Մհեր Գրիգորյանը ԵՄ պաշտոնյաների հետ քննարկել է ՀՀ-ԵՄ 2021-2027-ի ծրագրի մշակման ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեսազանգ է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի, Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության՝ Արևելյան գործընկերության երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Ռիչարդ Թիբելսի, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի և ԵՄ այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը հեռավար հանդիպման սկզբում շնորհակալություն է հայտնել եվրոպական կողմին արտակարգ ռեժիմով բյուջետային ծրագրերի գնահատման գործընթացն իրականացնելու և Հայաստանին աջակցելու համար:
Զրույցի ընթացքում փոխվարչապետը, ընդգծելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կարևորությունը Հայաստանի համար, գոհունակությամբ է նշել համաձայնագրի վավերացման գործընթացի ավարտի մասին:
Զրուցակիցները քննարկել են 2021-2027թթ. համար ՀՀ-ԵՄ բազմամյա ծրագրի մշակման ընթացքը՝ երկուստեք ընդգծելով փաստաթղթի կարևորությունը համագործակցության զարգացման համար:
Քննարկվել են նաև 2021թ. Տարեկան գործողությունների ծրագրի հիմնական ուղղությունները: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, մասնավորապես, շեշտել է համավարակի և պատերազմի արդյունքում հումանիտար ճգնաժամի դիմակայմանը և սոցիալ-տնտեսական վերականգման ուղղված ԵՄ աջակցության կարևորությունը:
Զրուցակիցների կողմից ընդգծվել է տնտեսական ակտիվության վերականգման նպատակով Եվրոպական միության կողմից իրականացվող ֆինանսական գործիքների կիրառման անհրաժաշետությունը Հայաստանում: Անդրադարձ է կատարվել նաև ենթակառուցվածքային ծրագրերի շրջանակներում ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության խորացմանը:

Вице-премьер Григорян провел онлайн-встречу с высокопоставленными должностными лицами ЕС
Вице-премьер Мгер Григорян провел встречу в формате видеоконференции с руководителя отдела по вопросам Восточного партнерства генерального директората Еврокомиссии по вопросам соседства Василисом Марагосом, начальником отдела двусторонних отношений со странами Восточного партнерства Европейской службы внешних действий Ричардом Тиббелсом, руководителем делегации ЕС в Армении послом Андреа Викторин и высокопоставленными должностными лицами ЕС.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Григоряна, в начале онлайн-встречи вице-премьер поблагодарил европейскую сторону за
осуществление процесса оценки бюджетных программ в экстренном режиме и поддержку Армении.
В ходе беседы вице-премьер, подчеркнув важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС для Армении, с удовлетворением отметил о завершении процесса ратификации соглашения.
Собеседники обсудили процесс разработки Многолетней программы Армения-ЕС на 2021-2027 гг., двусторонне подчеркнув важность документа для развития сотрудничества.
Были также обсуждены основные направления годового плана действий на 2021 год. Вице-премьер Мгер Григорян, в частности, подчеркнул важность поддержки ЕС, направленной на противодействие возникшему в результате пандемии и войны гуманитарному кризису и на социально-экономическое восстановление.
Собеседники подчеркнули необходимость использования реализуемых ЕС финансовых инструментов с целью восстановления экономической активности в Армении. Были также затронуты вопросы углубления сотрудничества Армении и ЕС в рамках инфраструктурных программ.