Վարչապետին զեկուցվել է առողջապահության ոլորտում կապիտալ ծախսային ծրագրերի ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Առողջապահության 2020 թ. կապիտալ ծախսային ծրագրերը։  «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը զեկուցել է Մարտունու և Եղեգնաձորի բժշկական կենտրոնների կառուցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին: Նշվել է, որ ներկայումս ընթացքի մեջ են 5,1-ական մլրդ դրամ գնահատվող ծրագրերի մրցույթների կազմակերպման աշխատանքները, որոնց ավարտից հետո բուն շինարարությունը կմեկնարկի:
Բացի այդ, ևս 12 բժշկական կենտրոնների վերանորոգման, կառուցման և վերակառուցման ծրագրեր են իրականացվում հանրապետության տարբեր քաղաքներում և համայնքներում: Աշխատանքները գտնվում են տարբեր փուլերում: Այս օբյեկտների շինաշխատանքների ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 18,5 մլրդ դրամ, ևս 3,8 մլրդ դրամ նախատեսվում է հատկացնել անհրաժեշտ սարքավորումներ և գույք ձեռք բերելու համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է աշխատանքների որակյալ և սահմանված ժամկետներում իրականացումը: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ կապիտալ ծախսային ծրագրերը պետք է ապահովեն կապիտալ արդյունք և ստեղծեն նոր աշխատատեղեր, հատկապես շինարարության ոլորտում:

Премьер-министру доложили о капитальных расходах программ в сфере здравоохранения
Во главе с премьер-министром Николом Пашиняном в правительстве состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы здравоохранения в 2020 году и капитальные расходы программ в этой области. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Министр здравоохранения Арсен Торосян доложил о работах по строительству медицинских центров Мартуни и Ехегнадзора. Было отмечено, что в настоящее время ведутся работы по организации конкурсов программ на 5,1 млрд драмов, после завершения которых начнется само строительство.
Кроме того, программы строительства и реконструкции еще 12 медицинских центров осуществляются и в других городах и общинах республики. Работы находятся на разных этапах. Общая стоимость строительных работ этих объектов оценивается в 18,5 млрд. драмов, еще 3,8 млрд драмов планируется выделить на приобретение необходимого оборудования и имущества.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил важность качественной и своевременной реализации работ. Глава правительства подчеркнул, что капитальные расходные программы должны обеспечивать и капитальные результаты и создавать новые рабочие места, особенно в сфере строительства.