Իրանը տարածաշրջանի համար վտանգավոր է համարում լարվածությունը հայ- ադրբեջանական սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին նոր ռազմական գործողությունների փաստի առնչությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Սաիդ Խաթիբզադեն՝ կոչ անելով երկու երկրներին ցուցաբերել զսպվածություն և զգուշանալ հակամարտությունն ընդլայնելուց ու էլ ավելի լարելուց:
Խաթիբզադեն ընդգծել է երկու երկրների կողմից միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունն ու կոչ արել կողմերին խնդիրները լուծել երկխոսության ու խաղաղ միջոցներով:
Իրանի ԱԳՆ խոսնակը ներկայիս լարվածությունը վտանգավոր է համարել տարածաշրջանում խաղաղության ու առաջընթացի հասնելու աստիճանական գործընթացի համատեքստում:  Նա հաստատել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա պատրաստ է օգնել կողմերին լուծելու վեճերը ու տարածաշրջանում հաստատելու կայունություն ու անվտանգություն:

Иран напряженность на армяно-азербайджанской границе считает опасной для всего региона
Иран обеспокоен боевыми действиями на армяно-азербайджанской границе. Как передает «Арменпресс», об этом заявил пресс-секретарь МИД Ирана Саид Хатибзаде, призвав обе страны проявить сдержанность, не допустить расширения конфликта и его эскалации.
Саид Хатибзаде подчеркнул необходимость уважения международно признанных границ между двумя странами и призвал стороны решить проблемы мирным путем диалога.
Пресс-секретарь МИД Ирана нынешнюю напряженность, в контексте постепенного процесса установления мира и прогресса в регионе, назвал опасной. Он подтвердил, что Исламская Республика Иран, как и в прошлом, готова помочь сторонам в разрешении споров и установлении стабильности и безопасности в регионе.