Շվեյցարիայում կազմակերպված «Հայկական երեկո» համերգային ծրագրում հնչել են հայ կոմպոզիտորների գործեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայում անցկացվող Puplinge Classique հեղինակավոր փառատոնի շրջանակում հուլիսի 28-ին անցկացվել է «Հայկական երեկո» խորագրով համերգային ծրագիրը, որի շրջանակում մի շարք հայ երաժիշտներ կատարել են ոչ միայն հայ, այլև այլազգի ականավոր կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում hամերգային ծրագրի համակարգող Անի Գասպարյանը hայտնեց, որ փառատոնի շրջանակում «Հայկական երեկոն» անցկացվում է 2013 թվականից ի վեր, և այն շատ պահանջված է: «Երեկոյին ելույթ են ունենում հայ երաժիշտները, որոնք, օտարազգի կոմպոզիտորների գործերից զատ, ներկայացնում են նաև հայ կոմպոզիտորների երկեր: Այս տարի հնչեցին Կոմիտասի երգերը: «Կանչե, կռունկ», «Շողեր ջան», «Երկինքն ամպել է», «Ծիրանի ծառ» ստեղծագործությունները կատարեց մեցցո-սոպրանո Ջուլիետ Գալստյանը, դաշնակահարը Վահան Մարտիրոսյանն էր: Նաև հնչեցին հատվածներ Շտրաուսի, Դվորժակի,  Ռավելի և Բիզեի երկերից: Համերգի երկրորդ մասում Էդվարդ Գրիգի սոնատը դաշնամուրի և ջութակի համար նվագեցին ջութակահար Լուսինե Հարությունյանը և դաշնակահար Վահան Մարտիրոսյանը, իսկ երեկոյի ավարտին հնչեցին հատվածներ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից»,- նշեց Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ որպես բիս Ջուլիետ Գալստյանն առանց նվագակցության երգել է Կոմիտասի «Օրորը», Հարությունյանն ու Մարտիրոսյանն էլ նվագել են Կոմիտասի «Կռունկը», այն նվիրելով օրերս հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած գործողությունների հետևանքով զոհված հայ հերոսներին:
Երեկոյին ներկա են եղել Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, բազմաթիվ շվեյցարացի երաժշտասերներ, միջազգային կազմակերպությունների և հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ: Գասպարյանն ընդգծեց, որ հուլիսի 28-ի ցերեկը համայնքի ներկայացուցիչները մասնակցել են խաղաղ ցույցի, իսկ երեկոյան՝ համերգի:
«Մեր աշխատանքով կարողացանք կորոնավիրուսի տարածման պայմաններում անգամ փրկել փառատոնն ու իրականացնել այն»,- եզրափակեց Անի Գասպարյանը:

На “Армянском вечере” в Швейцарии прозвучали произведения армянских композиторов
В рамках проходящего в Швейцарии авторитетного фестиваля “Puplinge Classique” 28 июля была организована концертная программа “Армянский вечер”, в которой армянские музыканты исполнили произведения не только армянских, но и зарубежных композиторов.
В беседе с корреспондентом Арменпресс координатор концертной программы Ани Гаспарян отметила, что в рамках фестиваля “Армянский вечер” проводится с 2013 года, и он очень востребован. “На вечере выступают армянские музыканты, которые помимо произведений зарубежных композиторов представляют и произведения армянских композиторов. В этом году прозвучали песни Комитаса “Канче крунк”, “Шогер джан”, “Небо заволокло”, “Абрикосовое дерево”. Исполнила их меццо-сопрано Джульетта Галстян под аккомпанемент пианиста Ваана Мартиросяна. Были исполнены и отрывки из произведений Штрауса, Дворжака, Равеля и Бизе. Во второй части концерта сонату Эдварда Грига для фортепиано и скрипки исполнили скрипач Лусине Арутюнян и пианист Ваан Мартиросян, а в конце вечера прозвучали отрывки из балета “Гаяне” Арама Хачатуряна”, - рассказала Ани Гаспарян.
По ее словам, Джульетта Галстян на бис без аккомпанемента спела “Орор” Комитаса, Лусине Арутюнян и Ваан Мартиросян исполнили “Крунк” Комитаса, посвятив его армянским героям, погибшим в результате агрессии Азербайджана на армяно-азербайджанской границе.
На вечере присутствовали посол Армении в Швейцарии Андраник Ованнисян, многочисленные швейцарские любители музыки, представители международных организаций и армянской общины. Ани Гаспарян подчеркнула, что днем 28 июля представители общины принимали участие в мирной демонстрации, а вечером - на концерте.
“Нам удалось спасти фестиваль даже в условиях пандемии COVID-19 и осуществить его”, - заключила Ани Гаспарян.