ԵՄ-ն կոչ է անում ԼՂ հակամարտության կողմերին զերծ մնալ հրադադարի ռեժիմի խախտումներից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը խորը մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերին զինված միջադեպերի և զոհերի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` եվրոպացի դիվանագետը նման հայտարարություն է արել օգոստոսի 3-ին` կոչ անելով երկու կողմերին զերծ մնալ հրադադարի ռեժիմի խախտումներից, ուժի և դրա սպառնալիքի կիրառումից և շարունակել ջանքերը` Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ:
Եվրամիությունը պատրաստակամություն է հայտնում առաջիկայում աջակցել խնդրի քաղաքական լուծման և խաղաղության հաստատման հնարավորություններին` ի սատարումն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքներին: «Մենք լիովին աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և 3 համանախագահների ջանքերին, հատկապես բարձր մակարդակով բանակցությունները շարունակելու հարցում, ինչի շուրջ համաձայնություն էր ձեռք բերվել 2013 թվականի նոյեմբերի 19-ին Վիեննայում կայացած նախագահների հանդիպման ժամանակ»,- ասվում է հայտարարությունում:

ЕС призывает стороны карабахского конфликта воздерживаться от нарушений режима прекращения огня
Верховный представитель Евросоюза по  иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон выразила глубокую озабоченность вооруженными инцидентами последних дней на армяно-азербайджанской границе и имеющимися жертвами. Как сообщает Арменпресс, дипломат выступила с соответствующим заявлением 3 августа, призвав стороны воздерживаться от нарушения режима прекращения огня, применения силы или угрозы ее применения и продолжить усилия по мирному решению карабахской проблемы.
ЕС выражает готовность в ближайшем будущем содействовать политическому решению проблемы и возможностям установления мира в поддержку усилий Минской группы ОБСЕ. «Мы полностью поддерживаем усилия МГ ОБСЕ и трех сопредседателей, в частности, в вопросе  продолжения переговоров на высоком уровне, договоренность об этом была достигнута в ходе встречи президентов в Вильнюсе 19 ноября 2013 года», – говорится в заявлении.