ԿԽՄԿ-ն զգալիորեն կավելացնի բյուջեն և առաքելության կազմը ԼՂ-ում աշխատանքներ իրականացնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն  զգալիորեն կավելացնի իր առաքելության կազմը Լեռնային Ղարաբաղում աշխատաnքներ իրականացնելու համար:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին RBC-ին տված հարցազրույցում ասել է  ԿԽՄԿ-ի նախագահ Պիտեր Մաուրերը` հավելելով, որ արդեն որոշում է կայացվել նաև բյուջեն ավելացնելու մասին:
«Եթե մինչ պատերազմը տարածաշրջանում մեր առաքելության բյուջեն կազմում էր 10 մլն շվեյցարական ֆրանկ (մոտ 11 մլն դոլար), ապա հաջորդ տարի այն կկազմի 45 մլն շվեյցարական ֆրանկ (49,4 մլն դոլար): Այսինքն ՝ մենք չորս անգամ կավելացնենք մեր ներկայությունը: Մենք ունեինք բավականին քիչ մարդիկ այնտեղ: Այժմ մենք ծրագրում ենք լրացուցիչ 400-500 մարդ ուղարկել տարածաշրջան»,- հայտնել է Մաուրերը:
Ըստ ԿԽՄԿ նախագահի` միջազգային կոմիտեի առաքելության աշխատակիցների խնդիրն է լինելու օգնել հակամարտության բոլոր կողմերի տուժածներին։
«Հրատապ խնդիրներից մեկը զոհվածների մարմինների որոնումն ու նույնականացումն է: Այժմ կողմերից յուրաքանչյուրը մարմիններ է որոնում այն տարածքներում, որոնք գտնվում են իրենց վերահսկողության տակ, որտեղ հեշտ է գտնել: Իսկ շփման գծում աշխատանքը բարդ է, ճակատային գծում, որտեղ մարտեր են եղել, ականներ են, այնտեղ մարմինների հայտնաբերումը շատ բարդ է», - նշել է նա:
Մաուրերն ասել է, որ ԿԽՄԿ-ն ունի մշակված  ծրագրեր և լավագույն փորձ, որպեսզի այդ աշխատանքներն առավելագույն արժանապատվությամբ իրականացնվեն, նույնականացվեն մարմինները և փոխանցվեն հարազատներին:
ԿՄԽԿ-ի նախագահի խոսքով` մարմիների որոնողական աշխատաքները ձգձգելու դեպքում հնարավոր են ամենատհաճ հետևանքները:
«Կարող են բարդություններ առաջանալ նույնականացման ժամանակ, եթե չկարողանանք գտնել մարմինները մինչեւ ձմեռ, քանի որ հավանականություն կա, որ ձմռանը կսկսվի մարմնի քայքայումը: Եվ մենք գիտենք անցյալի փորձից, որ եթե արագ չգործենք, մենք պարզապես ապագայում բարդացնելու ենք անհետ կորած մարդկանց հարցի շուրջ քննարկումները»,- ընդգծել է ԿԽՄԿ-ի նախագահ Պիտեր Մաուրերը:

МККК значительно увеличит бюджет и состав миссии по проведению работ в Нагорном Карабахе
Международный комитет Красного Креста значительно увеличит состав своей миссии для осуществления работ в Нагорном Карабахе.
Как передает «Арменпресс», об этом в интервью RBC сказал председатель МККК Питер Маурер, добавив, что уже принято решение и об увеличении бюджета миссии.
“Если до войны бюджет нашей миссии в регионе составлял 10 млн швейцарских франков (около $ 11 млн), то в следующем году он составит 45 млн швейцарских франков ($49,4 млн). То есть мы увеличим свое присутствие в четыре раза. У нас там было довольно много людей. Теперь мы планируем отправить в регион дополнительно еще 400 - 500 человек”, - сказал Маурер.
По словам президента МККК, задачей сотрудников миссии Международного комитета будет оказание помощи пострадавшим с обеих сторон конфликта.
“Один из самых актуальных вопросов - это поиск и опознание тел погибших. Каждая сторона теперь ищет тела в областях, находящихся под их контролем, которые легко найти. Работать на линии соприкосновения сложно. На линии фронта, где шли бои, есть мины, там очень сложно находить тела погибших”, - представил он.
Маурер сказал, что у МККК есть разработанные программы и лучший опыт, чтобы эти работы  осуществлялись с максимальным достоинством, тела погибших идентифицировались и передавались их родным.
По словам Маурера, в случае затягивания поисковых работ тел погибших возможны самые неприятные последствия.
“Если мы не сможем найти тела к зиме, могут возникнуть сложности с опознанием, так как существует вероятность того, что зимой тела начнут разлагаться. Мы знаем из прошлого опыта,  если мы не будем действовать быстро, то усложним обсуждение вопросов о пропавших без вести в будущем”, - сказал президент МККК Питер Маурер.