Երկնաքար կամ արհեստածին մարմին․ ի՞նչն էր լուսավորել հայաստանյան գիշերը մայիսի 28-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության տարածքում երկնաքարի ընկնելու վերաբերյալ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն ու Բյուրականի աստղադիտարանը փաստական տվյալներ չունեն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԱԻ նախարարի մամուլի խոսնակ Էդմոն Զարգարյանը հայտնեց, որ իրենք երկնաքարի ընկնելու վերաբերյալ ահազանգ են ստացել, սակայն չկա այն հետքը, որը պետք է լիներ երկնաքարի ընկնելուց հետո:
«Նորքի 6-րդ զանգվածից ահազանգ է եղել, որ ինչ-որ երկնաքար, լուսատու է անցել: Ահազանգողն այդպիսի բան է տեսել, բայց, ըստ տեղորոշման, դա եղել է Աշտարակի, Բյուրականի կողմում: Տարածքի պատկան մարմիններից հետաքրքրվել ենք, որևէ մեկը երկնաքարի ընկնելու վերաբերյալ փաստական տվյալ չունի, չկա հետքը, որը պետք է լիներ երկնաքարի ընկնելուց հետո»,- ասաց Զարգարյանը:
Սոցիալական ցանցերում մայիսի 28-ի գիշերը տարածված հավանական երկնաքարի ընկնելու տեսանյութը դիտելով՝ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը ենթադրում է, որ տեսանյութում երևացողը փոքր երկնաքար է, սակայն կարող է լինել նաև արհեստածին մարմին:
Տեսանյութը՝ Զոհրաբ Եգանյանի ֆեյսբուքյան էջից
«Երկնային փոքր մարմինները մշտադիտարկման չեն ենթարկվում, ավելի խոշորները, որոնք վտանգ են ներկայացնում, շատ մեծ հեռավորությունների վրա անընդհատ հսկվում են: Փոքր երկնաքարեր միշտ կան: Տեսանյութը դիտելով կարելի է ենթադրել, որ երկնաքար է ընկել, երբ մի քանի սանտիմետր երկարությամբ երկնաքար է ընկնում, պայծառ լույս է թողնում: Մինչև չհայտնաբերվի, չի կարելի ասել, թե դա ինչ է: Երկրորդ այլընտրանքն արհեստածին որևէ հրթիռն է փոքր չափի, որը վթարի է ենթարկվել կամ պայթել է օդում ու մի կտորն ընկել է երկրի վրա»,- նշեց Միքայելյանը:
Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը հրթիռի մի մասի ընկնելու վերաբերյալ մեր հարցին ի պատասխան նշեց միայն, որ նախարարությունն առանց զգուշացնելու գիշերային փորձարկումներ չի անում:
Համացանցում մայիսի 28-ի գիշերը տեսանյութ է տարածվել, որտեղ երևում է, թե ինչպես է երկնային մարմինը մոտենում երկրին: Օգտատերերը նշում են, որ երկնային մարմինը երկնաքար է, որն ընկել է Հրազդան-Հանքավան հատվածում:

Метеорит или искусственное тело — что осветило ночное небо над Арменией 28 мая?
У МЧС РА и Бюраканской обсерватории нет фактических данных о падении метеоритов на территории Республики Армения.
В беседе с  Арменпресс, пресс-секретарь министра по чрезвычайным ситуациям Эдмон Заргарян сказал, что они получили сигнал   о падении метеорита, но   следов,  какие  бывают после падения метеорита, не  было.
«Из 6-го   Норкского массива  поступил сигнал о том, что прошел какой-то метеорит, светящаяся точка. Звонивший видел это, но по ориентирам,  это было в стороне Аштарака,  Бюракана. Мы поинтересовались у соответствующих местных органов  относительно падения  небесного тела, что но ни у кого   нет фактической информации о падении метеорита, нет никаких следов, которые должны были быть после падения метеорита», - сказал Заргарян.
Просмотрев в соцсетях видео о предполагаемом метеорите,  директор Бюраканской обсерватории Арег Микаелян склонен предполагать, что на видео - маленький метеорит, но это  может быть  и какое-то искусственное тело.
Видео со страницы Зограба Еганяна в Facebook
«Небольшие небесные тела не подвергаются мониторингу, более крупные же, представляющие угрозу, постоянно отслеживаются на очень больших расстояниях». Маленькие метеориты бывают всегда. По видео  можно предположить, что упал метеорит, когда падает метеорит, имеющий   несколько сантиметров в длину, он оставляет яркую световую траекторию. Но пока он не обнаружен, невозможно сказать утвердительно, что это такое. Альтернативная версия - это какая-то искусственная маленькая ракета, которая разбилась или взорвалась в воздухе, и ее кусок упал на землю», - сказал Микаелян.
В ответ на наш вопрос о падении части ракеты пресс-спикер министра обороны Армении Шушан Степанян  отметила, что министерство не проводит ночные испытания без предупреждения.
В ночь на 28 мая в Интернете было распространено видео, на котором видно, как к земле приближается небесное тело. Пользователи отмечают, что небесное тело - это метеорит, который упал на отрезке  Раздан-Анкаван.