Պատերազմին մասնակցած երիտասարդների մուտքն աշխատաշուկա կհեշտացվի.նախատեսվում են ուսուցման դասընթացներ
Պատերազմին մասնակցած երիտասարդների մուտքն աշխատաշուկա
կհեշտացվի.նախատեսվում են ուսուցման դասընթացներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտական գործողություններին մասնակցած, այդ թվում՝ մարմնական վնասվածքներ ստացած 18-30 տարեկան երիտասարդները վերապատրաստվելու և աշխատաշուկայում իրենց տեղը գտնելու հնարավորություն կունենան: «Նոր էջ» ծրագիրը նախաձեռնել և մշակել է «Հայաստանի մարդկային ռեսուրսների ասոցիացիա»-ն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասոցիացիայի հիմնադիր-նախագահ Արփի Կարապետյանը նշեց, որ գաղափարն առաջացավ դեռ պատերազմի ընթացքում:
«Այս ընթացքում ընտրվեց երկու կարևոր սեգմենտ: Մենք աշխատանք տարանք արցախցի երիտասարդների հետ, որոնք ժամանակավոր Հայաստանում էին: Մասնավորապես, բարձր դասարանի աշակերտների շրջանում իրականացրինք մասնագիտական կողմնորոշման ծրագիր: Հիմա ընտրել ենք երկրորդ սեգմենտը՝ այն երիտասարդներին, որոնք մասնակցել են մարտական գործողություններին: Նախաձեռնության շրջանակում փորձելու ենք հասկանալ երիտասարդների գիտելիքներն ու հմտությունները, կարողությունները, ցանկություններն ու հետաքրքրությունները, մասնագիտական ուղին, մյուս կողմից էլ հասկանանք, թե գործատուներն ինչ մասնագետների կարիք ունեն և այդ թափուր աշխատատեղերի պահանջներին համապատասխան իրականացնենք ուսուցման և զարգացման դասընթացներ՝ առաջիկա կես տարում ընկերությանն անհրաժեշտ կադրերի համալրումն ապահովելու նպատակով»,-ասաց Արփի Կարապետյանը
Մարտական գործողություններին մասնակցած երիտասարդների շրջանում կարիքների գնահատումից հետո կսկսվեն վերապատրաստման, հմտությունների ու կարողությունների զարգացման աշխատանքներ: Արփի Կարապետյանը նշեց, որ կարիքների գնահատումից հետո կարող են հստակ ասել, թե որ ուղղություններով դասընթացներ կիրականացվեն: Ամեն դեպքում դասընթացները բազմաշերտ են լինելու՝ սկսած վարպետաց դասերից մինչև մասնագիտական դասընթացներ: Արփի Կարապետյանը հավելեց, որ այս պահի դրությամբ ծրագրին միանալու ցանկություն են  հայտնել մի շարք դասավանդողներ՝ արվեստի, արհեստների, մարքեթինգի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ բնագավառներից: Դասընթացները և զարգացման ծրագրերը կազմվելու և մշակվելու են մասնակիցների և գործատուների պահանջները համապատասխանեցնելով:
Այս պահին 400-ից ավելի երիտասարդ արդեն գրանցվել է: Ծրագրում նախատեսվում է ներառել 1000 երիտասարդի, սակայն եթե դիմորդների թիվն ավելին լինի, ապա ասոցիացիան կփորձի հնարավորության սահմաններում աջակցել:
Տվյալների բազայի հավաքագրումը երեք ուղղությամբ է ընթանում, առաջինը թիրախային շուկան է՝ մարտական գործողություններին մասնակցած երիտասարդները, երկրորդը գործատուներն են, որոնք միանում են նախաձեռնությանը և երրորդը նրանք են, որոնք պատրաստ են նպաստել երիտասարդների զարգացմանը՝ վարպետներ, մենթորներ և թրեյներներ:
«Մարտի վերջին հստակ գործողությունների պլան կունենանք՝ հասկանալու, թե ինչ դասընթացներ կլինեն: Այն մասնակիցները, որոնք հաշմանդամություն են ձեռք բերել, դեռ բուժում են ստանում և չեն կարող անմիջական մասնակցություն ունենալ, ապա իրենց համար կկազմակերպվեն հեռավար դասընթացներ»,-ասաց ասոցիացիայի նախագահը:
Ծրագրին ցանկացողները, որպես մասնակից, կարող են գրանցվել հետևյալ հասցեով՝ https://hrcommunity.am/hy/nor-ej-masnakic/: Հինգ օրվա ընթացքում ասոցիացիան կապ կհաստատի դիմողի հետ, առաջարկված հարցաթերթիկները լրացնելուց, կարիքները գնահատելուց հետո կմշակվեն ուսուցման և զարգացման ծրագրեր ու կներկայացվեն շահառուին:  «Նոր էջ» ծրագրի կարևորագույն նպատակներից է պատերազմին մասնակցած, վիրավորում ստացած զինվորների սոցիալական ինտեգրացիան։  Ծրագիրն անվճար է բոլոր շահառուների համար: Նախաձեռնությանը, որպես գործընկեր կարող են միանալ հետևյալ հասցեով՝ https://hrcommunity.am/hy/nor-ej-gortsatu/, որպես թրեյներ/մենթոր/վարպետ այս հասցեով՝ https://hrcommunity.am/hy/nor-ej-trainer/:

Облегчен выход участников войны на рынок труда: будут организованы курсы переквалификации
Молодые люди в возрасте от 18 до 30 лет, принимавшие участие в боевых действиях, в том числе и получившие ранения, ограничивающие их возможности, получат возможность переквалифицироваться и найти свое место на рынке труда. Программа «Новая страница» была инициирована и разработана «Ассоциацией человеческих ресурсов Армении». В беседе с «Арменпресс» учредитель-президент ассоциации Арпи Карапетян отметила, что идея возникла еще во время войны.
«За этот период были отобраны два важных сегмента. Мы работали с молодыми людьми из Арцаха, которые временно находились в Армении. В частности, мы реализовали программу профориентации для старшеклассников. Теперь мы выбрали второй сегмент – молодых людей, принимавших участие в боевых действиях. В рамках инициативы мы постараемся разобраться в знаниях и навыках молодых людей, в их способностях, наклонностях и профессиональных интересах, понять, какие специалисты нужны работодателям, провести тренинги и курсы повышения квалификации в соответствии с этими требованиями и вакансиями», - сказала Арпи Карапетян.
После оценки потребностей молодых людей, принимавших участие в боевых действиях, начнется их обучение и мероприятия по наращиванию потенциала. Арпи Карапетян отметила, что после оценки потребностей они определят направления тренингов. В любом случае курсы будут многослойными: от мастер-классов до профессиональных курсов. Арпи Карапетян добавила, что на данный момент ряд преподавателей из областей искусства, ремесел, маркетинга, информационных технологий и других областей уже выразили желание присоединиться к программе. Программы тренингов будут разработаны в соответствии с требованиями участников и работодателей.
На данный момент уже зарегистрировано более 400 молодых людей. Планируется включить в программу 1 000 участников, но, если количество претендентов будет больше, ассоциация постарается принять и их.
База данных собирается по трем направлениям: первое - целевой рынок, молодые люди, принимавшие участие в боевых действиях, второе - работодатели, которые присоединяются к инициативе, и третье - это те, кто готов содействовать развитию молодежи: мастера, наставники и тренеры.
«К концу марта у нас будет четкий план действий. Участники с ограниченными возможностями, которые еще проходят лечение, смогут участвовать посредством дистанционных курсов», - добавила президент ассоциации.
Желающие участвовать в программе могут зарегистрироваться по следующему адресу: https://hrcommunity.am/en/nor-ej-masnakic/. В течение пяти дней ассоциация свяжется с заявителем, после заполнения предложенных анкет, оценки потребностей, будут разработаны и представлены бенефициару программы обучения и развития. Одна из ключевых целей программы «Новая страница» - социальная интеграция раненых и раненых солдат. Программа бесплатна для всех бенефициаров. В качестве партнера - работодателя вы можете присоединиться к инициативе по следующему адресу: https://hrcommunity.am/en/nor-ej-gortsatu/, в качестве тренера/наставника/мастера по  адресу: https://hrcommunity.am/en / nor-ej- тренер /