Սոթքի հանքավայրի շարունակական շահագործումն ապահովելու համար տարվում են աշխատանքներ. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Լիլիա Շուշանյանը վստահեցնում է, որ նախարարությունը ռուսական ընկերության հետ աշխատանքներ է իրականացնում՝ Սոթքի հանքավայրի շարունակական շահագործումն ապահովելու համար «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարարն այս մասին ասաց ԱԺ-ում՝ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի՝ հանքի շահագործման, կրճատված աշխատակիցների ճակատագրին առնչվող հարցին:
«Առաջին իսկ օրերից մենք աշխատում ենք ռուսական կողմի հետ որպես լիազոր մարմին: Այս պահին ամեն ինչ արվել է և այսօր դեռ շարունակում է արվել՝ ամենշաբաթյա հանդիպումների և քննարկումների ինտենսիվությամբ: Այդ քննարկումներն իրականացվում են, աշխատանքները կազմակերպվում են, որ հանքի շահագործումը չդադարի, հանքավայրը շահագործվի ոչ միայն այս 1-2 ամսվա ընթացքում, այլ նաև հեռանկարում՝ առաջիկա տարիներին նույնպես, և դա իրականացվի մեր օրենսդրության տառին համահունչ»,-ասաց փոխնախարարը:
Պատգամավորը նկատեց, որ մոտ 300 աշխատակից աշխատանքից զրկվել է:
Անդրադառնալով սոցիալական կոմպոնենտին՝ Շուշանյանը նշեց, որ եթե ապահովվում է հանքի շարունակական շահագործումը, արտադրական պրոցեսը, ապա հիմնական կազմը շարունակում է աշխատել: Անդրադառնալով պատգամավորի հնչեցրած թվին՝ փոխնախարարն ասաց.
«Մեր տվյալներով նույնպես 280 հոգի հնարավոր է որոշակի խնդիրներ ունենան աշխատանքի հետ կապված, սակայն այս պահին դեռևս այդ թիվը կարելի է չհնչեցնել, որովհետև նրանք չեն ազատվել»,-նշեց նա: Շուշանյանը վստահեցրեց, որ ընկերության հետ աշխատանքները շարունակվում են՝ հենց հիմնական անձնակազմը պահելու համար:
Արցախի պատերազմից հետո Սոթքի հանքավայրի տարածքի մի հատվածում ճշգրտում էր տեղի ունեցել: Սոթքի հանքավայրի մի մասն այժմ մնացել է ադրբեջանական հսկողության ներքո:

Ведутся работы для обеспечения продолжения эксплуатация Сотского рудника: замминистра
Заместитель министра территориального управления и инфраструктуры Армении Лилия Шушанян заверяет, что министерство работает с российской компанией для обеспечения непрерывной эксплуатации Соткского рудника. Как сообщает Арменпресс, об этом замминистра заявила в Национальном Собрании в ответ на вопрос независимого депутата Тагуи Товмасян о судьбе сотрудников рудника.
«С первых дней мы как уполномоченный орган работаем с российской стороной. На данный момент все сделано и сегодня еще делается с интенсивностью еженедельных встреч и дискуссий. Ведутся обсуждения, работа организовывается таким образом, чтобы работа рудника не прекращалась, рудник будет эксплуатироваться не только в течение этих 1-2 месяцев, но и в ближайшие годы, и эксплуатация будет осуществляться согласно букве нашего законодательства», - сказала замминистра.
Депутат отметила, что около 300 сотрудников работу потеряли.
Коснувшись социальной составляющей, Шушанян отметила, что если будет обеспечена бесперебойная работа рудника и производственного процесса основной коллектив продолжит работать. Коснувшись озвученного депутатом количества, замминистра сказала: «И по нашим данным у 280 человек могут быть проблемы с трудоустройством, но на данный момент нельзя озвучивать это количество, потому что они не уволены».
Шушанян заверила, что работа с компанией продолжается, чтобы сохранить основной штат сотрудников.
После Арцахской войны в части Соткского рудника была проведена демаркация. Часть Соткского рудника сейчас находится под контролем Азербайджана.