ԵԱՍՄ 51 հատուկ տեխնիկան և շուրջ 300 աշխատակից ներգրավվել են ձնամաքրման աշխատանքներում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում ողջ գիշեր շարունակվել են ձնամաքրման աշխատանքները: Գործընթացին ներգրավվել են «ԵԱՍՄ» 51 հատուկ տեխնիկա և շուրջ 300 աշխատակից: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«12 վարչական շրջանում արդեն 19-րդ ժամն է, ինչ ընթանում են աշխատանքները, և մինչ լուսադեմ մենք շարունակելու ենք մաքրել քաղաքը, որպեսզի քաղաքային տրանսպորտի երթևեկությունը կարողանանք ապահովել: Հետո անցնելու ենք երկրորդական փողոցներին, ինչպես նաև մայթերի մշակմանը»,- նշում է «ԵԱՍՄ» համայնքային հիմնարկի տնօրեն Արմեն Գրիգորյանը:
Ամառային անվադողերով ավտոմեքենաները դժվարություններ են առաջացնում ձնամաքրող տեխնիկայի և մեքենաների երթևեկության համար։ Բացի այդ, աշխատանքներին խոչընդոտում են նաև փողոցներում երկկողմանի կայանած մեքենաները:
«Դժվարանցանելի ճանապարհներ, ինչքան որ մենք տեսնում ենք, չկան, բայց ամեն դեպքում դժվարություն կա: Կոչ ենք անում վարորդներին, դա նաև պահանջ է, որպեսզի պարտադիր երթևեկեն ձմեռային անվադողերով, որպեսզի վթարները համեմատաբար քիչ լինեն», - նշում է ՃՈ առաջին սպայական գումարտակի երկրորդ սպայական դասակի տեսուչ Նաիրի Գաբրիելյանը:
«Երևանի աղբահանություն և սանիտարական մաքրում» համայնքային հիմնարկն այս պահին սպասարկում է 10-ը վարչական շրջան: Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջաններում ձնամաքրման աշխատանքներն իրականացնում է կապալառու ընկերությունը:
«Մենք դեռևս համալրում ենք հիմնարկի հատուկ տեխնիկան, ուստի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանները սպասարկում է մրցույթը հաղթած կապալառու ընկերությունը: Հուսով եմ, որ մենք այս տարի կհամալրենք մեր պարկը և ամբողջ 12 վարչական շրջանները կմաքրի համայնքային կառույցը»,- ընդգծում է Արմեն Գրիգորյանը:

В работы по уборке снега вовлечены 51 единица специальной техники и около 300 сотрудников
В Ереване всю ночь велись работы по уборке снега. В работы по уборке снега были вовлечены 51 единица специальной техники и около 300 сотрудников. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью мэрии Еревана.
“В 12 административных районах 19 часов, велись работы, до рассвета мы продолжали очищать город, чтобы обеспечить движение городского транспорта. Затем мы перешли на вторичные улицы, и на очистку тротуаров”, - отмечает директор общинного учреждения Армен Григорян.
Автомобили с летними шинами создают проблемы для снегоуборочной техники и движения автомобилей. Кроме того, работам препятствуют и машины, припаркованные на улицах.
“Труднопроходимых дорог, как видим, нет, но в любом случае трудности еще есть. Призываем водителей, это также и требование, чтобы они во избежание аварий обязательно ездили на машинах, снабженных зимними шинами”, - отметил инспектор второго офицерского взвода первого офицерского батальона дорожной полиции Наири Габриелян.
Общинное учреждение “Уборка мусора и санитарная очистка Еревана” на данный момент обслуживает 10 административных районов. Работы по очистке снега в административных районах Аван и Нор Норк осуществляет компания-подрядчик.
“Мы еще пополняем специальную технику учреждения, поэтому административные районы Аван и Нор Норк обслуживает победившая в конкурсе компания-подрядчик. Надеюсь, что в этом году мы пополним наш парк и будем очищать все 12 административных районов”, - подчеркнул Армен Григорян.