Մեծ հաղթանակի 75 տարին.Պատմության և ապագայի հանդեպ ընդհանուր պատասխանատվությունը.ՌԴ նախագահի հոդվածը
Մեծ հաղթանակի 75 տարին.Պատմության և ապագայի հանդեպ ընդհանուր
պատասխանատվությունը.ՌԴ նախագահի հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենական Մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի առթիվ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտիը հոդված է հրապարակել, որտեղ անդրադարձ է կատարում պատմական իրողություններին, դրանցից բխող զարգացումներին, արդի մարտահրավերներին:
«Հայրենական Մեծ պատերազմի ավարտից 75 տարի է անցել: Այս տարիներին մեծացել է մի քանի սերունդ: Փոխվել է մոլորակի քաղաքական քարտեզը: Չկա Խորհրդային Միությունը, որը ջախջախիչ հաղթանակ է տարել նացիզմի նկատմամբ, փրկել է աշխարհը: Այո, պատերազմի այդ իրադարձությունները նույնիսկ մասնակցիների համար հեռավոր անցյալ են, բայց ինչու է մայիսի 9-ը Ռուսաստանում նշվում որպես գլխավոր տոն, իսկ հունիսի 22-ին կյանքը կարծես կանգ է առնում և ինչ-որ բան կոկորդում խեղդում է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախագահի պաշտոնական կայքում հրապարակված հոդվածում գրել է Վլադիմիր Պուտինը:
Ընդունված է ասել՝ պատերազմը թողել է խորը հետք յուրաքանչյուր ընտանիքի պատմության մեջ: Այս բառերի հետևում, ՌԴ նախագահի ձևակերպմամբ, միլիոնավոր մարդկանց ճակատագրեր են, նրանց տառապանքները և կորստի ցավը: Հպարտություն, ճշմարտություն և հիշողություն:
Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ներկայացնում է իր ընտանիքի պատմությունը և թե պատերազմն ինչ ազդեցություն է թողել իրենց ճակատագրերի վրա: Մասնավորապես, նշվում է, որ ընտանիքի համար ծանր շրջան էր Լենինգրադի շրջափակումը, երբ մահանում է իր երկամյա եղբայրը, հրաշքով փրկվում է մայրը: Հայրը կամավոր մեկնում է ռազմաճակատ պաշտպանելու հարազատ քաղաքը. վարվել է այնպես, ինչպես Սովետական միության միլիոնավոր քաղաքացիներ:
«Ինձ և իմ սերնդակիցների համար կարևոր է, որ մեր երեխաները, թոռները, ծոռները հասկանան, թե ինչպիսի փորձությունների ու տառապանքների միջով են անցել իրենց նախնիները, ինչպես են կարողացել դիմակայել ու հաղթել, որտեղից են նրանք ստացել երկաթե ոգու ուժը, որը զարմացրել էր ամբողջ աշխարհին: Այո, նրանք պաշտպանել են իրենց տունը, երեխաներին, հարազատներին, ընտանիքին, բայց բոլորին միավորել է Հայրենիքի հանդեպ սերը»,-գրել է Վլադմիր Պուտինը:
ՌԴ նախագահն ընդգծել է, որ անցյալի ու ապագայի նկատմամբ պատասխանատվությունն է՝  ամեն ինչ անել թույլ չտալու սարսափելի ողբերգությունների կրկնությունը: Նրա խոսքով, պետք է սերունդներին տեղ հասցնել այն, որ նացիզմի նկատմամբ հաղթանակը տարան առաջին հերթին խորհրդային ժողովուրդները, որոնց ներկայացուցիչները հերոսական պայքար են մղել ուս ուսի տված:
Վլադիմիր Պուտինն իր հոդվածում մանրամասն անդրադառնում է պատմական զարգացումներին, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սկսման պատճառներին, արխիվային փաստաթղթերին, միջազգային պայմանագրերին, ՌԴ-ին ուղղված մեղադրանքներին, թե փորձում է հաղթանակը վերագրել իրեն: Նա նաև շնորհակալություն է հայտնում դաշնակիցներին, որոնք այդ ժամանակ իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել Խորհրդային Միությանը:
Ռուսաստանի նախագահը հոդվածում անդրադարձ է կատարում նաև այսօրվա խնդիրներին, մարտահրավերներին, համավարակի դեմ պայքարին: Նշում է, որ աշխարհը տնտեսական ճգնաժամի առաջ է կանգնել, երկրները մեծ ջանքեր են գործադրում հանրային առողջության, քաղաքացիներին աջակցելու համար:
«Որքա՞ն ծանր կլինի համավարակի հետևանքը, որքա՞ն արագ գլոբալ տտեսությունը դուրս կգա այս ռեցեսիայից. կախված է նրանից, թե որքանով ենք պատրաստ աշխատել միասին ու համաձայնեցված»,-նշել է ՌԴ նախագահը՝ այդ համատեքստում ներկայացնելով պահանջված թեմաներ՝ շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքար,  ինչպես նաև համաշխարհային տեղեկատվական տարածքի անվտանգության ապահովում:
«Հենվելով պատմական հիշողությունների վրա ՝մենք կարող ենք և պետք է վստահենք միմյանց»,-հավելել է ՌԴ նախագահը:

75 лет Великой Победы. Общая ответственность за историю и будущее: статья президента РФ
В связи с 75-летием Победы в Великой Отечественной войне Президент Российской Федерации Владимир Путин опубликовал статью, в которой коснулся исторических реалий, вытекающих из них развитий и современных вызовов.
“За эти годы выросло несколько поколений. Изменилась политическая карта планеты. Нет Советского Союза, который одержал сокрушительную победу над нацизмом, спас мир. Да, эти события войны даже для историков далекое прошлое, но почему 9 мая в России отмечается как главный праздник, а 22 июня жизнь, кажется, останавливается и что-то душит в горле?”, - написал Путин в статье, опубликованной на официальном сайте президента.
Принято говорить, что война оставила глубокий след в истории каждой семьи. За этими словами, по словам президента РФ, стоят судьбы миллионов людей, их страдания и боль утрат. Гордость, истина и память.
Президент Владимир Путин представляет историю своей семьи, и какое влияние оказала война на их судьбы. В частности, он отмечает, что блокада Ленинграда была для семьи тяжелым периодом, умер его двухлетний брат, чудом спаслась мать. Отец добровольно отправился на фронт, чтобы защитить родной город, поступил так же, как и миллионы граждан Советского Союза.
“Для меня и для моих потомков важно, чтобы наши дети, внуки, правнуки понимали, через какие испытания и страдания прошли их предки, как им удалось противостоять и победить, откуда они черпали силу железного духа, поразившего весь мир. Да, они защищали свой дом, своих детей, родных, семью, но всех объединяла любовь к Родине”, - написал Владимир Путин.
Президент РФ подчеркнул, что ответственность за прошлое и будущее, сделать все, чтобы не допустить повторения ужасных трагедий. По его словам, нужно донести до поколений то, что победу над нацизмом одержали в первую очередь советские народы, представители которых вели героическую борьбу, стоя плечом к плечу.
Владимир Путин в своей статье подробно коснулся всех исторических событий, причин начала Второй мировой войны, архивных документов, международных договоров, обвинений в адрес России, что она пытается приписать победу себе. Он также выразил благодарность союзникам, которые в то время оказали свою поддержку Советскому Союзу.
Президент России в статье затронул также и сегодняшние проблемы, вызовы, борьбу с пандемией. Он отмечает, что мир стоит перед экономическим кризисом, страны прилагают большие усилия для сохранения общественного здоровья, поддержки граждан.
“Какими тяжелыми будут результаты пандемии, как быстро глобальная экономика выйдет из этой рецессии, зависит от того, насколько мы готовы работать вместе и согласованно”, - отметил президент РФ, представляя в этом контексте востребованные темы: защита окружающей среды, борьба с изменением климата, а также обеспечение безопасности мирового информационного пространства. “Опираясь на историческую память, мы можем и должны доверять друг другу”, - добавил президент РФ.