Հայաստանում տեղի կունենա «Մեծ գործարար կամուրջ» գլոբալ համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նաիրա Մարգարյանը հանդիպում է ունեցել Կառավարման խորհրդատվական ինստիտուտների միջազգային խորհրդի (ICMCI – International Council of Management Consulting Institutes) հայաստանյան անդամ կառույցի՝  Կառավարման խորհրդատվության Հայաստանի ինստիտուտի (IMC Armenia) տնօրեն Սիլվա Մեսրոպյանի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել ընթացիկ տարվա մայիսին Հայաստանում կայանալիք՝ «Մեծ գործարար կամուրջ» խորագիրը կրող գլոբալ համաժողովի կազմակերպչական աշխատանքների և համատեղ իրականացվող գործողությունների ընթացքը։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, որպես միջոցառման պաշտոնական գործընկեր, մեծապես կարևորորում է խորհրդատվական ինստիտուտի զարգացումը Հայաստանում։ «Մեր առաջնահերթությունների շրջանակներում է բիզնեսի զարգացման համար նպաստավոր էկոհամակարգի ստեղծումը, ինչի կարևորագույն բաղադրիչներից է որակյալ ու արդիական խորհրդատվական ծառայությունների առկայությունը: Մենք դեռ բավական աշխատանք ունենք իրականացնելու այս ուղղությամբ՝ միջազգային փորձը, համատեղ նախագծերն ու այլ երկրներում մեր գործընկերների կողմից ներկայացվող  գործիքակազմին ծանոթանալը թերևս շուկան զարգացնելու լավագույն միջոցներից են», - նշել է նախարարի տեղակալ Նաիրա Մարգարյանը:
Համաժողովի անցկացումը Հայաստանում նպատակ ունի խթանելու հայաստանյան խորհրդատվական ծառայությունների շուկան՝ հնարավորություն ընձեռելով խորհրդատվական դաշտի և գործարար միջավայրի ներակացուցիչներին առավել մանրամասն ծանոթանալու փոխգործակցության հնարավորություններին, միջազգային փորձին ու զարգացումներին։
Համաժողովի շրջանակում տեղի կունենա Ասիական Խաղաղօվկիանոսյան հանգույցի երկրների փորձագետների հանդիպումը (Asia Pacific Hub Meeting),  որը ICMCI-ի անդամ տարածաշրջանի երկրների տարեկան միջոցառումների մաս է կազմում։
ICMCI-ի անդամ երկրներն են Ավստրիան, Ավստրալիան, Գերմանիան, Իտալիան, Ճապոնիան, Կորեան, Նիդերլանդները, Ռուսաստանը, ԱՄՆ, Չինաստանը, Շվեդիան, Շվեյցարիան, այլ երկրներ:
Կառավարման խորհրդատվական ինստիտուտների միջազգային խորհրդի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվությունը հասանելի է հետևյալ հղումով՝ https://www.cmc-global.org ։
Կառավարման Խորհրդատվության Հայաստանի Ինստիտուտի վերաբերյալ տեղեկատվությունը տե՛ս ինստիտուտի պաշտոնական կայքում՝ www.imc-armenia.org։

В Армении пройдет Глобальный форум “Большой деловой мост”
Заместитель министра экономики РА Наира Маргарян встретилась с директором Армянского института управленческого консалтинга (IMC Armenia) Сильвой Месропян – члена Международного совета консультативных институтов управления (ICMCI-International Council of Management Consulting Institutes). Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
Целью встречи было обсуждение хода организационных работ и совместных действий предстоящего в мае текущего года в Армении Глобального форума “Большой деловой мост”.
Министерство экономики РА, как официальный партнер мероприятия, придает большое значение развитию в Армении консультативного института. “В рамках наших приоритетов - создание благоприятной экосистемы для развития бизнеса, важнейшим компонентом которой является наличие качественных и современных консалтинговых услуг. Нам еще предстоит проделать достаточно много работы в этом направлении: ознакомление с международным опытом, совместными проектами и инструментарием, представляемым нашими партнерами в других странах, пожалуй, это является одним из лучших способов развития рынка”, - отметила заместитель министра Наира Маргарян.
Проведение форума в Армении преследует цель стимулировать армянский рынок консалтинговых услуг, предоставляя возможность более детально ознакомиться с возможностями взаимодействия, международным опытом и развитиями.
В рамках форума состоится встреча экспертов стран Азиатско-Тихоокеанского узла (Asia Pacific Hub Meeting), которая является частью ежегодных мероприятий стран региона ICMCI.
Членами ICMCI являются Австрия, Австралия, Германия, Италия, Япония, Корея, Нидерланды, Россия, США, Китай, Швеция, Швейцария и другие страны.
Подробная информация о международном совете консультативных институтов управления доступна по следующей ссылке: https://www.cmc-global.org
Информацию об Институте управленческого консалтинга Армении на официальном сайте института: www.imc-armenia.org