Ավելի քան 20 պետություն հումանիտար օգնություն Է տրամադրել Չինաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի ավելի քան 20 պետություն մարդասիրական օգնություն Է ուղարկել Չինաստան 2019-nCoV կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբի տարածման դեմ պայքարելու համար: Այդ մասին փետրվարի 5-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Հուա Չունյինը:
«Փետրվարի 5-ի ժամը 12:00-ի դրությամբ 21 պետություն օգնություն Է ցուցաբերել Չինաստանին՝ ուղարկելով հիվանդության կանխարգելման եւ տարածման դեմ պայքարի միջոցներ: Դրանք են՝ Կորեայի Հանրապետությունը, Ճապոնիան, Թաիլանդը, Մալայզիան, Ինդոնեզիան, Ղազախստանը, Պակիստանը, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Հունգարիան, Բելառուսը, Թուրքիան, Իրանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Ալժիրը, Եգիպտոսը, Ավստրալիան, Նոր Զելանդիան, Տրինիդադը եւ Տոբագոն, ինչպես նաեւ ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը»,-հայտարարել Է դիվանագետը: «Նվիրատվություններն արժեքավոր են, իսկ զգացմունքներն՝ անգին: Մենք անկեղծ երախտագիտություն ենք հայտնում նրանց»,-հավելել Է ՉԺՀ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ներկայացուցիչը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Более 20 государств направили Китаю гуманитарную помощь
Свыше 20 государств мира направили в Китай гуманитарную помощь для борьбы с распространением пневмонии, вызванной коронавирусом 2019-nCoV. Об этом во вторник на брифинге заявила официальный представитель МИД КНР Хуа Чуньин.
"По состоянию на 12:00 5 февраля 21 государство оказало Китаю помощь, направив средства профилактики и борьбы с распространением болезни. Это Республика Корея, Япония, Таиланд, Малайзия, Индонезия, Казахстан, Пакистан, Германия, Великобритания, Франция, Италия, Венгрия, Белоруссия, Турция, Иран, Объединенные Арабские Эмираты, Алжир, Египет, Австралия, Новая Зеландия, Тринидад и Тобаго, а также ЮНИСЕФ", - заявила дипломат,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Пожертвования ценны, а чувства - бесценны. Мы выражаем им искреннюю благодарность", - добавила представитель внешнеполитического ведомства КНР.