ՊԲ-ն հերքում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած լուրը, թե հայկական կողմը կրակել է Շուշիի ուղղությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունն առ այն, թե իբր հուլիսի 13-ին՝ ժամը 21:34-21:45-ի սահմաններում ՊԲ ստորաբաժանումները գնդացիրներով և ինքնաձիգերով կրակ են բացել Շուշիի մատույցներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, իրականությանը չի համապատասխանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը:
«ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, հավատարիմ մնալով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, շարունակում են հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և չեն դիմում իրավիճակն ապակայունացնող գործողությունների»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հուլիսի 13-ին Շուշիի մոտակայքում կրակոցների վերաբերյալ գրառում էր արել Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
«Շուշիի մոտակայքում քիչ առաջ արձանագրված հրաձգության դեպքի առթիվ կապվել եմ լիազոր մարմինների հետ՝ ճշտելու համար եղելությունը: Ինձ տեղեկացրեցին, որ արձանագրվել են հրաձգային միջոցներից դեպի օդ կրակոցներ, սակայն թիրախային կրակոցներ չեն եղել: Մեր զինված ուժերը ձեռնարկել են համապատասխան նախազգուշական քայլեր, ինչի արդյունքում ադրբեջանական կողմից կրակոցները դադարել են: Այս պահին մեր ուսումնասիրության արդյունքներով որևէ հետևանք չի արձանագրվել»,- «Ֆեյբուք»-ի իր էջում գրել էր Ստեփանյանը:

Artsakh denies Azerbaijani defense ministry’s statement on firing in direction of Shushi
STEPANAKERT, JULY 14, ARMENPRESS. The Defense Ministry of Artsakh denied the statement of the Azerbaijani defense ministry claiming that the units of the Defense Army have opened fire from machine guns and rifles at the Azerbaijani positions on the outskirts of Shushi on July 13, at around 21:34-21:45.
“The Defense Army units, adhering to the agreements reached, continue observing the ceasefire regime and do not take destabilizing actions”, the Artsakh Defense Ministry said in a statement.
Earlier today Ombudsman of Artsakh Gegham Stepanyan presented details from the shooting reported near Shushi overnight July 13. “I have contacted the competent authorities to find out what had happened. I was informed that shots were fired from firearms into the air, but were no targeted fires. Our Armed Forces have taken appropriate precautionary measures as a result of which the shots by the Azerbaijani side have stopped. At this moment no consequences have been reported according to our examination”, he said on Facebook.