Պատերազմի ընթացքում զոհվել է 28 ոստիկան, վիրավորվել է՝ 150-ը. ՀՀ ոստիկանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության դեմ ծավալած ադրբեջանա-թուրքական զորքերի ու վարձկան ահաբեկիչների լայնածավալ ռազմական գործողությունների առաջին օրերից ոստիկանության զորքերի շուրջ 3000 ծառայող հերթափոխերով մեկնել է ռազմաճակատ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ նրանք մասնակցել են Քարվաճառի, Հաթերքի, Ջրականի, Բերձորի պաշտպանական մարտերին։
Ծանր մարտեր են մղել հատկապես Շուշի-Լիսագոր ավտոճանապարհի հարակից տարածքում, ինչի ընթացքում ոստիկանության զորքերն ունեցել են 2 զոհ, 26 վիրավոր, և  անհետ կորած է համարվում 42 ծառայող։
«Չափազանց կարևոր էին նաև ոստիկանության զորքերի հատուկ միջոցառումները՝ հայտնաբերելու և չեզոքացնելու Արցախ ներխուժող ահաբեկչական խմբերին՝ թույլ չտալով նրանց հասնել թիկունք։ Հայրենիքի պաշտպանությանն են միացել նաև ոստիկանության կենտրոնական ապարատի, հատուկ նշանակության վարչության, պարեկապահակետային ծառայության գնդի, մարզային և տարածքային բոլոր ստորաբաժանումներից ծառայողներ։ Մի քանի հերթափոխով Արցախ է մեկնել ևս 3200 ոստիկան, որոնցից անմահացել են 26-ը, վիրավորվել 124-ը և մինչ այս պահը անհետ կորած է համարվում 1-ը։ Նրանք Ջրականի, Բերձորի, Շուշիի ու Մարտակերտի շրջանի տարբեր հատվածներում էին։ Ցավոք, պատերազմի ողջ ընթացքում ընկան ազգի նվիրյալ 28 ոստիկան, վիրավորվեցին 150-ը, և մինչ այս պահն անհետ կորած է համարվում ոստիկանության 43 ծառայող։ Փա՛ռք և հավերժ հիշատակ հայրենիքի պաշտպանության համար անմահացած մեր բոլոր հայորդիներին»,-ասված է Ոստիկանության հարղորդագրությունում:
Նշվում է, որ դրանից բացի, ոստիկանության զորքերի ու ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումների շուրջ 1000 ծառայող մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանների պաշտպանությանը՝ զուգահեռ հանրապետությունում իրականացնելով իրենց անմիջական պարտականությունները։ Կանխվում և բացահայտվում էին հանցագործություններ, պահպանվում էր հասարակական կարգն ու անվտանգությունը, այդ թվում՝ ճանապարհային երթևեկության, իրականացվում էր հակահամաճարակային կանոնների պահպանման ուղղությամբ հետևողական աշխատանք, զինծառայողների ու կամավոր ջոկատների ուղեկցումներ դեպի ռազմաճակատ, ինչպես և ոստիկանները ներգրավված էին զորահավաքի կազմակերպչական աշխատանքներին և այլն։
«Միաժամանակ, ցավոք, ոստիկանական մեծաքանակ ուժերի՝ առաջնագծում գտնվելու պատճառով հնարավոր դարձան նոյեմբերի 10-ի գիշերը Երևանում տեղի ունեցած անկարգությունները։ Վստահեցնում ենք, որ դրանց բոլոր կազմակերպիչներն ու հեղինակները հայտնաբերվելու են և ենթարկվելու են պատասխանատվության»,-նշված է հաղորդագրությունում:

Во время войны погибли 28 полицейских, ранения получили 150: Полиция Армении
С первых же дней широкомасштабных военных действий азербайджано-турецких войск и наемных террористов, напавленных против Республики Арцах, около 3 000 полицейских посменно выезжали на фронт. Как передает «Арменпресс», Полиция Армении сообщила, что они принимали участие в оборонительных боях за Карвачар, Хатерк, Джракан, Бердзор. Особенно в боевых действиях в районе вдоль трассы Шуши-Лисагор, где шли ожесточенные бои. В ходе этих боев отряды полиции потеряли 2 своих членов, 26 были ранены, 42 считаются пропавшими без вести.
“Особые меры, предпринимаемые полицией, были очень важны для обнаружения и нейтрализации террористических группировок, вторгшихся в Арцах, чтобы не допустить их проникновения в тыл. К обороне Родины присоединились и сотрудники центрального аппарата полиции, отдела специального назначения, полка патрульной службы, всех районных и территориальных подразделений. К сожалению, 28 преданных своему делу милиционеров страны пали, 150 были ранены, 43 милиционера пропали без вести. Вечная слава всем нашим героям, погибшим за защиту Родины”, - говорится в заявлении полиции.
В нем также отмечается, что, помимо этого, около 1 000 сотрудников полицейских войск и территориальных подразделений полиции принимали участие в охране границ Республики Армения, одновременно выполняя свои прямые обязанности в республике. Были предотвращены преступления, поддерживался общественный порядок и безопасность, в том числе дорожное движение, принимались меры по обеспечению соблюдения противоэпидемических правил, военнослужащих и добровольцев вывозили на фронт и так далее.
“К сожалению, из-за отсутствия большого количества сил полиции в городе, вследствие их пребывания на передовой, стали возможны беспорядки, произошедшие в Ереване в ночь на 10 ноября. Мы заверяем, что все их организаторы и исполнители будут найдены и привлечены к ответственности”, - говорится в заявлении полиции.