ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների մանուկները «Հեքիաթ միասին» պոդկաստային նախագծում ներկայացրել են իրենց ժողովրդական հեքիաթները
ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների մանուկները «Հեքիաթ միասին» պոդկաստային
նախագծում ներկայացրել են իրենց ժողովրդական հեքիաթները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության 11  ազգային համայնքների երեխաները հայերենով իրենց ժողովրդական ու ազգային  հեքիաթներն են ներկայացրել «Արմենպրես» պետական-լրատվական գործակալության և Հայաստանի Հանրային ռադիոյի համատեղ՝ «Հեքիաթ միասին» պոդկաստային նախագծում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագծի մասնակից երեխաները հայերեն ներկայացրել են ռուսական, ուկրաինական, բելառուսական, լեհական, գերմանական, հունական, ասորական, հրեական, վրացական, քրդական, եզդիական և հայկական ժողովրդական ընդհանուր առմամբ՝ 15 հեքիաթ:
«Մեծ բավականություն էր աշխատել երեխաներից յուրաքանչյուրի հետ: Հեքիաթը նրանցից յուրաքանչյուրի մեջ էր, որոնք նրանք նվիրեցին մեզ»,-ասաց «Արմենպրես» պետական-լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանը՝  շնորհակալություն հայտնելով մասնակից երեխաներին՝ դժվարին ժամանակներում իրենց ներկայացրած հեքիաթներով բարություն տարածելու և 15 վառ ակնթարթ պարգևելու համար:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Ազգային փոքրամասնությունների և կրոնի հարցերի բաժնի պետ Վարդան Ասցատրյանի խոսքով՝ նախագիծը հաջողված է:
«Հայ ժողովուրդը հնագույն ժամանակներից ապրել է քաղաքակրթության օջախ հանդիսացող այս տարածքում և կարողացել է բոլոր ժողովուրդների հետ հարաբերություններ ունենալ: Այս նախաձեռնությունը ևս այդպիսի հաղորդակցության արտահայտություն է»,-ասաց Ասցատրյանը:
«Արմենպրես» պետական-լրատվական գործակալությունը և Հայաստանի Հանրային ռադիոն միշտ բաց են նման լավ նախաձեռնությունների համար: Այս մասին իր խոսքում նշեց Հանրային ռադիոյի ներկայացուցիչ Էդգար Ամիրխանյանը՝ կարևորելով հեքիաթների կրթադաստիարակչական նշանակությունը:
«Հեքիաթ միասին» նախագիծը կյանքի է կոչվել  ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ազգային փոքրամասնությունների կրթամշակութային կենտրոնի կազմակերպչական աջակցությամբ:
Կենտրոնի տնօրեն Ավագ Հակոբյանի խոսքով՝ «Հեքիաթ միասին» նախագծի և շուրջ մեկ ամիս տևած համատեղ աշխատանքի արդյունքը մեկ անգամ ևս ապացուցում է գրքի ու ընթերցանության կարևորությունը:
Հեքիաթները հունիսի 1-ից կհրապարակվեն «Արմենպրես» պետական-լրատվական գործակալության յութուբյան ալիքում և կհեռարձակվեն՝ Հայաստանի Հանրային ռադիոյի մանկապատանեկան ալիքով:

Children of Armenia’s ethnic minorities present their folk tales in the prodcast project "A Fairy Tale Together"
Children of Armenia’s ethnic minorities present their folk tales in the prodcast project "A
Fairy Tale Together"
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. The children of 11 ethnic minorities of Armenia presented their folk tales in Armenian language in a joint prodcast project by ARMENPRESS news agency and Public Radio called ‘’ A Fairy Tale Together’’. ARMENPRESS reports the participants of the project presented Russian, Ukrainian, Belarusian, Polish, German, Greek, Assyrian, Jewish, Georgian, Kurdish, Yezidi and Armenian folk tales - a total - 15 tales.
‘’It was a great pleasure to work with each of the children. The tale was inside each of them which they presented to us’’, Director of ARMENPRESS news agency Aram Ananyan said, thanking the participant children for spreading kindness in the difficult period and gracing 15 bright moments.
According to head of the Division for Ethnic Minorities and Religious Affairs of the Prime Minister’s Staff Vardan Ascatryan, the project was a success. ‘’ The Armenian people have lived in this cradle of civilization since ancient times and have been able to build relations with all peoples. This initiative is an expression of such a communication between peoples’’, Ascatryan said.
ARMENPRESS news agency and the Public Radio of Armenia are always open for such positive initiatives, representative of the Public Radio Edgar Amirkhanyan said, highlighting the educational aspect of fairy tales.
‘’ A Fairy Tale Together’’ project was brought to life with the organizational support of the Educational and Cultural Center for Ethnic Minorities  of the Prime Minister’s staff.
According to the director of the Center Avag Hakobyan, the results of the ‘’A Fairy Tale Together’’ project and nearly one month of joint work once again proves the importance of books and reading.
The tales will be published in the Youtube channel of ARMENPRESS news agency starting from June 1 and will be broadcast on the children's channel of the Public Radio of Armenia.