Սոչիում սկսվել են ՌԴ նախագահ Պուտինի եւ Հունաստանի վարչապետ Միցոտակիսի բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիում սկսվել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Հունաստանի նոր վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի բանակցությունները. պետությունների ղեկավարները հաստատել են երկկողմ հարաբերությունների բարեկամական բնույթը եւ համագործակցության զարգացման տրամադրվածությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սկսելով զրույցը՝ Պուտինը հիշեցրել Է, որ Հունաստանի վարչապետի այցը տեղի Է ունեցել հունական հեղափոխության 200-ամյակի տարում, ինչպես նաեւ հիշեցրել Է Հունաստանի անկախության ձեռքբերման գործում Ռուսաստանի ներդրման մասին:
Դրա հետ մեկտեղ Պուտինը նշել Է, որ այսօր Էլ ռուս-հունական հարաբերությունները զարգանում են դրական ոգով: «Եթե անցյալ տարի մենք արձանագրել ենք 35 տոկոս ծավալով առեւտրի անկում, ապա այս տարի աճը 56 տոկոս Է, մենք գործնականում հասել ենք նախքան համավարակը եղած մակարդակին»,-նշել Է նա:
Պուտինը նաեւ հավելել Է, որ ՌԴ կառավարցության անդամների հետ տեղի ունեցած Միցոտակիսի հանդիպումների ընթացքում «արդեն ձեռք են բերվել լավ պայմանավորվածություններ, կողմերը ձեռնամուխ են եղել համապատասխան համաձայնագրերի ստորագրմանը»:
Իր հերթին Միցոտակիսը շնորհակալություն Է հայտնել Պուտինին Սոչի այցելելու հրավերի համար:
Հունաստանի վարչապետը հավաստիացրել Է, որ իր երկրում հիշում են Ռուսաստանի դերը Հունաստանի հեղափոխության գործում: «Դրանք իրադարձություններ են, որոնք անքակտելիորեն կապում են մեր երկու երկրներին: Այդ հեղափոխությունը բերել Է հունական պետության անկախության ստեղծում, եւ մենք երբեք չենք մոռանում, որ Ռուսաստանը նշանակելի դեր Է խաղացել դրանում»,-հայտարարել Է Մոցիրակիսը:
Հունաստանի վարչապետն արտահայտվել Է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ամրապնդման օգտին, այդ թվում՝ «տնտեսության բնագավառում, քանի որ հունական տնտեսությունը, չնայած համավարակի պայմաններին, վերջին ժամանակներս բավականին սրընթաց աճ Է արձանագրում»: Հեռանկարներ կան ինչպես մեր առեւտրա-տնտեսական շրջանառության ավելացման, այնպես Էլ զբոսաշրջության բնագավառում փոխգործակցության զարգացման գործում»,-հավելել Է Միցոտակիսը:
Նա նաեւ Պուտինին առաջարկել Է քննարկել «տարածաշրջանային օրակարգի հարցերը, հաշվի առնելով այն, որ Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի մշտական անդամ Է եւ զգալի դեր Է խաղում տարածաշրջանում եւ ընդհանուր առմամբ աշխարհում բազմաթիվ իրադրությունների զարգացման գործում», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Сочи начались переговоры Путина и премьера Греции Мицотакиса
Переговоры президента РФ Владимира Путина с новым премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом начались в Сочи, главы государств подтвердили дружественный характер двусторонних отношений и настрой на развитие сотрудничества, передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Начиная беседу, Путин напомнил, что визит греческого премьера проходил в год двухсотлетия греческой революции и о вкладе России в обретение Грецией независимости.
При этом Путин отметил, что и сегодня российско-греческие отношения развиваются в позитивном ключе. "Если в прошлом году мы наблюдали спад торговли где-то в объеме 35%, то в этом году рост 56%, мы практически достигли допандемийного уровня", - отметил он.
Путин добавил также, что в ходе встреч Мицотакиса с членами правительства РФ "уже достигнуты хорошие договоренности, стороны вышли на подписание соответствующих соглашений".
Со своей стороны Мицотакис поблагодарил Путина за приглашение посетить Сочи. Он сообщил, что был здесь 30 лет назад в составе делегации своего отца.
Премьер Греции заверил, что в Греции помнят о роли России в Греческой революции. "Это события, которые неразрывно связывают две наши страны. Эта революция привела к созданию независимого Греческого государства, и мы никогда не забываем, что Россия сыграла существенную роль в этом", - заявил Мицотакис.
Премьер Греции высказался за дальнейшее укрепление отношений с Россией, в том числе "в области экономики, поскольку греческая экономика, несмотря на условия пандемии, в последнее время отмечает достаточно бурный рост". "Есть перспектива как увеличения нашего торгово-экономического оборота, так и развития взаимодействия в области туризма", - добавил Мицотакис.
Он также предложил Путину обсудить "вопросы региональной повестки дня с учетом того, что Россия является постоянным членом СБ ООН и играет существенную роль в развитии многих событий в регионе и в мире в целом".