Կորոնավիրուսի «դելտա» շտամով երկրների թիվը մեկ շաբաթում հասել Է 124-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն երկրների եւ տարածքների թիվը, որոնցում տարածված Է կորոնավիուսի՝ մեծ վարակելիությամբ աչքի ընկնող «դելտա» շտամը, հուլիսի 13-ից մինչեւ 20-ն աճել Է 13-ով եւ հասել 124-ի: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 21-ին այդ մասին հայտնել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ):
Ինչպես նշված Է ԱՀԿ-ի շաբաթական համաճարակաբանական տեղեկագրում, «124 երկրներ եւ տարածքներ, այդ թում 13 նորերը, հայտնել են «դելտա» տարբերակով վարակման դեպքերի մասին:
Ընդգծվում Է, որ չորս շտամների («ալֆա», «բետա», «գամմա» եւ «դելտա») տարածման աշխարհագրությունը, որոնք դասվել են «անհանգստություն հարուցող տարբերակերի» (անգլ. - variants of concern, VOC) կատեգորիային, շարունակում Է աճել»: Ըստ որում, փորձագետների կանխատեսումներով՝ «դելտան» արագորեն կգերազանցի մյուս տարբերակներին եւ առաջիկա ամիսներին կդանա գերակշռող աշխարհում»:
Մասնագետների մոտ ավելի ու ավելի շատ տվյալներ են հայտնվում, որոնք վկայում են դելտա տարբերակի բարձր վարակելիության մասին այն տարբերակների համեմատությամբ, որոնք չեն մտնում VOC խմբի մեջ»: Ինչպես նշում Է ԱՀԿ-ն, «վարակելիության աճի ստույգ մեխանիզմը մնում Է չպարզված»: Կանադայում կատարված հետազոտության համաձայն՝ դելտա շտամով վարակման դեպքում մահվան ռիսկը137 տոկոսով բարձր Է, քան կորոնավիրուսի SARS-CoV-2 տարբեկաներով ախտահարվելիս, որոնք VOC չեն;
ԱՀԿ-ում անհանգստություն Է հարուցում այն բոլոր չորս շտամների շարունակվող տարածումն աշխարհում, որոնք դասվում են VOC կատեգորիային: «Ալֆա» տարբերակը, որն առաջին անգամ հայտնաբերվել Է 2020 թվականի սեպտեմբերին Մեծ Բրիտանիայում, հուլիսի 20-ի դրությամբ առկա Էր 180 երկրներում (երկուսով ավելի, քան մեկ շաբաթ առաջ): «Բետա» տարբերակը, որն անցյալ տարվա օգոստոսին հայտնաբերվել Է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում, այժմ առկա Է 130 պետություններում (յոթով ավելի, քան նախորդ շաբաթ), իսկ «գամման», որը սեպտեմբերին հայտնաբեվել Է Բրազիլիայում, յոթ օրում իր աշխարհագրությունն ընդլայնել Է 75-ից մինչեւ 78 երկիր:
Անցյալ շաբաթ աշխարհում հիվանդացությունն ավելացել Է 12 տոկոսով, յոթ օրում հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսով ախտահարման ավելի քան 3,4 միլիոն նոր դեպք: Ըստ որում մահացու վախճանով դեպքերի թիվն աճել Է 1 տոկոսով, եւ ընդամենը մեկ շաբաթում դրանց թիվը եղել Է ավելի քան 56 հազար: ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ հուլիսի 20-ի դրությամբ՝ աշխարհում համավարակի սկզբից հայտնաբերվել Է կորոնավիրուսով վարակման 190 671 330 դեպք, արձանագրվել Է մահացու վախճանով 4 098 758 դեպք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число стран со штаммом коронавируса "дельта" выросло за неделю до 124
Число стран и территорий, в которых циркулирует отличающийся высокой заразностью штамм коронавируса "дельта", выросло с 13 по 20 июля на 13 и достигло 124. Об этом сообщила в ночь на среду Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ), передает Арменпресс со ссылкой на  Тасс.
Как отмечается в еженедельном эпидемиологическом бюллетене ВОЗ, "124 страны и территории, в том числе 13 новых, сообщили о случаях заражения вариантом "дельта".
Подчеркивается, что география распространения четырех штаммов ("альфа", "бета", "гамма" и "дельта"), которые отнесены к категории "вариантов, вызывающих обеспокоенность (англ. - variants of concern, VOC), продолжает расти". При этом, по прогнозам экспертов, "дельта" "быстро превзойдет другие варианты и в ближайшие месяцы станет доминирующим в мире".
У специалистов появляется все больше сведений, свидетельствующих о "повышенной заразности дельта-варианта по сравнению вариантами, не входящими в группу VOC". Как указывает ВОЗ, "точный механизм роста заразности остается неясным". Согласно проведенному в Канаде исследованию, риск смерти при заражении дельта-штаммом на 137% выше, чем при инфицировании вариантами коронавируса SARS-CoV-2, не являющимися VOC.
Обеспокоенность в ВОЗ вызывает продолжающееся распространение в мире всех четырех штаммов, относящихся к категории VOC. Вариант "альфа", обнаруженный впервые в сентябре 2020 года в Великобритании, присутствовал по состоянию на 20 июля в 180 странах (на две больше, чем неделей раньше). Вариант "бета", который был выявлен в августе прошлого года в ЮАР, сейчас присутствует в 130 государствах (на семь больше, чем на предыдущей неделе), а "гамма", который был обнаружен в сентябре в Бразилии, за семь дней расширил свою географию с 75 до 78 стран.
Заболеваемость увеличилась в мире за минувшую неделю на 12%: за семь дней было выявлено более 3,4 млн новых случаев инфицирования коронавирусом. При этом число случаев с летальным исходом выросло на 1%, и всего их зарегистрировано за неделю более 56 тыс. По данным ВОЗ на 20 июля, в мире было выявлено с начала пандемии 190 671 330 случаев заражения коронавирусом, зафиксировано 4 098 758 случаев с летальным исходом.