Ոստիկանության տեսուչի նկատմամբ առերևույթ բռնություն գործադրելու և ծանր վիրավորանք հասցնելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
Ոստիկանության տեսուչի նկատմամբ առերևույթ բռնություն գործադրելու և ծանր
վիրավորանք հասցնելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության Վանաձոր քաղաքի Բազումի բաժնի համայնքային ոստիկանության ավագ տեսուչը զեկուցագիր է ներկայացրել՝ ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ կապված իր նկատմամբ բռնություն գործադրելու և ծանր վիրավորանք հասցնելու վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը տեղեկացնում է, որ դեպքի առթիվ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2021թ. սեպտեմբերի 24-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, ոստիկանության ավագ տեսուչն անձնական օգտագործման «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենայով երթևեկել է Վանաձոր քաղաքի Երևանյան խճուղով, որի ժամանկ «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը, ձայնային ազդանշան տալով, խոչընդոտել է նրա ավտոմեքենայի ընթացքը:
Ոստիկանության ծառայողը վերջինիս դիտողություն է արել՝ ճանապարհային երթևեկության կանոները խախտելու և վթարային իրավիճակ ստեղծելու կապակցությամբ, ինչին ի պատասխան՝ «Օպել»-ի վարորդը սպառնացել է ոստիկանության ծառայողին, բռնություն գործադրել նրա նկատմամբ, ինչի հետևանքով կոտրվել է վերջինիս մատնեմատը, քաշել պոկել է համազգեստի վերնաշապկի կոճակն ու կրծքանշանը, սեռական բնույթի հայհոյանքեր է հնչեցրել նրա և ոստիկանության ծառայողների հասցեին և դիմել փախուստի:
Պարզվել է, որ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը Վանաձոր քաղաքի բնակիչ է՝ ծնված 1977թ.:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Կատարվում է նախաքննություն: Ձեռնարկվում են միջոցառումներ «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդին հայտնաբերելու ուղղությամբ: Հանձնարարություն է տրվել ՀՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը:

Возбуждено уголовное дело по факту очевидного насилия в отношении инспектора полиции
Старший инспектор общинного отделения Базумского отдела  Лорийского областного управления Полиции РА представил рапорт о применении к нему насилия в связи с исполнением служебных обязанностей и нанесении ему тяжкого оскорбления.
Как  передает Арменпресс, отдел информации и общественных связей Следственного комитета РА сообщает, что в ходе подготовки материалов по делу была получена информация о том, что 24 сентября 2021 года около 16:00 часов  старший инспектор полиции  ехал на личном автомобиле «Мерседес» по шоссе Ереванян в Ванадзоре, и в это время  водитель автомобиля Opel звуковым сигналом препятствовал движению его машины.
Сотрудник полиции сделал последнему выговор за нарушение правил дорожного движения и создание аварийной ситуации, а в ответ   водитель Opel  стал угрожать  милиционеру, применил  к нему насилие, в результате чего сломал  последнему палец, сорвал  значок с формы, нанес в его адрес оскорбления сексуального характера и бежал.
Выяснилось, что совершивший очевидное преступление - житель Ванадзора, 1977 года рождения.
По данному факту в Лорийском областном   управлении Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по п.2  ч. 2 части ст. 137.1 и ч. 2  ст. 316   Уголовного кодекса РА.
Ведется расследование. Принимаются меры по поиску водителя автомобиля Opel. Дано поручение соответствующему подразделению Полиции РА.