ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է գերեվարված զինծառայողների հարազատներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը դեկտեմբերի 30-ին հանդիպել է գերության մեջ հայտնված զինծառայողների ծնողներին և հարազատներին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է գերեվարված զինծառայողներին Հայրենիք վերադարձնելու գործընթացի մանրամասները, նշելով, որ խնդրին շուտափույթ լուծում տալու նպատակով Հայաստանի ԱԱԾ տնօրենը Մոսկվայում հանդիպել է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի իր պաշտոնակիցներին, քննարկել գերիների փոխանակման և անհայտ կորածների որոնողական աշխատանքների հետ կապված հարցերը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ այս ուղղությամբ շարունակվում են ակտիվ աշխատանքները նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ղեկավարության հետ։ Գերության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիների անձնական գործերը քննության առարկա են դարձել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում։
Վաղարշակ Հարությունյանը վստահեցրել է, որ պաշտպանական գերատեսչությունն այսուհետ ևս գործադրելու է բոլոր ջանքերը՝ գերեվարվածներին օր առաջ Հայաստանի Հանրապետություն  վերադարձնելու համար։

Министр обороны встретился с родственниками пленных военнослужащих
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 30 декабря встретился с родителями и родственниками пленных военнослужащих.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью министерства обороны Армении, Арутюнян представил подробности процесса возвращения пленных военнослужащих на Родину. Он отметил, что для скорейшего решения вопроса директор Службы национальной безопасности Армении встретился в Москве со своими российскими и азербайджанскими коллегами для обсуждения вопросов, связанных с обменом пленными и поиском пропавших без вести.
Министр обороны отметил, что активная работа в этом направлении продолжается под руководством Международного комитета Красного Креста и российского миротворческого контингента. Личные дела пленных граждан Армении также были рассмотрены в Европейском суде по правам человека.
Вагаршак Арутюнян заверил, что Минобороны и впредь приложит все усилия для скорейшего возвращения пленных в Республику Армения.