Հայաստանը Չինաստանից ներկրել է կորոնավիրուսի թեստերի արտադրության համար անհրաժեշտ 100 հազար ռեագենտ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանից Հայաստան են ներկրվել 100 հազար թեստերի ռեագենտներ, որոնք հանձնվելու են Մոլեկուլյար կենսաբանության ինստիտուտին:
Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը՝ ավելացնելով, որ մեր երկրում սկսելու են արտադրել ՊՇՌ թեստեր և այստեղ էլ դրանք սպառվելու են։ «Կարծում ենք, որ նույնիսկ այս փուլում հետազոտությունների ու զարգացման վրա գումարի ծախսն արդարացված է, այս ռիսկը արդարացված է, հուսանք՝ մենք կունենանք վերջնական արտադրանքը հենց այն տեսքով, ինչ տեսքով սպասում ենք»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Ավինյանը:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը ևս նշեց, որ նպատակադրման հավակնությունները պետք է առհասարակ ընդլանել: «Կարծում եմ, որ այստեղ տնտեսելու տեղ չէ, թեև գուցե տարօրինակ է, որ ես նման բան եմ ասում»,- ասաց Ֆինանսների նախարարը:

Армения импортировала из Китая 100 тысяч реагентов для производства тестов коронавируса
Из Китая в Армению ввезено 100 тысяч реагентов тестов, которые будут переданы Институту молекулярной биологии.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил вице-премьер Тигран Авинян, добавив, что в нашей стране начнут производить ПШР-тесты и здесь же они будут использованы. Мы считаем, что даже на данном этапе расходы на исследования и развитие оправданы, этот риск оправдан, будем надеяться, что у нас будет конечная продукция именно в том виде, в каком мы ожидаем”, - сказал Авинян.
Министр финансов Атом Джанджугазян также отметил, что цели нужно расширять. “Думаю, что на это не нужно экономить, хотя, возможно, странно, что я говорю такое”, - сказал министр финансов.