Անահիտ Ավանեսյանը կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու ցանկություն ունեցողների աճ է նկատում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում օգոստոսի 26-ին կորոնավիրուսի դեմ իրականացվել է 7114 պատվաստում, ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 267 հազար 504 պատվաստում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` կառավարության նիստի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Օրական պատվաստման թիվը հատել է 7 հազարի շեմը, և տեսնում ենք, որ բավական ակտիվություն ունենք, որոշ պոլիկլինիկաներում անգամ հերթեր են գոյանում: Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի հնարավորինս հեշտ և առանց հերթերի պատվաստումն իրականացվի»,- ասաց Ավանեսյանը:
Ավանեսյանը հայտնեց, որ հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտնում բոլոր տնտեսվարողների աշխատակիցների պարտադիր 14 օրը մեկ ՊՇՌ թեստի իրականացման պահանջը։
«Բացառություն են կազմում հղիները, պատվաստվածները և բժշկական ցուցում ունեցողները»,- հավելեց Ավանեսյանը:

Анаит Аванесян отметила рост числа желающих сделать прививку от коронавируса
ЕРЕВАН, 27 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. 26 августа в Армении проведены 7114 прививки от коронавируса, всего проведены 267 тыс. 504 прививки. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила на заседании правительства министр здравоохранения Анаит Аванесян.
«Количество прививок в день перевалило за 7 тысяч. Мы видим, что есть достаточная активность, в некоторых поликлиниках даже очереди. Мы делаем все возможное, чтобы вакцинировать как можно легче, без очередей», - сказала Аванесян.
Аванесян сообщила, что с 1 октября вступает в силу требование о прохождении всеми сотрудниками бизнеса тестов ПЦР каждые 14 дней.
«Исключение составляют беременные женщины, прошедшие вакцинацию, имеющие врачебное указание», - добавил Аванесян.