Փաշինյանն ու Ալիևը Մյունխենում կմասնակցեն ԼՂ հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում կմասնակցեն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ քննարկմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նշված է համաժողովի պաշտոնական կայքում:
Փետրվարի 14-ին Մյունխենում մեկնարկել է անվտանգության միջազգային 56-րդ համաժողովը, որին մասնակցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովը հեղինակավոր և ազդեցիկ հարթակ է, որն ամեն տարի մեկ հարկի տակ է հավաքում աշխարհի մի քանի տասնյակ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների, քաղաքական, հասարակական գործիչների, դիվանագետների, անվտանգության ոլորտի փորձագետների: Ներկայացուցչական այդ համաժողովում քննարկվում են միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր, նախանշում են աշխարհաքաղաքական մարտահրավերներին դիմակայելու ուղիները: Արդյոք Եվրամիության երկրներն ավելի սերտ են համագործակցում պաշտպանության ոլորտում, արդյոք աշխարհը կանգնած է կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված անվտանգության սպառնալիքների առաջ. այս և այլ հարցեր կլինեն Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովին մասնակցող ղեկավարների քննարկման առանցքում:
Եռօրյա համաժողովը հյուրընկալելու է 500-ից ավելի պատվիրակի: Նախատեսված է ավելի քան 40 երկրներից նախագահների, վարչապետների, արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարների մասնակցություն: Այս տարվա համաժողովում Գերմանիայի պատվիրակությունը կգլխավորի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը։
Մասնակիցների թվում կլինեն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն: ԱՄՆ-ից սպասվում է պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի այցը։ Նախատեսվում են Ռուսաստանի, Իրանի արտաքին գործերի նախարարների ելույթները:
Համաժողովի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք հանդիպումներ կունենա տարբեր երկրների իր գործընկերների և բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ: 2019 թվականին Մյունխենի համաժողովին մասնակցել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը: Այս տարի ևս նա ներկա կլինի համաժողովի բացմանը։

Pashinyan, Aliyev to attend discussion on NK conflict in Munich
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and president of Azerbaijan Ilham Aliyev will attend a discussion on Nagorno Karabakh conflict in the sidelines of Munich Security Conference, ARMENPRESS was informed from the official website of the Conference.
The 56th Munich Security Conference launched on February 14.
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan is also participating in the Conference. Pashinyan arrived at the hotel Bayerischer Hof, the venue of the Conference, which gathered global leaders.
The Munich Security Conference is an annual conference on international security policy which gathers several dozen heads of state and government, public, political figures, diplomats, security experts under one roof. This year’s Conference will focus on topics whether the EU countries are more closely cooperating in the defense field, whether the world is facing security challenges caused by climate change, etc.
The three-day Conference will host more than 500 delegates. Presidents, prime ministers, foreign and defense ministers from over 40 countries of the world will participate in the Conference. Among the participants are French President Emmanuel Macron, Prime Minister of Canada Justin Trudeau, US Secretary of State Mike Pompeo. Russian and Iranian foreign ministers are expected to deliver remarks at the event.
On the sidelines of the Conference the Armenian PM will have several bilateral meetings with his foreign counterparts and other officials.
Armenian President Armen Sarkissian attended the 2019 Munich Security Conference and this year as well will participate in the opening of the Conference.