ԱՄՆ-ում կառուցվող Հայ-ամերիկյան թանգարանը սկսում է ցուցանմուշների ձեռքբերման գործընթացը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքի սրտում Հայ-ամերիկյան թանգարանի կառուցման շինարարական աշխատանքներն ակտիվ փուլում են: Այժմ ընթանում է ավտոկայանատեղիի կառուցման շինարարությունը, որի ավարտից հետո սկսվելու է երկհարկանի շենքի կառուցումը:  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայ-ամերիկյան թանգարանի վարիչ-ատենապետ Պերճ Կարապետյանը նշեց, որ շինարարական աշխատանքներին զուգահեռ սկսում են ցուցանմուշների ձեռքբերման գործընթացը: Այդ ուղղությամբ զգալի աշխատանքներ են նախատեսված:
«Հիմա  զբաղվում ենք ցուցանմուշների հարցերով: Մոտ օրերս կապի մեջ կլինենք Հայաստանի թանգարանների, անհատների, բոլոր այն օղակների ու մարդկանց հետ, որոնք ունեն հավաքածուներ, ցուցանմուշներ ու կարող են օգնել: Ասեմ, որ մեծ արձագանք կա: Կան մեծ թվով մարդիկ, որոնք ունեն ցուցանմուշներ ու ցանկություն են հայտնել դրանք փոխանցել մեզ»,-ասաց Պերճ Կարապետյանը:
Ընդհանուր առմամբ, հստակ է, թե թանգարանն ինչ բաժիններ ու ուղղություններ է ունենալու: Պերճ Կարապետյանը նշեց, որ այն բավական ընդգրկուն է լինելու, ներկայացնելու է հայերի պատմությունը, մշակույթը,  տարբեր ոլորտներում հայերի ունեցած հաջողությունները՝ ներառելով սփյուռքը:
«Թանգարանը պետք է ունենա հիմնական ցուցադրություն՝ նվիրված հայ ժողովրդի պատմությանը, մշակույթին, սփյուռքին: Ներկայացնելու ենք, թե ինչ է տեղի ունեցել մինչ Հայոց ցեղասպանությունը և ինչ տեղի ունեցավ դրանից հետո: Սփյուռքահայությունը լինելու է առանձին բաղադրիչ: Անդրադարձ է լինելու նաև ամերիկահայությանը: Պատմելու ենք, թե հայերն ինչ հաջողություններ ու ներդրումներ են ունեցել ԱՄՆ-ի տարբեր ոլորտներում»,-ասաց Պերճ Կարապետյանը:
Առաջին հարկում, որ բավական ընդարձակ է լինելու, նախատեսվում է անցկացնել պարային միջոցառումներ, թատերական ներկայացումներ, կլինեն գրքերի շնորհանդեսներ, հայերենի դասընթացներ: Երիտասարդները, երեխաները հնարավորություն կունենա մասնակցելու թանգարանում անցկացվող տարբեր, այդ թվում, հայերենի դասընթացների:
Թանգարանում, որպես առանձին բաղադրիչ, լինելու է հայկական խոհանոցը: Պերճ Կարապետյանն ընդգծեց, որ տարբեր միջոցառումների շրջանակում հնարավորություն է ընձեռվելու ներկայացնել հայկական խոհանոցի հարուստ տեսականին:
«Հիմնական շեշտադրումը լինելու է հայ մշակույթն ու պատմությունը, սակայն մենք նախատեսում ենք նաև առանձին ներկայացնել Կալիֆորնիայում ապրող այլ ժողովուրդներին: Հայ-ամերիկյան թանգարանը լինելու է հայի ինքնությունն ամբողջացնող կենտրոն և մշակութային համագործակցության կարևոր օղակ»,-ասաց նա՝ ավելացնելով, որ  Հայ- ամերիկյան թանգարանը դառնալու է մի վայր, որտեղ օտարերկրացիները կարող են ամբողջացնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի մասին, իսկ տեղի հայերը, հատկապես երիտասարդները՝ մոտ լինել իրենց հայրենիքի պատմությանը, մշակույթին ու չմոռանալ: Պերճ Կարապետյանի խոսքով՝ այն կապող օղակ կլինի ԱՄՆ-ի հայ երիտասարդների ու Հայաստանի միջև: «Մենք ժողովուրդ ենք, որը կառուցում է, հարուստ է զարգացած մշակույթով և դեռ ասելիք ունի»,-ասաց նա:
Ամբողջական բաղադրիչներով ու թեմատիկայով թանգարանի բաժինների ընդհանուր ծրագիրն ավելի կոնկրետ պատրաստ կլինի  ընթացիկ տարվա վերջ: Թանգարանն իր դռները կբացի 2024 թվականի ամռանը:

Armenian American Museum being built in Glendale starts process of acquiring exhibits
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. The construction works of the Armenian American Museum in the US city of Glendale, California, are at active stage. Currently, the construction of parking is underway and will be followed by the construction of the two-storey building, Armenian American MuseumExecutive Chairman BerdjKarapetian said in an interview to ARMENPRESS. He informed that in line with the construction works, they have also started the process of acquiring exhibits as a lot of works are envisaged on this direction.
“Currently we deal with the issue of exhibits. We will soon get in touch with the museums, persons, all those people in Armenia who have collections, exhibits and can assist. I would like to note that there is a great interest. There are a lot of people who have exhibits and want to transfer them to us”, he said.
In general, it’s clear what sections and directions the Museum is going to have. BerdjKarapetian said it will be quite comprehensive, presenting Armenians’ history, culture and achievements in different areas, including also the Diaspora.
“The Museum must have a permanent exhibition dedicated to the history, culture of the Armenian people and the Armenian Diaspora. We will present what had happened before and after the Armenian Genocide. Diaspora-Armenians will be a separate component. There will also be a section relating to American-Armenians. We will tell about what achievements and investments Armenians have had in different spheres of the United States”, BerdjKarapetian said.
In the first floor it is planned to hold dance events, theatrical performances, book presentations and Armenian language courses. Young people and children will have an opportunity to participate in different courses in the Museum, including studying the Armenian language.
The Armenian cuisine will be a separate component in the Museum. He said the rich Armenian cuisine will be presented during various events.
“The Armenian culture and history will be the main focus, but we are also planning to present other nations living in California. The Armenian American Museum is going to be a center presenting the Armenian identity and an important circle of cultural cooperation”, the Executive Chairman said, adding that the Museum will become a place where foreigners can make their imaginations about Armenia more complete, and the local Armenians, especially the youth, can be close to the history, culture of their homeland and not to forget it. “We are a nation who builds, who is rich in a developed culture and still has something to say”, he added.