COVID-19. Հայաստանում արձանագրվել է վարակի տեմպերի նվազում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ՝ չնայած նկատվում է նոր արձանագրվող դեպքերի թվի կրճատում:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը:
«Ունենք նոր դեպքերի շուրջ 40-50 տոկոսով նվազում, և այսօր վարակի վերարտադրողականության ցուցանիշը 1-ից ցածր է, կազմում է 0.5-0.6: Այսինքն՝ վարակի տեմպերը ցածր են, բայց պետք է նշեմ, որ սա պայմանավորված է երկու շաբաթ առաջ ուսումնական հաստատություններում եղած արձակուրդով և որոշ դեպքերում դասընթացները հեռավար անցկացնելով: Այդ որոշումն ուղղված է եղել մարդկային շփումների նվազեցմանը, այդ ժամանակահատվածում հանրային տրանսպորտն է նաև թերծանրաբեռնված աշխատել, մարդկային կուտակումներ են քիչ եղել, ինչը բերում է թվերի նվազեցմանը»,- ասաց Ռոմելլա Աբովյանը:
Ուսումնական հաստատությունները վերսկսել են իրենց աշխատանքն ու այս փուլում, ըստ մասնագետի, շատ է կարևորվում անվտանգության կանոնների պահպանումը՝ դիմակի կրումը, ձեռքերի ախտահանումը, սոցիալական հեռավորության պահպանումը: Միաժամանակ, որպես կարևոր արդյունավետ միջոցառում, առաջնահերթ է համարվում պատվաստումը:
Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ պատվաստումային պրոցեսը բավական ընթանում է: Ամեն դեպքում նախատեսվում է դեկտեմբերի 1-ից նոր փոփոխություն մտցնել, ըստ որի, ՊՇՌ թեստ կատարելու պահանջը աշխատողների համար 14 օրը մեկ ժամանակահատվածը կդառնա 7 օրը մեկ:

COVID-19: Transmission rate drops in Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. The COVID-19 epidemiological situation remains tense in Armenia despite a decrease in the number of new cases, a senior healthcare official said Monday.
“We have 40-50% drop of new cases, and today the virus reproduction rate is below 1, around 0,5-0,6”, the CDC Director of the Department of Epidemiology of Infectious and Non-Infectious Diseases Romella Abovyan said at a press conference. “But I have to note that this is due to the holidays in educational institutions two weeks ago and in some cases remote education. That decision was aimed at reducing personal contacts, and during that period public transport worked without overloads, there were little mass gatherings which led to a drop of the numbers,” she said.
As in-person classes have already resumed, Abovyan called for maintaining the safety guidelines such as wearing masks, physical distancing and frequent hand-washing or sanitizing. But at the same time, Abovyan again prioritized vaccination as an important effective method.
Abovyan noted that although the vaccination pace is proceeding rather efficiently, health authorities are still planning to change the current regulation and require the unvaccinated employed citizens to get tested for COVID-19 every week instead of every 14 days starting December 1.