմաթիվ միջոցառումներ է քննարկում, դրանց իրականացման համար միջոցներ է հատկացնում և կատարում՝ ծախսերի վերաբաշխման որոշումներ կայացնելով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցությունից Հռիփսիմե Ստամբուլյանի հարցին:
Պատգամավորը, անդրադառնալով նախարարի՝ 2022-ի բյուջեով նախատեսված ծախսերի կրճատում չանելու վերաբերյալ խոսքին, ասաց, որ պետությունը չի կարող անվերջ պետական պարտքն ավելացնել: Նա կարևորեց ճգնաժամերի ընթացքում ծախսերի վերանայում իրականացնելը: «Ես կարծում եմ, որ Ֆինանսների նախարարությունը պետք է հստակ ու կտրուկ միջոցներ ձեռնարկի, որովհետև այս ծանր ֆինանսական իրավիճակում մեր երկիրն իրեն ճոխություններ թույլ տալ չի կարող, մասնավորապես՝ կլինի պարգևավճարների առումով, գործուղումների կրճատումներով, թե գործուղումների մեկնող անձանց քանակի կրճատումներով»,-ասաց Ստամբուլյանը:
Անդրադառնալով Ստամբուլյանի՝ ծախսերը կրճատելու, մասնավորապես, պարգևավճարները կրճատելու վերաբերյալ արած դիտարկմանը՝ նախարարն ասաց. «Ներսում անկասկած որոշակի փոփոխություններ կլինեն: Կառավարությունը հակաճգնաժամային բազմաթիվ միջոցառումներ է քննարկում  հիմա և դրանց իրականացման համար միջոցներ է հատկացնում և դա կատարում է ծախսերի վերաբաշխման որոշումներ կայացնելով, այդ թվում՝ ընթացիկ: Եթե գա այնպիսի պահ, որ  պետք է վերանայվեն նաև պարգևավճարներին տրվող որոշակի գումարներ, որպեսզի որոշակի առաջնահերթ կարևոր ծախսեր կատարվեն, բնականաբար,  կլինեն նաև այդ որոշումները»:
Անդրադառնալով գնաճին՝ նա հիշեցրեց, որ դա ԿԲ-ի անելիքն է: «Այս տեսանկյունից կառավարությունը կարող էր գնաճը զսպել, որ նվազեցներ իր ծախսերն ընդհանուր առմամբ, որպեսզի ավելի զսպողական քաղաքականության արդյունքում տնտեսական ակտիվությունը սեղմվեր և գները հետ գնային: Բայց մենք կարծում ենք, որ այդպիսի բան հիմա չենք անելու,  թող ԿԲ-ն իր գործիքակազմով կառավարի գները»,-ասաց Խաչատրյանը:
Նա ընդգծեց, որ երբ տնտեսությունն արտաքին ուժերի պատճառով ճնշում է զգում իր վրա, լրացուցիչ ճնշում կառավարությունն իր կողմից չպետք է ավելացնի:

YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. The government of Armenia is currently discussing a number of anti-crisis measures, is allocating funds for their implementation and is doing that by making decisions about redistributions of expenditures, Minister of Finance Tigran Khachatryan said at the session of the parliamentary standing committee on economic affairs.
During the session one of the members of Parliament, commenting on the minister’s statement that there will be no cut in expenditures envisaged by the 2020 budget, said that the government cannot constantly raise the state debt. The lawmaker highlighted revising expenditures during crises. “I think that the finance ministry must take concrete and drastic measures because in this difficult financial situation our country cannot afford luxuries, particularly it could concern cutting both either bonuses, or business trips or cutting the number of persons leaving on a business trip”, MP Hripsime Stambulyan said.
In response, the minister said: “Undoubtedly, there will be some changes inside. The government is discussing numerous anti-crisis measures now and is allocating resources for their implementation and does this by making decisions about redistribution of expenditures, including ongoing. If there is a situation when there will be a need to revise some funds given for bonuses to make some more important expenditures, of course, there will be that decisions”.
As for the inflation, the minister reminded that it is the task of the Central Bank.
He said when the economy feels pressure on itself due to external forces, the government should not add additional pressure.