ԿԽՄԿ-ն զգալիորեն կավելացնի բյուջեն և առաքելության կազմը ԼՂ-ում աշխատանքներ իրականացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն  զգալիորեն կավելացնի իր առաքելության կազմը Լեռնային Ղարաբաղում աշխատաnքներ իրականացնելու համար:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին RBC-ին տված հարցազրույցում ասել է  ԿԽՄԿ-ի նախագահ Պիտեր Մաուրերը` հավելելով, որ արդեն որոշում է կայացվել նաև բյուջեն ավելացնելու մասին:
«Եթե մինչ պատերազմը տարածաշրջանում մեր առաքելության բյուջեն կազմում էր 10 մլն շվեյցարական ֆրանկ (մոտ 11 մլն դոլար), ապա հաջորդ տարի այն կկազմի 45 մլն շվեյցարական ֆրանկ (49,4 մլն դոլար): Այսինքն ՝ մենք չորս անգամ կավելացնենք մեր ներկայությունը: Մենք ունեինք բավականին քիչ մարդիկ այնտեղ: Այժմ մենք ծրագրում ենք լրացուցիչ 400-500 մարդ ուղարկել տարածաշրջան»,- հայտնել է Մաուրերը:
Ըստ ԿԽՄԿ նախագահի` միջազգային կոմիտեի առաքելության աշխատակիցների խնդիրն է լինելու օգնել հակամարտության բոլոր կողմերի տուժածներին։
«Հրատապ խնդիրներից մեկը զոհվածների մարմինների որոնումն ու նույնականացումն է: Այժմ կողմերից յուրաքանչյուրը մարմիններ է որոնում այն տարածքներում, որոնք գտնվում են իրենց վերահսկողության տակ, որտեղ հեշտ է գտնել: Իսկ շփման գծում աշխատանքը բարդ է, ճակատային գծում, որտեղ մարտեր են եղել, ականներ են, այնտեղ մարմինների հայտնաբերումը շատ բարդ է», - նշել է նա:
Մաուրերն ասել է, որ ԿԽՄԿ-ն ունի մշակված  ծրագրեր և լավագույն փորձ, որպեսզի այդ աշխատանքներն առավելագույն արժանապատվությամբ իրականացնվեն, նույնականացվեն մարմինները և փոխանցվեն հարազատներին:
ԿՄԽԿ-ի նախագահի խոսքով` մարմիների որոնողական աշխատաքները ձգձգելու դեպքում հնարավոր են ամենատհաճ հետևանքները:
«Կարող են բարդություններ առաջանալ նույնականացման ժամանակ, եթե չկարողանանք գտնել մարմինները մինչեւ ձմեռ, քանի որ հավանականություն կա, որ ձմռանը կսկսվի մարմնի քայքայումը: Եվ մենք գիտենք անցյալի փորձից, որ եթե արագ չգործենք, մենք պարզապես ապագայում բարդացնելու ենք անհետ կորած մարդկանց հարցի շուրջ քննարկումները»,- ընդգծել է ԿԽՄԿ-ի նախագահ Պիտեր Մաուրերը:

ICRC to increase presence in Nagorno Karabakh
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The International Committee of Red Cross will increase its presence in Nagorno Karabakh, ICRC President Peter Maurer said in an interview to RBC, adding that they also decided to increase the budget for the mission in Karabakh.
“Before the war the budget of our mission in the region was 10 million Swiss pounds (nearly 11 million USD), but next year it will be 45 million pounds (49,4 million USD). In other words, we will increase our presence four times. We had quite a small number of people there. But now we are planning to send additional 400-500 people to the region”, the ICRC President said.
He informed that the task of the ICRC mission representatives will be to help those affected from the conflict on both sides.
“One of the urgent issues is the search for and identification of the dead bodies. Now each of the sides is searching for bodies in the territories which are under their control, where it’s easy to find. But as for the Line of Contact, here the work is difficult, there have been battles there, there are mines, and finding the bodies is very difficult”, he said.
Mr. Maurer said the ICRC has developed programs and has the best experience for conducting these works, identifying the bodies and handing them to their families.
“There may be difficulties during identification if we do not manage to find the bodies by winter, because there is a probability that the body will begin to decompose in winter. And we know from the past experience that if we do not act quickly, we will just complicate the discussions about missing persons”, he said.