Սիրիահայերի վարորդական վկայականները Հայաստանում կփոխանակվեն առանց որակավորման քննությունների
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի ազգությամբ հայ քաղաքացիների վարորդական վկայականները, որոնք չեն համապատասխանում 1968 թվականի «Ճանապարհային երթևեկության մասին» կոնվենցիայի պահանջներին, Հայաստանում բացառության կարգով կփոխանակվեն առանց որակավորման քննություններ հանձնելու: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը`վկայակոչելով ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքը, նախագիծը ներառված է գործադիրի օգոստոսի 23-ի նիստի օրակարգում:
Նախագծի նպատակն է կարգավորել սիրիահայերի վարորդական վկայականները փոխանակելու գործընթացը, հակառակ պարագայում խնդիրներ կառաջանան վերջիններիս աշխատանքի տեղավորման հարցում:
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Սիրիայից վերջին իրադարձությունների հետևանքով Հայաստան եկած ազգությամբ հայ քաղաքացիներին այդ պետությունում տրված վարորդական վկայականները չեն համապատասխանում նաև Հայաստանում «Վարորդական վկայական ստանալու համար քննություններ ընդունելու և վարորդական վկայական տալու կարգին:
Սիրիահայերը վարորդական վկայականը փոխանակելու համար քննական մարմին պետք է ներկայացնեն անձնագիր կամ անձը հաստատող այլ փաստաթուղթ, իսկ դրանցում ՀՀ-ում անձի հաշվառման (փաստացի բնակության) վայրի մասին տեղեկության բացակայության դեպքում` նաև հաշվառման (փաստացի բնակության) վայրի մասին տեղեկանք, ինչպես նաև վարորդական վկայական տալու համար օրենքով սահմանված պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
Նախագիծը մշակվել է Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և ՀՀ ոստիկանության ճանապարհային ոստիկանության ծառայության կողմից:

Syrian Armenians driving license to be exchanged with no qualifying exams
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS: Syrian Armenians driving licenses which do not correspond to 1968 ‘’ road traffic" Convention requirements will be interchanged without taking the exams. As Armenpress reports citing Armenian Government official web site, the draft is included in Executive Body’s August 23 agenda.The draft is aimed at regulating the exchange of Syrian Armenians driver’s licenses otherwise they will encounter employment issue. It is written in the statement the driving licenses of our Armenian citizens arrived Homeland from Syria recently , do not correspond to ‘’ Exams on driving licenses and procedure of acquiring them.Syrian Armenians must submit passport or other identification document and in case of the absence of information about the registration in the Republic of Armenia they should present reference on their registration as well as state fee payment receipt stipulated by the law.
The draft was elaborated by the Ministry of Diaspora and road police service of the Republic of Armenia.