Վարչապետը Չինաստանի դեսպանի հետ քննարկել է համագործակցության զարգացման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱևՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է դիվանագետին և մաղթել արդյունավետ աշխատանք ի շահ հայ-չինական կապերի զարգացման: Վարչապետը գոհունակությամբ է հիշել 2019թ. Չինաստան կատարած իր այցը և ՉԺՀ նախագահի ու վարչապետի հետ տպավորիչ հանդիպումները, որոնց արդյունքով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաջող իրականացվում են: «Հայաստանն  ու Չինաստանը  ինտենսիվ հարաբերություններ ունեն, չինական բիզնեսը, մշակույթը, կրթությունը շոշափելիորեն ներկայացված են մեր երկրում: Մենք պատրաստակամ ենք հետևողականորեն խորացնելու համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և մյուս ուղղություններով», - ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ 2020թ., չնայած համավարակով պայմանավորված դժվարություններին, Հայաստանից Չինաստան արտահանման ծավալն ավելացել է, ինչը երկկողմ առևտրաշրջանառության դրական դինամիկայի մասին է վկայում: Վարչապետը երախտագիտություն է հայտնել ՉԺՀ կառավարությանը՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում ՀՀ առողջապահության ոլորտին տրամադրած օժանդակության համար:
ՉԺՀ դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար, պատիվ է համարել ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելությունը և վստահեցրել, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նրա խոսքով՝ երկու երկրներին կապում է փոխադարձ վստահությունն ու ըմբռնումը, և Չինաստանի կառավարությունը կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Արցախում պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակի շուրջ: Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԼՂ հակամարտության հարցում Չինաստանի անկողմնակալ դիրքորոշման համար՝ նշելով, որ դեռևս չլուծված է մնում ԼՂ կարգավիճակի հարցը, և Հայաստանը կարևորում է բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Անդրադառնալով հումանիտար ասպեկտին՝ Ն. Փաշինյանն ընդգծել է, որ առաջնահերթություն է մնում գերիների վերադարձը, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած  տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանությունը:
Ֆան Յոնգը նշել է, որ Չինաստանը սատարում է տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության, խաղաղ համագործակցության կայացմանը և աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին և հետագա ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր: Տնտեսական կապերի զարգացման համատեքստում անդրադարձ է եղել Հայաստանում չինական ներդրումների ավելացման, ապրանքաշրջանառության աճի, ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման, զբոսաշրջային հոսքերի ակտիվացման, նաև ԵԱՏՄ շրջանակում համագործակցության հնարավորություններին: Երկուստեք հեռանկարային է համարվել բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, հումանիտար ոլորտներում գործակցությունը: Վարչապետն առաջարկել է չինական ընկերություններին ներկայացնել նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման արդյունքում ստեղծվող ներդրումային հնարավորությունները, ՉԺՀ դեսպանը վստահեցրել է, որ տեղեկատվությունը կփոխանցվի չինական բիզնես շրջանակներին:
Չինաստանի դեսպանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել «Շանհայ Էքսպո - 2021» ցուցահանդեսին մասնակցելու հրավերը:

Премьер-министр обсудил с послом КНР перспективы развития сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Китайской Народной Республики в Республике Армения Фан Юна.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян поздравил дипломата и пожелал ему плодотворной работы на благо развития армяно-китайских отношений. Премьер-министр с удовлетворением вспомнил свой визит в КНР в 2019 году и впечатляющие встречи с председателем и премьером Государственного совета Китайской Народной Республики, достигнутые в результате которых договоренности успешно реализуются.
Между Арменией и Китаем налажены интенсивные отношения, китайский бизнес, культура и образование широко представлены в нашей стране. Мы готовы к дальнейшему и последовательному углублению сотрудничества в политической, экономической, гуманитарной и других сферах”, - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, в 2020 году, несмотря на обусловленные пандемией сложности, объем экспорта из Армении в Китай увеличился, что свидетельствует о положительной динамике двустороннего торгового оборота. Премьер-министр поблагодарил правительство Китайской Народной Республики за помощь сфере здравоохранения Республики Армения в борьбе с коронавирусом.
Выразив благодарность за теплые слова, посол Китая посчитал дипломатическую миссию в Армении честью и заверил, что приложит все усилия для развития армяно-китайских отношений. По его словам, две страны связывают взаимное доверие и понимание, и правительство Китая придает важное значение сотрудничеству с Арменией.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о сложившейся в Арцахе после войны ситуации. Премьер-министр поблагодарил Китай за беспристрастную позицию по нагорно-карабахскому конфликту, отметив, что вопрос статуса Нагорного Карабаха остается нерешенным, и Армения придает важность переговорам в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Коснувшись гуманитарного аспекта, Никол Пашинян подчеркнул, что приоритетом остается возвращение пленных, а также защита армянского исторического, культурного и религиозного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
Фан Юн отметил, что Китай поддерживает установление безопасности, стабильности и мирного сотрудничества в регионе, а также поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Собеседники обсудили вопросы повестки двусторонних отношений и ее дальнейшего расширения. В контексте развития экономических связей были затронуты возможности увеличения китайских инвестиций в Армению, увеличения товарооборота, реализации инфраструктурных проектов, активизации туристических потоков, а также сотрудничества в рамках ЕАЭС. Двусторонне была подчеркнута перспективность сотрудничества в области высоких технологий, образования и в гуманитарной сфере. Премьер-министр предложил представить китайским компаниям инвестиционные возможности, которые будут созданы в результате разблокировки региональных коммуникаций. Посол Китая заверил, что информация будет передана китайским бизнес-кругам.
Посол Китая передал премьер-министру Николу Пашиняну приглашение принять участие в выставке “Шанхай экспо - 2021”.