Փաշինյանը բացառել է առողջապահության ապահովագրության չեղարկումը ընտրություններից հետո
Հայաստանի վարչապետ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակի առաջին համար Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է շրջանառվող խոսակցությունները, թե Հայաստանում հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո առողջության համընդհանուր ապահովագրությունը չեղարկվելու է։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին ասել է Սյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական քարոզչության շրջանակում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը։
«Չհավատա՛ք նրանց, ովքեր ասում են, թե ընտրություններից հետո առողջության ապահովագրությունը չեղարկվելու է։ Դա բացառված է»,-ասել է Փաշինյանը։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ հավաստիացրել է, որ առողջության  համընդհանուր ապահովագրությունը ոչ միայն չի չեղարկվելու, այլ համակարգում շահառուների նոր խմբեր են ավելանալու։
«Մենք երկու տարվա ընթացքում մեր ողջ բնակչությանը կներառենք առողջության ապահովագրության համակարգում»,-նշել է Ավանեսյանը՝ տեղեկացնելով, որ, անկախ աշխատավարձի չափերից, գալիք տարվա հունվարի 1-ից ապահովագրությանը կմիանան բոլոր աշխատող քաղաքացիները։
Հայաստանում առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը ներդրվել է 2026 թվականի հունվարի 1-ից՝ փուլային տարբերակով։ Առաջին փուլով ապահովագրության շահառու են դարձել 200 հազար դրամ ու ավելի բարձր աշխատավարձ ստացող քաղաքացիները, մինչև 18 տարեկան երեխաները, 65+ տարիքի թոշակառուները, հաշմանդամություն ունեցող անձինք։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև Կառավարության մի խումբ անդամներ մայիսի 8-ից արձակուրդում են՝ նախընտրական քարոզարշավին մասնակցելու նպատակով։

Пашинян исключил возможность отмены медицинского страхования после выборов
Премьер-министр Армении и первый кандидат по избирательному списку правящей партии «Гражданский договор» Никол Пашинян опроверг слухи об отмене всеобщего медицинского страхования после предстоящих 7 июня парламентских выборов в Армении.
По сообщению Арменпресс, Никол Пашинян заявил об этом во время встречи с гражданами в рамках предвыборной кампании партии «Гражданский договор» в городе Сисиан Сюникской области.
«Не верьте тем, кто говорит, что медицинское страхование будет отменено после выборов. Это исключено», — сказал Пашинян.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян заверила, что всеобщее медицинское страхование не только не будет отменено, но и будут добавлены новые группы получателей.
«Мы включим все наше население в систему медицинского страхования в течение двух лет», — отметила Аванесян, сообщив, что независимо от уровня заработной платы все работающие граждане присоединятся к страхованию с 1 января следующего года.
Система всеобщего медицинского страхования в Армении была введена поэтапно с 1 января 2026 года. На первом этапе бенефициарами страхования стали граждане, получающие зарплату от 200 тысяч драмов и выше, дети до 18 лет, пенсионеры старше 65 лет и лица с инвалидностью.
Предвыборная кампания к парламентским выборам, которые состоятся в Армении 7 июня, началась 8 мая и продлится до 5 июня. Для участия в выборах зарегистрировались 19 политических сил: 2 блока и 17 партий.
Премьер-министр Никол Пашинян, а также группа членов правительства находятся в отпуске с 8 мая для участия в предвыборной кампании.