Ջիգարխանյանի ղեկավարած թատրոնը փոխել է անվանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անվանի հայ դերասան Արմեն Ջիգարխանյանի ղեկավարած Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնը փոխել է անվանումը, այժմ այն կոչվում է «Прогресс Сцена Армена Джигарханяна» («Արմեն Ջիգարխանյանի պրոգրես բեմ»): «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ՏԱՍՍ-ում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սերգեյ Գազարովը:
Նա նշել է, անվանման նման փոփոխությունը նոր կյանք կտա թատրոնին՝ էներգետիկ, բեկումնային տեսանկյունից: «Դա կարող է լինել սադրիչ, կտրուկ, սակայն դա այն է, ինչի հիմքերը դրել է Արմեն Բորիսովիչը»,- նշել է Գազարովը: Նա ընդգծել է, որ կարևորը թատրոնի անվանման մեջ Արմեն Ջիգարխանյանի անունը պահելն էր, իսկ «Պրոգրես»-ը նախկին կինոթատրոնի անունն է եղել, որի տարածքում էլ այժմ գտնվում է թատրոնը:
Գազարովը հայտնել է, որ փոխվելու է խաղացանկի քաղաքականությունը՝ հավելելով, որ թատրոնի կյանքում այժմ բեկումնային պահ է:

Театр Армена Джигарханяна сменил название
Московский драматический театр под руководством Армена Джигарханяна сменил название, теперь он называется "Прогресс Сцена Армена Джигарханяна". Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС,  об этом сообщил художественный руководитель Сергей Газаров.
"Нам показалось, что "Прогресс Сцена Армена Джигарханяна" - это будет новая жизни этого же театра, только в ускоренном, энергетическом, прорывном смысле, может быть провокационном, резком направлении. Но это то, что заложил Армен Борисович", - сказал Газаров.
Главное было - сохранить имя Армена Джигарханяна, отметил худрук, добавив, что также в названии появилось слово "Прогресс" - по названию бывшего кинотеатра, в здании которого находится театр.
"Почему "Прогресс"? Был кинотеатр "Прогресс", в свое время он был самый продвинутый. Прошло 25 лет, мы решили именно этот прогресс вернуть, потому что мы тоже хотим прогрессировать, и мы будем прогрессировать", - заявил Газаров.