Հայաստանում կստեղծվի երկու նոր արգելոց-թանգարան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը նախատեսում է երկու նոր արգելոց-թանգարան ստեղծել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին  ապրիլի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը:
«Առաջիկայում «Դվին մայրաքաղաք» և «Դաշտադեմ ամրոց» արգելոց-թանգարանները կհամալրեն նախարարության ենթակայությամբ գործող Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների ու պատմական միջավայրի ծառայության պահպանության ՊՈԱԿ-ի ներքո գործող 13 արգելոց-թանգարանի շարքը: Կարծում եմ՝ նոր արգելոց-թանգարանների ստեղծումը կնպաստի նոր զբոսաշրջային երթուղիների ընդլայնմանը, կառավարման համակարգերի համալրմանը և հետագա զարգացմանը»,-նշեց Մարաբյանը:
Նրա հավաստիացմամբ՝ մշակութային հուշարձանների պահպանության գործում շատ կարևոր է համայնքների ներգրավման քաղաքականությունը: Մարաբյանը հիշեցրոց, որ դեռ նախորդ տարի իրականացրել են իրազեկման աշխատանքներ տեղական ինքնակառավարման մարմինների և մարզպետարանների համապատասխան ներկայացուցիչների հետ: «Հատկապես կարևոր է երիտասարդ սերնդի ներգրավումը: Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների ծառայության ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ ապրիլի 12-ին Հայաստանի տասը մարզում և Երևանում մեկնարկել են շուրջ 50 հուշարձանի մաքրման աշխատանքները: Աշխատանքներին նաև դպրոցականներն են մասնակցում:

В Армении будут созданы два новых музея-заповедника
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении планирует создать два новых музея-заповедника.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 16 апреля заявила заведующая отделом культурного наследия и народных промыслов Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Астхик Марабян.
“В ближайшее время музеи-заповедники “Столица Двин” и “Крепость Даштадем” пополнят список  13 музеев-заповедников, действующих под эгидой Службы охраны историко-культурных заповедников-музеев и исторической окружающей среды министерства. Думаю, создание новых заповедников-музеев будет способствовать расширению новых туристических маршрутов, комплектации систем управления и их дальнейшему развитию”, - сказала Марабян.
По ее словам, очень важна политика вовлечения общественности в сохранение памятников культуры. Марабян напомнила, что в прошлом году они провели разъяснительную работу с соответствующими представителями органов местного самоуправления и региональных администраций. “Особенно важно вовлечение подрастающего поколения. 12 апреля по инициативе ГНКО “Служба охраны историко-культурных заповедников-музеев и исторической окружающей среды” начались работы по очистке около 50 памятников в десяти регионах Армении и в Ереване. В работах участие и принимают школьники.