ՊԲ-ն հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած լուրը, թե հայկական կողմը կրակել է Շուշիի ուղղությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն առ այն, թե իբր հուլիսի 13-ին՝ ժամը 21:34-21:45-ի սահմաններում ՊԲ ստորաբաժանումները գնդացիրներով և ինքնաձիգերով կրակ են բացել Շուշիի մատույցներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, իրականությանը չի համապատասխանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, հավատարիմ մնալով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, շարունակում են հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և չեն դիմում իրավիճակն ապակայունացնող գործողությունների»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հուլիսի 13-ին Շուշիի մոտակայքում կրակոցների վերաբերյալ գրառում էր արել Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Շուշիի մոտակայքում քիչ առաջ արձանագրված հրաձգության դեպքի առթիվ կապվել եմ լիազոր մարմինների հետ՝ ճշտելու համար եղելությունը: Ինձ տեղեկացրեցին, որ արձանագրվել են հրաձգային միջոցներից դեպի օդ կրակոցներ, սակայն թիրախային կրակոցներ չեն եղել: Մեր զինված ուժերը ձեռնարկել են համապատասխան նախազգուշական քայլեր, ինչի արդյունքում ադրբեջանական կողմից կրակոցները դադարել են: Այս պահին մեր ուսումնասիրության արդյունքներով որևէ հետևանք չի արձանագրվել»,- «Ֆեյբուք»-ի իր էջում գրել էր Ստեփանյանը:

АО опровергает информацию МО Азербайджана, что армянская сторона стреляла в направлении Шуши
Заявление, распространенное Министерством обороны Азербайджана, что подразделения Армии обороны  13 июля с 21:34 до 21:45 вели огонь по азербайджанским позициям на окраине Шуши, не соответствует действительности. Как сообщает Арменпресс, заявление об этом распространило  Министерство обороны Республики Арцах.
«Передовые подразделения Армии обороны, придерживаясь достигнутых договоренностей, продолжают сохранять режим прекращения огня, и не прибегают к дестабилизирующим действиям», - говорится в заявлении МО Республики Арцах.
13 июля Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян на своей странице в Facebook сделал запись о стрельбе в окрестностях Шуши.
«В связи со стрельбой в окрестностях Шуши я связался с уполномоченными органами, чтобы выяснить, что произошло. Мне сообщили, что велась стрельба в воздух, но прицельных выстрелов не было. Наши Вооруженные силы приняли соответствующие меры предосторожности, в результате чего стрельба с азербайджанской стороны была прекращена. На данный момент, по результатам нашего исследования, последствий не зафиксировано», - написал Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.