Իրանը տարածաշրջանի համար վտանգավոր է համարում լարվածությունը հայ- ադրբեջանական սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին նոր ռազմական գործողությունների փաստի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Սաիդ Խաթիբզադեն՝ կոչ անելով երկու երկրներին ցուցաբերել զսպվածություն և զգուշանալ հակամարտությունն ընդլայնելուց ու էլ ավելի լարելուց:
Խաթիբզադեն ընդգծել է երկու երկրների կողմից միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունն ու կոչ արել կողմերին խնդիրները լուծել երկխոսության ու խաղաղ միջոցներով:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը ներկայիս լարվածությունը վտանգավոր է համարել տարածաշրջանում խաղաղության ու առաջընթացի հասնելու աստիճանական գործընթացի համատեքստում:  Նա հաստատել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա պատրաստ է օգնել կողմերին լուծելու վեճերը ու տարածաշրջանում հաստատելու կայունություն ու անվտանգություն:

Iran says current tension on Armenia-Azerbaijan border is harmful for region
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Iran is concerned about the reports of new military actions on the border between Armenia and Azerbaijan, Foreign ministry spokesperson Saeed Khatibzadeh said, calling on the two countries to show restraint.
He emphasized the need for the two countries to respect the internationally recognized borders and urged them to solve the issues through dialogue and peaceful means.
Saeed Khatibzadeh said that the current tension is harmful for the peace process and regional development. He once again stated that Iran is ready, like before, to assist both sides resolve the disputes and establish stability and security in the region.